Цього року на Львівщину покладено великі сподівання щодо збільшення виробництва сільгосппродукції. І місцеві аграрії збільшують виробничі площі попри всі труднощі, які виникають через війну. На обласному рівні сільгоспвиробники мають чи не найбільшу в Україні фінансову підтримку: від початку війни сума фінансування збільшена на 25% — до 26,5 млн грн.
Крім того, Львівщина — єдина область України, яка в такий складний час передбачила підтримку виробників галузі тваринництва.
Про те, як працює АПК Львівщини у воєнний час, AgroPortal.ua розповіла начальник управління агропромислового розвитку обласної військової адміністрації Тетяна Гетьман.
Тетяна Гетьман: Львівщина опинилась серед регіонів, де площі під більшість сільгоспкультур збільшились, зокрема під гречкою та цукровими буряками. Так, у 2022 році основні посівні площі під гречкою зросли на 1,1% — до 3,3 тис. га. Тенденція до зростання виробничих площ під гречкою в області зберігається вже третій сезон поспіль. Щороку аграрії Львівщини додатково засівають 200-300 га гречки на поукісних площах після збору озимого ячменю. Загалом з 2020 року площі посіву цієї культури на території області збільшились на 25%.
Для стимулювання розвитку регіонального виробництва гречки та інших нішевих культур ми вирішили підтримати наших аграріїв шляхом відшкодування до 50% вартості високорепродукційного насіння з обласного бюджету.
Ще однією культурою, яка не один сезон зберігає тенденцію до зростання виробничих площ, є соняшник, під яким цього року посівні площі зросли на 3,5% — до 41,5 тис. га. Ми сподіваємось втримати позитивний тренд цього року попри те, що умови для проведення посівної були доволі жорсткими. Погода теж не була ідеальною, у травні не вистачало опадів, що негативно вплинуло на вологість ґрунту. Але за рахунок збільшення площ ми все ж таки розраховуємо на те, що нашим аграріям вдасться покращити минулорічні показники врожаю соняшнику на 5%.
Структура посівів не змінилась, майже половина всіх площ у господарствах задіяна під зерновими. Незмінність структури легко пояснити: експериментувати з принципово новими напрямами роботи в умовах дефіциту фінансування, ресурсів тощо — досить ризиковано.
Тетяна Гетьман: Серед найбільш гострих — подорожчання ресурсів для посівної, брак пального та невідома перспектива експорту. Ситуація на ринку розгортається за дуже неприємним для аграріїв та відповідно для економіки держави сценарієм: собівартість сільгоспкультур стрімко зростає, а внутрішні ціни знижуються через обмеження експорту. Втримати рівновагу аграріям Львівщини в таких умовах вкрай важко, і це зрозуміло. Але вони — справжні професіонали, тому відсіялись у повному обсязі й зараз переходять до жнив.
Ми намагаємось допомогти у вирішенні проблем наших сільгоспвиробників.
Сьогодні на рівні обласної адміністрації є домовленість із постачальниками пального про резерв потрібного для проведення посівної та жнив обсягу та систематичне надання цього обсягу на потреби середніх і дрібних сільгосппідприємств. Це принаймні дозволяє вирішити питання з наявністю пального.
Також Львівщина має окрему програму підтримки місцевих мікро- та малих сільгоспвиробників. Бюджет програми становить 26,5 млн грн. Обсяг фінансування у порівнянні з довоєнним часом збільшився майже на 30%.
Ці гроші ми надаємо у вигляді:
Тетяна Гетьман: Станом на сьогоднішній день з 26 млн грн обласного бюджету вже профінансовано 11,5 млн. Найбільша сума — 7,5 млн грн — була надана у вигляді дотацій на корів. Її отримали 110 господарств на утримання понад 3 тис. корів усіх видів продуктивності.
Також ми здешевили 80,9 млн грн залучених кредитних ресурсів на суму 0,9 млн грн для 23 суб'єктів господарювання, 13 суб'єктам підприємництва надано право на отримання пільгових кредитів на суму 4,1 млн грн. Окрім того, зі спецфонду була надана субвенція на поліпшення 159,8 га громадських пасовищ в 4-х територіальних громадах.
Тетяна Гетьман: Так, як і в інших областях, ми теж стикнулись з цією проблемою, адже ніхто не міг передбачити таке обмеження експорту через війну. Ми сьогодні сприяємо налагодженню поставок через кордон з ЄС. Плануємо найближчим часом проводити зустрічі аграріїв із трейдерами та переробними підприємствами. Також Львівська ОВА робить усе можливе для того, щоб збільшити пропускну здатність перехідних пунктів на митниці.
Тетяна Гетьман: Проблем із продовольством немає. Періодичні перебої з певними продуктами, наприклад, сіллю, вдається швидко вирівняти імпортом. Проблему з харчуванням внутрішньо переміщених осіб (ВПО) громади області також закривають завдяки постійному надходженню гуманітарної допомоги з інших країн та від місцевих підприємств харчової промисловості. Наразі найбільшою проблемою є надлишок пропозиції та великі перехідні запаси сільгоспкультур через обмеження експорту. Також відкритим залишається питання працевлаштування ВПО, хоча тут позитивні зміни вже є: на рівні держави працюють програми, які дозволяють роботодавцям отримувати відшкодування за кожного працевлаштованого переселенця.
Тетяна Гетьман: Зменшення поголів’я ми відчули на початку війни, коли виникла проблема з реалізацією свіжого м’яса. Особливо гостро це відчули птахофабрики, тому в квітні вони скорочували поголів’я. Наразі ситуація вирівнюється і з попитом, і з поголів’ям відповідно. А для того, щоб принаймні уповільнити тренд скорочення поголів’я ВРХ, ми надавали дотації на корів. Дотація за утримання корів усіх напрямів продуктивності є одним із напрямів фінансової підтримки, передбачених Комплексною програмою підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки (зі змінами) на період воєнного стану.
Львівщина єдина серед областей України передбачила підтримку виробників галузі тваринництва у такий складний час, особливо мікро- і малих товаровиробників. Сподіваємось, що ця підтримка суттєво вплине на стабілізацію поголів’я корів і виробництво молока та стимулюватиме реєстрацію нових сімейних фермерських господарств. За кількістю сімейних ферм ми теж серед регіонів-лідерів — сьогодні в області їх налічується 62.
Тетяна Гетьман: У нас немає інформації про безпосередню релокацію підприємств, але є непоодинокі випадки, коли підприємства Львівщини перевозили тварин до себе в господарство. Такі переміщення відбувались із Запорізької, Харківської та Миколаївської областей.
Тетяна Гетьман: Львівщина продовжує щоденно приймати внутрішньо переміщених осіб, і сьогодні доволі гостро стоїть питання їх працевлаштування. Водночас аграрії області шукають сезонних робітників на свої плантації. Наше завдання — поєднати ці інтереси, і ми це робимо у тісній комунікації між виробниками, центрами зайнятості та територіальними громадами, які надали прихисток ВПО.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua