Кар’єра з універа: винахідливий студент поділився рецептом здорового поля

17 листопада 2021, 09:00 3304

Як оздоровити поле — точно знає студент агробіологічного факультету НУБіП України Максим Ковальчук. Саме його проєкт із підвищення ефективності застосування гранульованих мінеральних добрив шляхом їх капсулювання полімерною оболонкою отримав перемогу у всеукраїнському конкурсі «Здоров’я поля».

Крім можливості реалізувати свій проєкт у господарстві AgriLab Farming, студент отримав 50 тис. грн на особистий розвиток.

Чому обрав сільське господарство, що потрібно для розвитку сучасного агронома та з чого варто починати свою кар’єру в агро — Максим Ковальчук розповів під час прямого ефіру в Instagram AgroPortal.ua.

Максиме, існує думка, що в аграрний університет йдуть за наполяганням батьків або ж за залишковим принципом — більше нікуди не пройшов. У тебе як? Усвідомлене рішення чи випадковий збіг обставин?

Максим Ковальчук: В 16 років у мене не було чіткого бачення свого майбутнього — я погано орієнтувався в існуючих сферах діяльності та не розумів, яких спеціалістів не вистачає на ринку. 

Сам я родом із Хмельниччини. Коли живеш у селі, автоматично стаєш пов’язаним із сільським господарством. Тому мною було прийняте ось таке не дуже хитре рішення вступити до аграрного університету. Крім агро, я нічого іншого не розглядав, всюди подавав документи на агрономію. В кінцевому підсумку пішов навчатися в НУБіП України. 

Наразі я єдиний член своєї сім’ї, який вирішив пов’язати своє життя з агро. Сьогодні це мій усвідомлений вибір, і батьки мене в цьому підтримують.

 Джерело фото: з особистого архіву Максима Ковальчука

Ким ти себе бачиш через 5-10 років: у команді провідної агрокомпанії чи власником фермерського господарства?

Максим Ковальчук: Для початку хочу попрацювати в структурі, щоб зрозуміти, як побудовані всі процеси, та набратися досвіду. Створювати своє господарство поки не планую, але я не виключаю цей варіант. Ніколи не знаєш, що тебе чекає завтра (посміхається).

Які, на твою думку, три основні переваги роботи в сфері сільського господарства?

Максим Ковальчук: Агро активно розвивається. Тут простіше працевлаштуватися, ніж у будь-якій іншій сфері. Вакансій багато як у регіонах, так і в столиці. А ще, це не монотонна робота, твої дії майже не повторюються, і ти щодня відкриваєш для себе щось нове.

Незважаючи на те, що ти ще навчаєшся, вже маєш практичний досвід роботи на підприємствах. Якою була твоя перша робота в агро? Та чи пам’ятаєш, на що витратив першу зарплату?

Максим Ковальчук: В агрономів дуже багато практики. Починаючи з 2-го курсу ми їздили в різні господарства як за регіональною приналежністю, так і за матеріально-технічною базою. Тому порівняти мені є з чим.

Першою серйозною роботою для мене була посада помічника агронома в компанії «Агро-Регіон». Це був цікавий і прикладний досвід. Тут було багато точного землеробства та інноваційних штук. Але головне — це робота в команді. Я не просто спостерігав за процесом чи виконував чиїсь вказівки, а проговорював і рекомендував свої варіанти вирішення проблем.

Щодо заробітної плати, то для мене це не було якоюсь мотивацією. Адже стажування в компанії було не про гроші, а про навчання. 

 Джерело фото: з особистого архіву Максима Ковальчука

Звідки ти черпаєш нові знання? 

Максим Ковальчук: Інформацію шукаю переважно в інтернеті: читаю профільні видання, зокрема AgroPortal.ua, моніторю наукові огляди та публікації від фермерів-практиків. Щодо паперового варіанту, то зараз важко знайти актуальні книги. Вони, звісно, є, але в інтернеті це все можна швидше знайти. 

Дивлюся також YouTube-канали, такі як AgriLab та Агросфера, переважно тоді, коли потрібно знайти відповідь на запитання, яке мене цікавить. 

Багато хто з мого курсу їздив за кордон на практичне стажування: до Данії на свиноферму, до Нідерландів на квіти, до Німеччини чи Польщі на полуницю. Але мені такий досвід чомусь не був цікавим. Я не задумувався про такі поїздки навіть заради фінансової вигоди. Вважаю, що і в Україні можна класно підтягнути свої скіли.

Нещодавно ти став переможцем всеукраїнського конкурсу «Здоров’я поля», який проводило онлайн-видання AgroPortal.ua спільно з компанією AgriLab. Як гадаєш, чому переміг саме твій проєкт?

Максим Ковальчук: Зараз на ринку добрив відбувається неприємна тенденція — приміром, ціна на аміачну селітру зросла на 80%. Добрива свою ефективність не змінили, а господарства мають витрачати удвічі більше коштів на їх придбання. Мій проєкт пропонує модернізувати азотні та фосфорні добрива шляхом капсулювання, що дасть змогу підвищити їхню ефективність до 30%.

N.B. На Чернігівщині реалізують проєкт із оздоровлення поля

Крім можливості реалізувати свій проєкт у команді компанії AgriLab, ти отримав грантові 50 тис. грн на особистий розвиток. Ти їх уже витратив, чи вони лежать до кращих часів?

Максим Ковальчук: Ще не витратив. Дуже хочу підтягнути свою іноземну мову — відчуваю, що є прогалини, особливо, коли читаю іноземні ресурси з агрономії. Тому планую піти на курси, але це вже після захисту магістерської роботи. Зараз маю дуже насичений в плані університетського навчання графік.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

Чому ти вирішив узяти участь у конкурсі й чим корисні подібні ініціативи?

Максим Ковальчук: «Здоров’я поля» — це популярний конкурс, я про нього багато чув, перед тим як вирішив узяти участь. У багатьох студентів є свої ідеї та певні напрацювання, але немає виходу на реалізацію. Проєкт дає можливість бути почутим. 

Тема добрив — це питання, яке мене цікавило давно. Подаючи свій проєкт на конкурс, я лише підчитав трохи інформації, щоб економічно обґрунтувати свою ідею. 

Коли розпочинаєш реалізовувати свій проєкт? Які його етапи та на який кінцевий результат розраховуєш?

Максим Ковальчук: З командою AgriLab маємо зустрітися до кінця листопада і обговорити початковий етап. Хочу почути, як нашу спільну роботу бачать у компанії. На мою думку, спершу потрібно закласти дослід із добривами на збіднених ґрунтах і побачити, яку це дає нам ефективність у плані економіки. 

Твоя порада: що потрібно робити, щоб реалізувати себе ще під час навчання в університеті?

Максим Ковальчук: Навчатися і пробувати. Зараз є багато можливостей, де можна себе показати. Головне — не боятися це робити. 

Варто бути націленим на кінцевий результат і робити все так, щоб після закінчення університету не ти обирав, куди йти працювати, а щоб компанії самі запрошували до себе на роботу.

Дякую за розмову та успіху тобі в реалізації проєкту! 


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua