Сергій Кравчук: Альтернативна енергетика — логічний наступний крок розвитку, до якого приходить будь-яка цивілізована країна

30 листопада 2022, 06:32 3197

Стрімке здорожчання енергоресурсів у світі, енергетична криза в Україні та хиткі умови воєнного часу роблять впровадження альтернативної енергетики в агробізнесі все більш привабливим.

Сергій Кравчук, СЕО компанії «Галс Агро», котра має багаторічний досвід використання альтернативної енергетики, в особистому інтерв’ю розповів, які перешкоди існують у цій сфері, та чому така енергонезалежність є перспективною для аграріїв. 

Скажіть, будь ласка, як ви оцінюєте рівень розвитку альтернативної енергетики в Україні?

Сергій Кравчук: Станом на довоєнний час, звичайно. В цілому низький та розбалансований. В цілому за низького стану розвитку ми маємо ситуацію, коли рівень сонячної енергетики набагато перевищує обсяги, які планувалося запустити. Водночас усі інші види альтернативної енергетики (вітрова, біогаз та біомаса) є не до кінця розвиненими. Тому ми маємо перекос у генерації: по сонячній енергетиці в нас більше, ніж потрібно, коли інші види не дотягують до необхідного рівня. Якби в країні була збалансованість генерації енергії сонця, вітру, біомаси та біогазу в тому відсотковому відношенні, як це було заплановано, то тоді б альтернативна енергетика України працювала ефективно. Наразі ж вона не працює належним чином.  

Які перешкоди існують на сьогодні в аграріїв щодо використання альтернативної енергетики?

Сергій Кравчук: Перш за все, маємо проблеми з підключенням нових потужностей із генерації. Так, наприклад, деякі біогазові заводи досі не підключили до генерації, оскільки ДТЕК КРЕМ в Київській області з моменту свого приходу блокує підключення альтернативних джерел виробництва.

Сьогодні, коли маємо кризову ситуацію з енергетикою в державі, в нас стоїть незадіяний об’єкт генерації на 1,5 МВт, котрий міг би допомогти країні. Але через зволікання певних організацій цього не відбувається. 

Також, якщо говорити про біогазові установки, то ще однією проблемою є те, що в цілому по країні власникам платять лише 40% за вироблену електроенергію з біогазу, що не дозволяє окупити навіть сировину.

Якими, враховуючи сьогоднішню ситуацію з енергетикою в країні, є перспективи розвитку альтернативної енергетики в Україні для сільськогосподарського сектору?

Сергій Кравчук: Майбутнє альтернативної енергетики залежатиме від того, як держава буде до цього ставитися. Якщо держава це підтримуватиме, а інвестори бачитимуть, що їхні проєкти захищені та реалізуються, то все буде працювати. 

А перспективи такі, що ми можемо забезпечити газом не тільки власне споживання, але і експортувати.

Як, на вашу думку, держава має стимулювати розвиток альтернативної енергетики в країні?

Сергій Кравчук: Держава має забезпечити гарантії підключення, прийняття технічних умов підключення та оплату за вироблену електроенергію.

Під все це вже є певна законодавча база, однак вона наразі не працює. Сьогодні не платять повною мірою за вироблену енергію, не підключають, не погоджують технічні умови. Невідповідність реальних дій букві закону є основною проблемою альтернативної енергетики. Перш за все, потрібно вирішити цю проблему, а потім братися за спектр інших питань, яких дуже багато. Однак зараз державі необхідно зробити хоча б цей перший крок на шляху до створення ефективної системи альтернативної енергетики України. Кризу електроенергетики можна вирішувати разом, однак з боку держави не робляться кроки назустріч. 

Розкажіть про досвід «Галс Агро» у використанні альтернативної енергетики. З чого все починалося?

Сергій Кравчук: Ми вирішили обрати шлях альтернативної енергетики, оскільки це той наступний крок розвитку, до якого приходить будь-яка розвинута країна, — використовувати джерела енергії, що не пов’язані з видобувними, невідновлювальними джерелами. Ось ми й розпочали з себе. 

«Галс Агро» йде цим шляхом разом із Європою, адже хочемо, щоб Україна була цивілізованою країною, а не осередком, що працює на вугіллі, природному газі та інших видах палива. 

Напрям альтернативної енергетики компанія почала розвивати у 2016 році, а у 2017-му розпочали будівництво і введення в експлуатацію 3-х біогазових заводів загальною потужністю 6 МВт в Чернігівській та Київській областях. У 2022 році компанія вже має 6 біогазових установок загальною потужністю 15 МВт. 

Які технології використовуєте?

Сергій Кравчук: Оскільки ми компанія аграрна, то всі наші технології побудовані виключно на продуктах переробки аграрного рослинництва та відходів на електроенергію та природний газ. 

Біогаз виробляється «Галс Агро» з органічних відходів сільського господарства і цукрового виробництва — жому цукрового буряку, силосу енергетичних культур, гною великої рогатої худоби та свиней. Тепло, отримане в процесі виробництва, використовується для потреб холдингу і підтримання особливого мікроклімату в резервуарах для зброджування: опалення тваринницьких комплексів і розвитку тепличного господарства. 

З якими труднощами компанія зіткнулася в процесі впровадження технологій?

Сергій Кравчук: Європа йде попереду нас на десяток років, тому з упровадженням технологій не було жодних проблем. Наші основні проблеми такі ж, як і в усіх представників альтернативної енергетики, — відсутність підтримки на місцевому рівні та підтримки влади.

Ми не просимо грошей, дотацій чи преференцій, податкових послаблень. Ми лише хочемо, щоб нам допомагали робити те, що ми вміємо робити.

Які переваги для компанії вбачаєте у використанні біогазових установок? 

Сергій Кравчук: Відсутність відходів, «Галс Агро» відходи переробляє на електроенергію та газ. Добрива на поля. Збалансовані сівозміни. Збільшення доходу з гектару. Зменшення кількості зернових, які сьогодні складно експортувати.

Чи вистачає у сільгоспвиробників, що мають бізнес в рослинництві чи тваринництві, сировини для біогазових установок? Чи не потрібно їм вкладати додаткові кошти для забезпечення сировиною?

Сергій Кравчук: Будь-які аграрії, що починають впроваджувати альтернативну енергетику, насамперед виходять із власної сировинної бази. При побудові проєктів розрахунок робиться саме на сировину, що є в наявності. 

Потенційна сировина в Україні для виробництва біогазу є в такій кількості, що може перекрити й власне споживання газу, й ще експортуватися.

Наскільки окупною є така енергонезалежність для аграріїв?

Сергій Кравчук: За сьогоднішньої ціни на газ біометановий проєкт може окупитися навіть за два роки. 


8 грудня Сергій Кравчук братиме участь у панельній дискусії, присвяченій практикам альтернативної енергетики в агробізнесі, в межах конференції «Ведення агробізнесу в Україні». Не пропустіть! Реєстрація за посиланням.


Марія Сабадаш для AgroPortal.ua