Фермер Віктор Ковалюк має розплідник площею 15 соток, де вирощує понад 70 сортів інжиру та сад понад 0,25 га для товарного виробництва. Цього сезону виробнику реалізувати вирощену продукцію не вдасться — торгівлі немає, адже територія Херсонської області частково знаходиться в окупації. Тож сьогодні головна проблема людей — знайти харчі для виживання й не попасти під кулі «асвабадітєлєй».
Про це AgroPortal.ua розповів фермер із Херсонщини Віктор Ковалюк.
«Інжир — субтропічна культура, яка потребує багато тепла та вкривання на зиму. В Україні у закритому ґрунті при дотриманні технології її можна вирощувати в усіх регіонах. На крайньому півдні Херсонської, Одеської, Миколаєвської і частково Запорізької областей інжир можна вирощувати у відкритому ґрунті. Залежно від сорту рослина може витримувати у віці 3-х років до -10°С», — розповідає Віктор Ковалюк.
На плантаціях фермер працює разом із дружиною. Запорука гарного врожаю — правильний догляд. Треба вчасно полити, підживити, обробити ґрунт.
«Для непрофесіоналів найоптимальніше інжир вирощувати в діжках, тоді менше проблем зі збиранням сумарних середньодобових температур, яких для інжиру потрібно за вегетаційний період 3000°С», — каже Віктор Ковалюк.
За його словами, на Херсонщині можна вирощувати усі партенокарпічні сорти. Фермер віддає перевагу тим, які купують оптовики, — крупним, солодким, транспортабельним і таким, що довго лежать без особливих умов для зберігання: Brunswik, Dalmatians, Jin ao fen, Randino та інші.
«Врожай інжиру збираємо з кінця серпня до морозів, урожайність залежить від тривалості безморозного періоду і середніх температур — чим вони вищі, тим швидше достигає врожай», — розповідає Віктор Ковалюк.
Фермер додає, що в середньому з 3-4-річного куща можна зібрати до 5 кг. За останні два несприятливих роки вони реалізують по 2-3 т свіжих ягід, а ще сушать, в'ялять, виготовляють з них вино, оцет та ферментований чай з листя інжиру. Терпкий, із присмаком кокосу (підходять окремі сорти), він допомагає при нежиті, а також сприяє схудненню для тих, хто займається у фітнес-клубах.
«Інжир — одна з найдревніших культур, відомих людству, але в промислових масштабах нею мало займаються через кліматичні особливості, нестачу інформації щодо вирощування. Зі свого досвіду можу сказати, що вирощування інжиру в закритому ґрунті рентабельніше за помідори», — підсумував Віктор Ковалюк.
Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua