Один із підрозділів групи компаній «Фруктона» отримав грант за програмою «єРобота» на будівництво модульних теплиць на Одещині. Проєкт був задуманий ще до війни, а потужний старт йому дало державне фінансування. Почали з 2,38 га, проте в майбутньому планується створити в Біляївській ТГ цілий ягідний кластер.
Про майбутнє вже розпочатого проєкту, державне фінансування та ягідний бізнес AgroPortal.ua поспілкувався з представником ГК «Фруктона» Сергієм Українцем.
Сергію, про плани створити на Одещині зразкове плодоовочеве господарство ви розповідали ще кілька років тому. З чого все почалося?
Сергій Українець: Ми зайшли в цей проєкт за підтримки мерії міста Біляївка. Вивчили ситуацію в територіальній громаді, нам запропонували кілька ділянок для розміщення господарства на вибір. Ситуація в громаді була й залишається доволі непростою: її мешканці багато років поспіль займалися вирощуванням овочів і фруктів для російського ринку. Фактично жителі сіл Біляївської ТГ утворювали неформальний виробничий кластер, що допомагало їм працювати на експорт, вирощуючи однотипну продукцію: огірки, помідори, редиску, капусту та суницю садову.
У 2014 році, коли кордон було перекрито і постачання на росію зупинилися, селяни залишилися без розуміння, що їм вирощувати, для кого, як організовувати збут і де шукати нові ринки. Звісно, хтось зміг пристосуватися до нових умов, але таких були одиниці.
Коли ми почали проводити зустрічі з місцевими мешканцями, то з’ясували, що абсолютна більшість із них не розуміється на сучасних технологіях вирощування. На той момент кожен займався вирощуванням овочів і ягід у своїх плівкових теплицях так, як сам собі це розумів.
Як на ваші плани вплинув початок повномасштабного вторгнення?
Сергій Українець: Коли почалася війна, на кілька місяців усі плани були заморожені. На той час ми вже вели перемовини з профільним міністерством про надання фінансової підтримки для реалізації цього проєкту. Зокрема, обговорювали можливість компенсації саджанців ягідних культур та вартості тунельних конструкцій. Також вели перемовини з банками про лізинг обладнання.
Новий етап почався, коли влітку минулого року міністерство анонсувало грантову програму для сільгоспвиробників, яка зокрема передбачала компенсації для господарств на будівництво модульних теплиць. Після удосконалення умов фінансування ми подали свою заявку, хоча на той момент понад 60 виробників уже отримали відмови. Ми ретельно відшліфували свій проєкт, щоб він максимально відповідав поставленим вимогам. Фактично ТОВ «Грін ленд ЛТД» стало одним із перших підприємств, яке отримало грантову підтримку від держави за цією програмою.
Чому у фокусі вашої уваги опинилися саме тунелі? І культури ви обрали ягідні, а не стандартні томати-огірки…
Сергій Українець: У теплиць тунельного типу є безліч переваг, вони добре відомі. Єдиний мінус тунелів — це інвестиції, які потрібні для їх будівництва. Без державної підтримки реалізувати таку ініціативу доволі складно.
Державна підтримка на будівництво нашого проєкту площею 2,38 га становила 7 млн грн. Цих коштів достатньо, щоб покрити вартість конструкцій. Але, крім монтажу конструкцій, потрібно придбати систему поливу, підвести комунікації, придбати саджанці та багато іншого. Тож нам довелося додатково інвестувати ще кілька мільйонів, щоб реалізувати проєкт на тому рівні, на якому він має бути. У будь-якому разі за умовами програми держава фінансує проєкт не більше ніж на 70%, решта 30% — кошти господарства.
Щодо доцільності вирощування ягід у закритому ґрунті — тут нам є з чим порівнювати. В Одеській області кілька років тому ми у відкритому ґрунті на площі до 40 га почали вирощувати суницю садову та кілька видів овочів. Так ось, цього року через прохолодну весну та дощову погоду під час збирання 70% урожаю суниць ми втратили.