Ринок праці в агро: найбільш дефіцитні спеціальності, та як змінився рівень доходу

07 серпня 2024, 14:00 4192

Лише 14% компаній зазначили, що відчувають суцільну нестачу людей серед агрономічної, інженерної та земельної служб. Ця цифра не виглядає критичною, проте з дефіцитом персоналу серед окремих підрозділів та посад зіткнулась більшість опитаних — 64%.

Такі дані дослідження ринку праці в агросекторі за перше півріччя 2024 року, проведеного компанією Agrohub.

За результатами дослідження найбільш дефіцитними виявились робітничі спеціальності, такі як слюсар, токар, зварювальник, електрик — про це повідомили 79% компаній. Друге місце посідають лінійні агрономи — 64%. А третє місце інженери з ремонту та енергетики (по 57%), а також механіки (50%).

Примітно, що дефіцит кадрів за аналогічними спеціальностями спостерігається як у великих компаніях (100+ тис. га), так і в менших. Якщо 2022 року великі компанії ще не стикались з кадровим голодом, оскільки мали можливість перерозподілити персонал між підрозділами та більше ресурсів, аби втримувати його, то тепер кадровий дефіцит став системною проблемою для агробізнесу будь-якого розміру.

Ключовою причиною складнощів із закриттям вищезгаданих вакансій є, вочевидь, війна та мобілізація, оскільки на цих позиціях здебільшого працюють чоловіки. Наприклад, за даними Agrohub, у першому півріччі 2024 року серед співробітників агрономічної служби в середньому лише 7% жінок, а інженерної — 2%. Натомість серед посад земельної служби все навпаки — 76% посад займають жінки. Аналогічні цифри показало дослідження Agrohub і торік.

Дмитро Лєбєдєв, керівник Agrohub HR360 Benchmarking

Хоча цифри суттєвих гендерних змін в агробізнесі поки не демонструють, кейсів із залученням жінок до традиційно «чоловічих» посад серед лідерів ринку більшає. Однак це нешвидкий процес, який потребує інвестицій у розбудову відповідної інфраструктури, підготовку умов для комфортної роботи жінок, адаптацію, зміну підходів та, зрештою, промоцію цих вакансій серед жінок. Поки що потреба у персоналі зростає швидше, ніж відбуваються зміни у гендерному балансі.

Змінюються підходи компаній до виплати зарплат

Станом на червень 2024 року 71% компаній вже підвищили заробітну плату співробітникам агрономічної, інженерної та земельної служб. 21% опитаних ще не визначились із цим питанням, а 7% планували збільшити дохід до кінця поточного року.

Бізнеси збільшили заробітну плату співробітникам всіх трьох служб у середньому в межах 10-15%. Для порівняння  торік було 20-25%. Але водночас 15% цих компаній розглядають варіант підняти дохід вдруге наприкінці року. 

Дмитро Лєбєдєв, керівник Agrohub HR360 Benchmarking

У цьому випадку бізнес діє проактивно, адже якщо торік компанії підняли зарплати відповідно до рівня інфляції від початку війни, то 2024 року ситуація така, що інфляція сповільнилась, проте дефіцит кадрів зріс. Компанії почали активно боротися за існуючих працівників, гнучко підходити до збільшення доходу з огляду на свої стратегії та можливості.

Крім цього, компанії більш диференційовано підходять до зміни заробітної плати, розглядаючи центральний офіс та локальні активи окремо. Перевага цьогоріч віддається другим, оскільки збереження персоналу у виробничих підрозділах є пріоритетом, а центральні офіси зазвичай і так отримують вищі зарплати. 

Мотиваційна частина доходу співробітників у вигляді річного бонусу є нормальною практикою серед агробізнесу. 62% компаній заявили, що мають сталу політику бонусування. 31% ще розробляє таку політику і лише 8% не планують її цьогоріч впроваджувати. 54% вважає, що співробітник має право на отримання бонусу, якщо працюватиме в компанії не менше 6 місяців.

70% опитаних учасників повідомили, що вони вже прийняли рішення про виплату бонусу цього року. Для розрахунку виплат більшість компаній базуються на кількості місячних доходів, але є й учасники, бонус співробітників яких залежить від отриманого фінансового результату. Примітно, що наразі ключовим KPI, на основні якого виплачується бонус, є фінансовий показник EBITDA. Наявні також рентабельність робочого капіталу, чистий прибуток.


Для довідки: дослідження зміни рівня заробітної плати та чисельності й бонусування серед агрономів, інженерів та земельників Agrohub HR360 Benchmarking було проведено з 1 травня по 30 червня 2024 року. У дослідженні взяла участь 121 польова компанія із загальним земельним банком у 2,2 млн га.