Цього року на Черкащині посів сільськогосподарських культур (з урахуванням озимих, овочевих та кормових) проведено на площі 1,2 млн га. У структурі посівних площ найбільшу питому вагу мають зернові (51,4%) та технічні культури (37,2%). Крім того, під картоплю й овочеві культури відведено 6,3%, під кормові — 4,9% посівів. У області поступово нарощується поголів’я ВРХ і створюються переробні підприємства.
Про головні тенденції в аграрній галузі Черкащини AgroPortal.ua поспілкувався з директором Департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОВА Романом Косенком.
Роман Косенко: На сьогодні позиція Мінагрополітики — розбудовувати агроіндустріальну Україну. З цією метою було ініційовано допомогу для підприємств, які хочуть йти в переробку. Наразі для виробників діє програма, розрахована на надання гранту розміром до 8 млн грн — це 50% від вартості проєкту, саме на переробку.
У Черкаській області я спостерігаю динамічну тенденцію до збільшення переробки, адже кожен аграрій сьогодні розуміє, що йому потрібно максимально створювати додану вартість з кожного гектара, вертикально інтегрувати свої господарства, бути не просто фермером, а ставати ще й переробником. У нас уже є успішні приклади, коли аграрії створюють крафтове виробництво, пробують різні сегменти продукції (ковбаси, сири) і з нею йдуть у ритейл.
Роман Косенко: В області бачимо динаміку зростання по тваринництву, і сподіваюсь, що наприкінці року впевнено зможемо говорити про збільшення поголів’я.
Маємо багато племінних підприємств, де нарощують поголів’я, розвиваються і будують нові тваринницькі комплекси.
Варто відмітити, що Міністерством аграрної політики та продовольства закладений вектор підтримки молочного напряму. Буде запроваджено допомогу у вигляді 25% відшкодування вартості будівництва, реконструкції молочнотоварних ферм і на закупівлю племінних нетелей. Наголошу: саме племінних нетелей, адже майбутнє за генетикою, цифровізацією, штучним інтелектом. На сьогодні можна сказати, що кожен фермер уже працює зі штучним інтелектом, тому що вони інтегрують усі інструменти, які є в цифровому вигляді, оптимізують процеси, максимізують доходи і цим самим створюється додаткове надходження до бюджетів. Розвиток аграрного сектору, кожного виробника своєю чергою підтримує економіку, допомагає захищати нашу країну, підтримувати Збройні сили України.
Роман Косенко: Стосовно нішевих культур, кожен сільгоспвиробник пробує себе в якомусь новому сегменті, в якійсь новій історії. Це зазвичай не масово, це притаманно невеликим підприємствам, які можуть і мають ресурс, можливості робити такі досліди.
Можу відмітити, що соя є одним із ключових елементів у годівлі тварин. Тож підприємства тваринницького напряму використовують цю культуру безпосередньо для виробництва кормів. Вторинним продуктом є олія, і це дуже добре. Шрот і макуха лишаються в господарстві, вони згодовуються тваринам, й вибудовується ланцюг: корова – молоко – виробництво крафтової продукції – продаж у торговельних мережах. Тим часом олія ще додатково дає можливість залучати завдяки експорту валютну виручку, яка знову ж таки підсилює нашу економіку. І це, відповідно, драйвить усіх наших аграріїв до розуміння того, що все ж таки потрібно робити вертикальну інтеграцію та замкнутий цикл, виробляти продукцію на полях, через тварин переробляти і далі тваринницькі відходи переробляти на добрива, на підстилку для тварин.
Зараз на Черкащині є одне підприємство, яке вже, наприклад, відходи від м'ясної галузі переробляє на компост. Є така технологія: закуповується спеціальне обладнання, проходить певний процес ферментації, туди додаються певні рідини, і на виході ми маємо компост, який можна відразу вносити на поля.
Тому я бачу, що аграрна сфера — це реально майбутнє, яке має дуже широкий спектр різних напрямів. Не будемо забувати, що 40% від загальної імплементації європейського законодавства займає саме законодавство щодо сільського господарства. Тому ми будемо сподіватися, що динаміка зростання виробництва продукції з доданою вартістю дасть нам змогу: перше — імпортозаміщення, друге — підняття економіки. Для цього вже сьогодні нам важливо працювати не на 100%, а на 200%.
Роман Косенко: Щодо Черкаської області, то досить добре себе проявила програма зариблення Кременчуцького водосховища. Минулого року від продажу квот на вилов рибних біоресурсів надійшли кошти до обласного бюджету, з яких було виділено 4 млн грн на закупівлю зарибка товстолоба. Було закуплено приблизно 66 т малька, що дасть можливість збільшити вилов для промислових риболовних підприємств. Це сприятиме більшому надходженню до бюджету за рахунок продажу квот і так само стимулює бізнес створювати робочі місця. Адже у нас на Черкащині працюють більше трьох переробних підприємств рибної галузі, які наразі експортують продукцію до понад 30 країн.
Також завдяки пілотному проєкту за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства вже перші 80 т філе товстолоба були закуплені через тендери державою. Тобто ми цим самим стимулюємо бізнес виробляти українську продукцію, яка не гірша за імпортну. І вже сьогодні ми переходимо до імпортозаміщення рибної продукції.
Крім того, на Черкащині працює програма підтримки кооперативів і сімейних фермерських господарств. У межах цієї програми було виділено 2 млн грн на відшкодування вартості обладнання, устаткування й техніки для кооперативів і сімейних фермерських господарств.
На сьогодні вже є один кооператив з напряму молочного скотарства, який отримав відшкодування 400 тис. грн на закупівлю пневматичної сівалки, їм відшкодували до 70% вартості цього обладнання. У кооперативі займаються випасом худоби, мають земельний банк, на якому вирощують кормову базу, використовують на пасовищах електропастухи. Виділеними коштами з програми обласна адміністрація підсилила кооператив у плані матеріально-технічної бази.
Також у нас зараз прийнята програма та виділено 2 млн грн на підтримку ветеранського фермерства. Аграрії-ветерани, в яких у власності або користуванні не більше 100 га, мають право отримати з обласного бюджету 5 тис. грн на кожен гектар. Цим ми стимулюємо наших ветеранів працювати на землі, повертатися до роботи. Завдяки цій обласній програмі ми маємо змогу нівелювати ризики, які ці аграрії отримали, коли їхній конкурент лишився і працював, а вони пішли нас захищати. Тому Черкаською обласною військовою адміністрацією, завдяки голові Ігорю Табурцю, було прийнято тверде рішення підтримати такий напрям.
Тому я хотів би, користуючись нагодою, поширити цю інформацію для черкащан, для ветеранів, які нас захищали і на сьогодні хочуть працювати в аграрному секторі.
Відповідно до Програми підтримки та розвитку агропромислового комплексу Черкащини на період до 2028 року, стартує приймання заявок на фінансову підтримку для фермерів-ветеранів. Хвиля приймання заявок триватиме з 1 жовтня до 1 листопада 2025 року. Документи слід подавати до Департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОВА.
Все буде агро, все буде Україна!
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua