Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації (у тому числі й інтерактивні системи оповіщень по прикладу «GRAND EPXERT») попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
Тут, на нашу думку і знаходиться «камінь спотикання» який призводить до непорозумінь між пасічниками та аграріями. Одні не встигли вчасно повідомити через інтенсивне заселення посівів шкідниками, а інші не почули або не поспіли відреагувати на повідомлення. Результат - сотні пасік постраждалих від отруєнь засобами захисту рослин, судові рішення, конфлікти в громадах.
В Україні, за інформацією Мінекономіки, лише 2% обсягу меду виробляється зареєстрованими суб’єктами господарювання, решта (а це близько 400 тис. пасічників) зосередженні в господарствах населення. Для когось це сімейний бізнес, для когось захоплення, для когось життя. Щоб не втратити бджільництво ми маємо зрозуміти, що відповідальність за життя цих працелюбних комах лежить на совісті як аграрія так і пасічника, тому давайте дотримуватися Законодавства та пам’ятати, що рослинництво і бджільництво — нероздільні по своїй природі.
Юрій Нестерук, менеджер із розвитку агротехнологій у Західному регіоні LNZ Group
Віталій Лапчинський, менеджер із розвитку агротехнологій у Західному регіоні LNZ Group