Під час цвітіння черешні йшли дощі, стояли прохолодні ночі, тому завʼязь була дуже слабкою. Важко з черешнею цього року — її мало. Хоч якось рятує ціна. Цьогорічний старт був 150-160 грн/кг за великі ягоди, в середньому ж — 110-120 грн/кг.
На одеському ринку «Початок» сезон черешні розпочався з гуртової ціни 650 грн/кг. До Одеси завозили черешню з Іспанії, Італії та Туреччини. Зараз оператори ринку працюють з вітчизняною продукцією, яка надходить насамперед з Одеської області, а найближчими днями очікуються надходження черешні з Молдови.
Директор одеського гуртового ринку «Початок» Олександр Воропаєв розповідає, що цього року, як і минулого, відчувається нестача саме якісної української черешні. Причина не лише у військовій агресії рф, а й у несприятливих погодних умовах навесні.
Під час цвітіння черешні йшли дощі, стояли прохолодні ночі, тому завʼязь була дуже слабкою. Важко з черешнею цього року — її мало. Хоч якось рятує ціна. Цьогорічний старт був 150-160 грн/кг за великі ягоди, в середньому ж — 110-120 грн/кг.
В регіоні, де мешкає Микола Комаров, черешню вирощують усі домогосподарства — це переважно ОСГ по 2 га, є навіть село з назвою Черешневе. За продукцією приїздять вантажівки з усієї України. Проте попит знизився.
«Якщо раніше за день завантажували з пів сотні вантажівок, кожен близько 5 т, то цього року три машини закуповують товар, а одну — навантажують. Попит минулого року був більш відчутним, приїздили ті закупівельники, що раніше регулярно купували мелітопольську черешню. Цього року приїздять із Харкова, Чернівців, Рівного, весь захід України купує черешню на Одещині», — розповідає Микола Комаров.
Враховуючи географію Одеської області, місцеві ринки не втратили регіональних виробників.
«Всі на місці й працюють. На жаль, другий рік поспіль ми не маємо на своїх прилавках славнозвісної мелітопольської черешні. Але сподіваємось на її повернення найближчим часом», — наголошує Олександр Воропаєв.
В «АПК-Інформ: овочі та фрукти» підтверджують, що наразі в Україні працюють всі виробники, крім тих, хто на окупованій території чи наближеній до бойових дій.
Кількість виробників вказати складно, але насамперед це господарства Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Черкаської та Вінницької областей. На жаль, знамениту мелітопольську черешню вже кілька тижнів пропонують на ринках краснодарського краю та ростовської області.
За даними аналітиків проєкту, cезон черешні цього року розпочався приблизно у ті самі строки, що й минулого.
«Наприкінці травня на ринок потрапили незначні обсяги черешні з Іспанії за гуртовими цінами, вищими за 750 грн. Але через відсутність більше 7 млн головних споживачів (це переважно жінки та діти) попиту на продукцію майже не було. За тиждень ціна на імпортні фрукти вже знизилась майже вдвічі», — розповідає Олександр Хорев.
Він зазначає, що на старті вітчизняного сезону ціни були на рівні минулорічних. Перша українська черешня ранніх сортів торгувалася на ринку з перших чисел червня, й гуртові ціни були в діапазоні 60-80 грн/кг, при цьому якість першої черешні була посередня.
«В середині червня гуртова ціна на вищий ґатунок черешні становила 100-120 грн/кг. Якщо погода буде ладна та не принесе дощів, можливо, буде зниження ціни до 80 грн/кг, на що ми дуже сподіваємось», — зазначає Олександр Воропаєв.
За прогнозами Олександра Хорева, вже до початку липня ціни в Україні можуть навіть дещо підвищитися, коли дозріють якісні середні та пізні сорти.
Сезон черешні в Україні триватиме не менше місяця, зазначає директор ринку «Початок». Також він розповів про новий український тренд — це черевишня, гібрид вишні та черешні.
«Черевишня така ж м'ясиста, як вишня, але солодка, як черешня. За три останні роки черевишня дуже сподобалася місцевим споживачам, і одесити вже її чекають», — пояснив Олександр Воропаєв.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua