Керівник EuroTier Інес Ратке про вплив війни на тваринництво, енергетичну кризу, рішення майбутнього та трансформацію галузі

09 листопада 2022, 06:11 3501

Міжнародна асоціація DLG від моменту свого започаткування ще у 1885 році ставить за мету технічний прогрес і впровадження нових знань у сільському господарстві. В тваринницькій галузі провідну роль традиційно відіграє спеціалізована виставка EuroTier, яка відбудеться 15-18 листопада в м. Ганновер, Німеччина.

За останні десятиріччя DLG розвинула тісні професійні зв’язки з Україною, включаючи активну співпрацю з кількома ключовими аграрними асоціаціями. З 2016 року організація представлена в нашій країні дочірньою компанією «ДЛГ Україна». Про цьогорічний EuroTier і актуальні теми тваринницької галузі в Європі та Україні AgroPortal.ua розпитав керівника виставки EuroTier Інес Ратке

Як російська агресія проти України вплинула на європейський аграрний ринок, зокрема на тваринництво? Чи будуть ці проблеми висвітлюватися в діловій програмі EuroTier? Які саме заходи плануються?

Інес Ратке: Напад росії на Україну порушив багато сфер глобальної економіки, зокрема міжнародні продовольчі системи. Війна підняла світові ціни на зерно до рекордно високого рівня, відповідно й ціни на корми. За прогнозами, цьогорічний врожай зернових в Україні впаде щонайменше на 30%, і тиск на тваринницький сектор, де витрати на ресурси вже й без того надзвичайно високі, зростатиме. До того ж суттєво збільшуються витрати на енергію для утримання тварин.

Тут, у Західній Європі, ситуація особливо напружена у свинарському секторі, де вплив війни доповнюється наслідками коронакризи. Також цього року Україна не зможе виконувати свою роль важливого постачальника сировини без ГМО, тому потрібно шукати альтернативних постачальників кукурудзи. 

Крім того, маємо зміни в поведінці європейських споживачів — покупці стають більш чутливими до цін під час покупок, а це означає, що споживання м’яса зменшуватиметься, особливо у високому ціновому сегменті.

На EuroTier ми очікуємо, що ці та інші акутальні теми жваво обговорюватимуться серед фермерів й експонентів. Багато аспектів висвітлюватимуться в технічній програмі, яка включає в себе понад 350 окремих подій, що охоплюють свинарство, скотарство та птахівництво, а також кормовиробництво. Актуальним у цьому контексті є проєкт DLG-Spotlight «Feed for Future», який присвячено новим видам кормів, процесам годівлі, добробуту тварин, зменшенню надлишку поживних речовин для збереження навколишнього середовища.

Галузь тваринництва в Європі вже багато разів демонструвала здатність знаходити рішення в дуже складних ситуаціях. Я не маю сумнівів, що за чотири дні, з 15 по 18 листопада, буде сформульовано багато нових ідей.

Чи буде українська аграрна спільнота частиною цьогорічного EuroTier? Хто саме?

Інес Ратке: З кожного придбаного квитка на EuroTier 2022 DLG перерахує один євро для підтримки сільгоспвиробників з деокупованих територій. Для цієї ініціативи DLG співпрацює з благодійною організацією «Save UA Foundation», заснованою головою асоціації «Всеукраїнська аграрна рада» Андрієм Дикуном. Він особисто перебуватиме в Ганновері разом із представниками Українського клубу аграрного бізнесу, Асоціації виробників молока, Асоціації свинарів України. Спільна експозиція цих громадських організацій у павільйоні 26, стенд E39, має на меті інформувати міжнародних економічних партнерів про поточні виклики, з якими стикається українське тваринництво та індустрія кормів.

Разом із проєктом «Німецько-український агрополітичний діалог» 16 листопада о 10:00-12:30 (за німецьким часом) DLG проведе міжнародну конференцію «Боротьба за існування українського тваринництва», на якій обговорюватиметься майбутнє українського сільського господарства. Які широкомасштабні наслідки війни для тваринництва в Україні? Як можна забезпечити стійку реконструкцію? 

Захід відбудеться в гібридному форматі з синхронним перекладом на українську. Взяти участь можна також і онлайн — DLG-Connect.

Крім того, 17 листопада на EuroTier з 14:00 до 16:00 (за німецьким часом) відбудеться круглий стіл «Всеукраїнської аграрної ради» під назвою «План Маршалла для аграрного сектору України — перспективні напрямки для постачальників у 2022-2023 роках».

Більшість українців фізично не можуть бути присутніми через обмеження на поїздки. Чи відбудеться EuroTier digital цього року? Що саме буде запропоновано?

Інес Ратке: Традиційно українське сільське господарство та його фермери є важливою частиною EuroTier, тому нам справді прикро, що цього року більшість фермерів та експертів не зможуть бути присутніми.

Те, що ми можемо запропонувати, — це онлайн-події. Програма ділових заходів об‘єднана головною темою: «Трансформація тваринництва». Частина заходів відбудеться в онлайн або гідридних форматах, починаючи з жовтня на http://www.dlg-connect.com.

DLG Connect є цифровою платформою для обміну знаннями. Вона була розроблена DLG у 2021 році як частина її некомерційної мети поширювати знання у міжнародному сільському господарстві. У 2021 році ми провели на цій платформі «EuroTier digital», оскільки EuroTier в Ганновері було скасовано через пандемію. З того часу на DLG Connect було проведено понад 500 окремих віртуальних подій, зокрема минулорічна конференція щодо сталого розвитку українського сільського господарства, організована спільно з AgroPortal.ua.

Ми наполегливо рекомендуємо українським фермерам, асоціаціям і компаніям приєднатися до DLG-Connect (платформа безкоштовна), щоб бути в курсі розвитку сучасного сільського господарства. 

Серед усіх онлайн-подій цього року ми можемо окремо виділити огляд стартапів із кліматично-нейтрального сільського господарства та навчальні семінари з прямих продажів з ферми, що є актуальними трендами у Західній Європі.  

На виставці EuroTier 2022 очікується близько 1800 експонентів з 55 країн світу. Як ці показники співвідносяться з попередніми роками, і що на це вплинуло?

Інес Ратке: 1800 експонентів створюють жвавий майданчик, на якому можна буде багато чого побачити і дізнатися. Понад 60% експонентів — з-за меж Німеччини, що доводить високу міжнародну актуальність платформи. Пандемія все ще перешкоджає подорожам, через це маємо менше реєстрацій від компаній з Азії.

Всього на EuroTier буде представлено 150 світових прем’єр, тобто інноваційних рішень для фермерів, які ще ніде не було презентовано. Це інновації з усіх напрямів тваринництва, ретельно відібрані та схвалені нашою групою незалежних експертів.

Провідна тема виставки — «Трансформація тваринництва». Як ви вважаєте, чи зараз відбувається трансформація тваринництва в Європі та на світових ринках? Які фактори на це впливають? Які очікування та перспективи подальшого розвитку?

Інес Ратке: «Трансформація тваринництва» — саме так називається головна об‘єднуюча тема ділової програми з 350 подіями. Ця тема стосується основ тваринництва: ланцюги виробництва і створення доданої вартості, зміни соціальних та екологічних вимог до тваринництва, особливо в Німеччині та Західній Європі. Для фермерів і агробізнес-компаній важливо активно формувати майбутнє. Саме в цьому полягає роль виставки EuroTier, що як міжнародна платформа пропонує рішення та інновації.

Адаптація до умов майбутнього може бути досягнута шляхом трансформації процесів виробництва. Саме тому ми поглиблено досліджуємо тваринницькі технології, які відповідають вимогам добробуту тварин і водночас залишаються кліматично нейтральними. В годівлі та кормовиробництві особливу увагу приділяють принципу потребоорієнтованості та заощаджуванню ресурсів. Спеціальну експозицію таких технологій буде представлено на DLG-Spotlight «Концепція управління худобою для всього господарства».

У центрі уваги DLG-Spotlight «Корми для майбутнього», як я вже згадувала, детально досліджуються корми та годівля. Склади кормів постійно вдосконалюються, і водночас розробляються нові корми та процеси годівлі. Компанії-виробники представлять інноваційні корми, процеси годування та рецептури, які включають нові джерела протеїну з водоростей та комах.

Розведення тварин та їхнє здоров’я також відіграють важливу роль у діловій програмі EuroTier. Акцент робиться на тривалості продуктивного життя, стійкості та ефективності, які ми досліджуємо в розділі під назвою «TopTierTreff» — демонстрації живих тварин великої рогатої худоби молочних порід голштинська та фризька, м’ясної породи ангус та м’ясо-молочної — флекфі.

Які критерії були взяті за основу під час вибору переможців премії EuroTier Innovation Award цього року? Які проблеми були в центрі уваги?

Інес Ратке: DLG призначив незалежне журі, що складається з міжнародних членів, які мають досвід роботи в сферах кормовиробництва та годівлі, утримання тварин, технологій доїння, управління кліматом тощо. Журі оцінило всі заявки та відібрало ті, які кваліфікувалися як світова прем’єра. Цього року загалом було 150 інновацій.

Критерії, які використовуються для визначення золотої чи срібної медалі, включають демонстрацію нової концепції, в якій функціональні можливості суттєво змінилися та створюють новий процес або є суттєвим вдосконаленням існуючого процесу чи існуючого продукту. Критеріями відбору також є практична значущість на рівні господарства, операційна рентабельність та ефективність, вплив на навколишнє середовище та споживання енергії, економію робочої сили, покращення здоров’я та безпеки та насамперед добробуту тварин.

Три інновації-переможці були відзначені нагородою «Animal Welfare Award» — додатковим визнанням нагороди за інновації EuroTier для продуктів, які відповідають вищим стандартам захисту добробуту тварин.

Нова нагорода «Переможець концепції DLG-Agrifuture». Про яке майбутнє говорять організатори, започатковуючи цю номінацію?

Інес Ратке: Нова номінація на EuroTier у 2022 році — «DLG-Agrifuture Concept Winner» — нагорода, яка відзначає новаторські досягнення та бачення майбутнього, які ще не досягли ринкової зрілості, а знаходяться на стадії розробки. Таку інноваційну концепцію можна очікувати на ринку через 5-10 років, тому ми говоримо про реальне майбутнє.

Вирішальним фактором для нагороди є те, що концепції мають актуальність і потенціал для покращення належної професійної практики.

Напередодні EuroTier оголошено короткий список кращих номінантів. Серед них ми можемо побачити деякі футуристичні аспекти. Наприклад, один із проєктів — це структурований загін, у якому свиноматка може народжувати, а поросята залишаються протягом усього періоду вирощування та відгодівлі без переселення. Ще один, влучно названий «product x», — це майбутня кормова добавка, яку фермери зможуть додавати до раціонів корів. Ця концепція може зменшити вироблення метану у молочних корів на цілих 30%, тоді як інші підходи ледь здатні досягти скорочення на 15%! У цих поняттях можна віднайти майбутнє. Переможців буде оголошено на EuroTier.

Які ще цікаві факти ви можете розповісти про EuroTier 2022? Чим цьогорічна програма відрізняється від попередніх років?

Інес Ратке: Енергія! Паралельно з EuroTier проходить виставка EnergyDecentral. У поточній дискусії про міжнародну безпеку і енергопостачання в Німеччині та інших країнах через війну росії проти України ця виставкова частина цього року відіграє надважливу роль. Нинішня енергетична криза впливає на споживачів, промисловість і сільське господарство в безпрецедентних масштабах. На EnergyDecentral зацікавлені сторони з сільського господарства, промисловості та муніципальної енергетичної політики обговорять, який внесок може зробити виробництво біогазу в енергозабезпечення.

EnergyDecentral інтегрована в платформу для тваринництва EuroTier уже понад 15 років. EnergyDecentral використовує синергію між сільськогосподарським та біоенергетичним секторами і охоплює широкий спектр технологічних розробок у сфері обробки субстрату та управління біопаливом для виробництва енергії.

Напрями виставки EnergyDecentral включають біогаз, тверде біопаливо, фотовольтаїку, вітроенергетику, технологію когенерації та рішення «енергія-газ». Таким чином EnergyDecentral представляє практичні рішення — як сформувати енергетичний перехід за допомогою децентралізованих джерел енергії. 

Дякую за співпрацю та детальну інформацію про виставку, яка відбудеться уже наступного тижня!


Наталія Помянська, AgroPortal.ua