Євген Кугук: Наша основна задача — навести лад у землевпорядкуванні

14 травня 2020, 07:01 4382

З очікуваним запуском ринку землі все більшої актуальності набуває автоматизація управління земельним банком і наведення ладу в землекористуванні.

Для того, щоб цей процес був якомога ефективнішим, аграріям пропонують все нові інструменти. Один із них — український стартап Електронний землевпорядник FieldBI, офіційний запуск якого відбувся на початку березня.

За цей час багато аграрних компаній із різним земельним банком від малого до великого встигли протестувати новий сервіс, багато хто вже став клієнтами компанії та на повну силу використовує можливості системи FieldBI, тож AgroPortal.ua вирішив поспілкуватися з одним із співзасновників проєкту — Євгеном Кугуком.

Євгене, розкажіть про ваш стартап. Що це за інформаційна система, і для чого вона потрібна українському ринку?

Євген Кугук: FieldBI — це по суті 1С для землевпорядника. Інструмент призначений для ефективного управління землями сільськогосподарського призначення — як малих фермерських господарств, так і великих агрокомпаній. Також функціонал можуть використовувати об’єднані територіальні громади.

Електронний землевпорядник FieldBI працює як експертно-аналітична система та виконує широкий спектр задач. Серед них — автоматизація обліку, візуалізація земельних ділянок і полів на електронній мапі, систематизація ведення земельного документообігу. Окрім того, це інструмент, який спрощує роботу з орендодавцями, в режимі реального часу відслідковує ситуацію із земельним банком, співставляє облікові площі з фактично обробленими і веде статистику стану в розрізі окремих паїв, полів, господарств тощо.

Від старту проєкту ми щодня отримуємо заявки на демо-доступ до системи від нових клієнтів. На сьогодні їхня кількість перевищила 300. Близько 90% цих компаній максимум що мають для управління зембанком — електронні таблички в Excel. До 10% випадків використовується 1С. І лише точково застосовуються геоінформаційні системи для обліку землі в користуванні, а про експертно-аналітичні системи, які можуть самостійно проаналізувати, визначити невідповідності та вказати на недоліки в обліку та управлінні, взагалі мова не йде.

Наша система інтегрована з державними реєстрами та Публічною кадастровою картою. При цьому ми розуміємо, що просто отримати інформацію — недостатньо. Електронний землевпорядник FieldBI виконує велику аналітичну роботу, на основі якої можна приймати управлінські рішення.

Зазвичай це складно зробити, маючи лише землевпорядника у штаті компанії. Великі обсяги даних складно систематизувати та обробити одному фахівцю. Необачність або неможливість контролювати ці процеси, як правило, є основною причиною втрати зембанку.

Управління власною або орендованою землею в обробітку — це управління сотнями, мільйонами, а іноді десятками і сотнями мільйонів доларів. На сьогодні вартість гектару орендної землі близько $1000. У невеликого господарства може бути 1-2 тис. га, 5 тис. га. Втратити навіть 50 га із них через те, що договір не був вчасно зареєстрований, був своєчасно не поновлений або невірно вказані реквізити — це втратити $50 тис., а що говорити про те, коли в оренді є ділянки, які не обробляються або використовуються не повністю та неефективно, за які просто сплачується орендна плата.

Існує багато кейсів, коли земельні питання не вирішуються роками. Робота з земельним банком перетворюється на «покриту пилом шафу», яку ніхто не хоче чіпати. Електронний землевпорядник FieldBI — якраз той інструмент, що може вирішити всі ці проблеми — комплексно і якісно.

Тобто основна ваша конкурентна перевага — це ефективний аналіз. Зараз на ринку також існують певні пропозиції, які допомагають сільгосптоваровиробникам так чи інакше впорядковувати свій зембанк — і з геоданими, і з довідниками. В чому ще ваші переваги? Який основний функціонал цієї системи?

Євген Кугук: Так, на ринку дійсно існують пропозиції від різних систем. Їх всі можна розділити за категоріями:

- Excel-таблиці та 1С — забезпечують базовий облік, який збирає лише реквізити контрагентів та укладених договорів.

- Геоінформаційні системи — вони створюють певну візуалізацію, мають наповнення. Фактично є базою даних.

- Відкриті реєстри і сервіси — пропонують платно отримати інформацію, яка є у вільному доступі. Насправді, використовуючи електронно-цифровий підпис, чимало даних можна почерпнути на одному лише сайті Держгеокадастру.

Система FieldBI значно більш розвинена. Одна з її головних переваг — це дійсно якісна аналітика. Експертно-аналітична направленість допомагає аграрію отримати конкретні вказівки — що робити в якій ситуації.

На практиці трапляється так, що частина земельних ділянок не використовується, і від них можна було давно відмовитися, але компанія продовжує платити орендну плату. Є ділянки, які начебто знаходяться в обміні, але це не підкріплено договорами, отже існує ризик втрати зембанку. Є ділянки, які використовуються не за цільовим призначенням — сіножаті, пасовища. Візуалізувавши та проаналізувавши ці проблеми, можна почати поступово приводити управління зембанком у відповідність.

У FieldBI знання землевпорядника, агрономічної та юридичної служби інтегруються в конкретне рішення. Такої експертизи в існуючих рішеннях практично немає. Наша система — як кавомашина, в яку заливаєш дані, натискаєш кнопку і отримуєш готовий продукт. При цьому вона має високий рівень захисту. Використовуються сучасні технології захисту, а наші сервери знаходяться в Європі та США.

Після запуску продукту ми зібрали топ-5 побажань від фермерів щодо необхідних удосконалень, і вже втілюємо їх у життя. При цьому система дуже гнучка. За бажання клієнта ми можемо адаптувати під нього будь-яку функцію.

До речі, невдовзі у FieldBI можна буде також переглянути поля своїх конкурентів за допомогою ЄДРПОУ. Цю функцію ми реалізуємо до кінця травня.

Бачити своїх конкурентів по ЄДРПОУ — це стане доступним для тих, хто також буде вашим клієнтом, чи взагалі для будь-якої компанії?

Євген Кугук: Це інформація для наших клієнтів. Ми не плануємо створювати систему виключно для відстежування конкурентів. Але якщо наш клієнт матиме таку потребу, ми зможемо надати йому доступ виключно для використання такого функціоналу.

Ваші клієнти — це і фермери, і середні підприємства, і великі, і ОТГ. Виходить, що користувачем системи може бути будь-хто — навіть пайовик?

Євген Кугук: Пайовик буде також користувачем системи. Він матиме особистий кабінет, у якому буде відслідковувати, скільки йому нараховано орендної плати, деталі та реквізити договору. Також він зможе відправляти повідомлення та вести комунікацію з орендарем.

Разом із тим, наша основна ставка — навести лад у землевпорядкуванні аграрних підприємств. Так, є великі холдинги, у яких тим чи іншим чином вирішується це питання. Але є дуже багато фермерів, які обробляють 1-2-3 тис. га і не мають ні фінансових можливостей, ні часу розробляти рішення під себе.

Ми допомагаємо їм інтегрувати нашу систему, налаштувати і навіть наповнити даними — безкоштовно, навчаємо їхніх співробітників, завжди підтримуємо в подальшому та вирішуємо будь-які проблеми, які можуть виникати під час користування системою. Таким чином ми не просто надаємо можливість користуватися системою FieldBI, а і надаємо комплексну сервісну послугу та підтримку.

Розкажіть про основний функціонал електронного землевпорядника.

Євген Кугук: Система побудована на кількох китах. У ній є блок полів, блок земельних ділянок, блок договорів, блок інтеграції з публічними реєстрами, аналітичний блок тощо. В останньому оновленні вже доступний блок фінансів та блок завдань.

В «Полях» ви бачите безпосередньо поля, у якому вони стані, чи не накладаються одна на одну межі. Це базова інформація, потрібна для розуміння ситуації з земельним банком.

У блоці «Земельні ділянки» повністю відображена інформація про ділянки, їхні контури, реквізити, площу, де вони знаходяться, у якому перебувають стані, чи накладаються на поля, чи не накладаються одна на одну тощо. Візуально видно всі ділянки, які перетинають конкретне поле. Всі дані потрапляють в аналітику, де у зручному проаналізованому форматі чітко видно знайдені невідповідності та недоліки. Залишається по черзі брати їх в роботу та виправляти.

Блок «Договори» — це набір істотних умов договору. Всі ці дані мають бути дійсними, як то дата закінчення договору чи дата укладання договору. Система показує на карті, за якими ділянками договори зареєстровані, за якими вже не діють, де потребують переукладання, які договори закінчать термін дії у яких роках і багато іншого.

Блок «Фінанси» включає в себе облік та нарахування орендної плати. Це суттєва перевага системи, тому що обліковувати і нараховувати орендну плату — досить складний процес. Система дозволяє це якісно та швидко проводити та має повну інтеграцію з 1С. Тож для того, щоб завантажити дані в систему, знадобиться досить небагато часу. І все — потім тільки працювати і виправляти всі невідповідності та наповнювати систему новими даними. До речі, всі дані легко вивантажити та експортувати в інші програмні продукти, як варіант, якщо треба використовувати контури полів чи ділянок, чи інформацію по ним в іншій, наприклад, агрономічній системі.

«Аналітичний блок» включає інформацію про те, що відбувається із земельним банком: які поля перетинаються, де відсутні договори, за якими ділянками договори не зареєстровані чи завершили строк дії, які є відхилення площі фактичного обробітку від облікової.

Часто буває, що клієнт обліковує обробіток 1000 га, при тому що орендує 950 га. А з тих, що орендує, насправді обробляє 800 га. Тобто 150 га фізично не обробляються, а частина взагалі знаходиться у віддалених місцях, є заболоченою чи залісненою. При цьому орендна плата нараховується на облікову площу. Це провокує додаткові затрати.

Електронний землевпорядник FieldBI аналізує всі подібні випадки та дає необхідні рекомендації.

Як ви плануєте розширювати функціонал у майбутньому і які задачі ставите в пріоритет на найближчі 2-3 місяці?

Євген Кугук: На найближчий місяць ми ставимо собі задачу ще більше розширити можливості фінансового блоку і блоку «Завдання». Але ми робимо багато додаткових речей. Наприклад, розширюємо аналітику — згідно до запитів користувачів. А також ще багато цікавого, про що повідомимо найближчим часом. І що точно буде користуватися великим попитом серед аграрних компаній, адже ми не плануємо зупинятися і будемо постійно вирішувати проблеми та допомагати збільшувати прибутки агровиробникам та іншим користувачам системи FieldBI.

Скільки є клієнтів на сьогоднішній день? Хто вони? І яка загальна кількість земель сільгосппризначення уже в системі?

Євген Кугук: Сьогодні понад 30 клієнтів є в системі й користуються нею, ми допомагаємо їм наповнювати даними. Далі робота з виправлення невідповідностей та наповнення даними, які з тієї чи іншої причини відсутні. Одна справа — завантажити дані, інша — уміло цим користуватися.

За нашими оцінками, при грамотному підході, навіть маючи пробіли в земельній інформації, за 2-3 місяці можна вже побачити зовсім інший стан справ, уже може бути вирішено багато питань із земельними ділянками, їх обліком та управлінням. Із системами вже працюють як керівники, землевпорядники, так і юристи, бухгалтери та агрономи, кожен у своїй частині наповнює та використовує системи. 

Після завершення карантину ми очікуємо сплеск заявок на демо-доступи, а отже і збільшення кількості клієнтів.

І головне, зараз варто не гаяти час сільгоспвиробникам, а вже швидко налагоджувати всі процеси, пов’язані з управлінням земельним банком. Без чіткого обліку та управління землею не можна буде нормально конкурувати — будуть постійні фінансові втрати, за необхідності продати орендовані чи власні землі — з внесеними даними в таку систему вартість активів буде вища, адже чітко видно, що і в якому стані, та зменшується ризик втрати земель за необачністю чи в наслідок рейдерства.

Все нове викликає недовіру. Як ви працюєте з клієнтами? Які аргументи надаєте, щоб вони таки протестували вашу систему?

Євген Кугук: Ключові переваги — якісний сервіс, надання можливості безкоштовно спробувати використати систему та побачити, як вона змінить підхід до управління земельними ділянками на частині земель потенційного користувача через надання демо-доступу до FieldBI та отримання рекомендації. І звісно, має бути інтуїтивне відчуття. Клієнт відчуває, якщо ти з ним відвертий і щиро хочеш вирішити його проблему, а не просто заробити кошти, і пропонуєш актуальну комплексну послугу, яка дає змогу навести лад і зекономити йому кошти — він це оцінить і прийме рішення.

Багато наших потенційних клієнтів приходять за рекомендаціями. Коли хтось скористався системою і отримав конкретні управлінські та фінансові переваги, його знайомі теж захочуть протестувати такий сервіс. Головне все робити вчасно, а зараз якраз час, адже може бути запізно.

Дякую за розмову.


Алла Стрижеус, AgroPortal.ua