Черв’яки доїдять. Як волинська вермиферма збільшує виробництво біогумусу

15 листопада 2023, 05:58 8834

Влітку цього року набув чинності Закон України «Про управління відходами», який зобов’язує підприємства, заклади громадського харчування, комунальні установи та інші суб'єкти утилізовувати органічні відходи відповідно до встановлених стандартів. Фактично цей документ запускає реформу управління відходами та наближає наше законодавство до законодавства ЄС.

В Україні ще дуже мало підприємств, які здатні надавати послуги з утилізації органічних відходів. Одним із таких є «Зелена ферма» поблизу Луцька, яка переробляє органічні відходи на біогумус за допомогою каліфорнійського черв’яка.


propData.content.image
Юлія Ютовець, власниця вермиферми «Зелена ферма»

Ще три роки тому ми надавали послуги з організації харчування в їдальні заводу «Торчин Продукт». Вони попросили, щоб ми свої органічні відходи утилізовували. Тоді ми звернулися до комунального підприємства, де у відповідь почули, що згідно із законодавством органічні відходи не можна утилізовувати і вивозити на загальні смітники. Почали шукати варіанти і натрапили на інформацію про каліфорнійських черв’яків, які переїдають відходи і таким чином їх утилізують. 

«Зелена ферма» спершу закупила невелику партію черв’яків на 3-4 компостери винятково під утилізацію своїх відходів. Та згодом почала приймати органіку й від інших компаній: «Торчин продукт», заправка WOG, броварня, грибна ферма тощо. На рік вермиферма має 140 т відходів, із цього обсягу виходить 80 т біогумусу.

Компанії за утилізацію платять мінімальну суму, винятково на обслуговування. За словами Юлії Ютовець, коли Закон про управління відходами буде повноцінно працювати, тоді компанії будуть зобов’язані сплачувати за це кошти, тож на утилізації можна буде заробляти. А поки як основний напрям діяльності ферма обрала виробництво біогумусу та субстрату на його основі.

«Якщо черв’яки харчуються лише органічними відходами, то вихід біогумусу мінімальний. Щоб вони давали більше біогумусу, додаємо до раціону кінський гній. Але черв’як теж жива істота, любить смачненьке, тому спершу даємо органіку, а потім уже гній», — зазначила підприємиця в Instagram ефірі. 

Кінській гній беруть на фермі з-під Луцька. Таким чином одні отримують харчування для черв'яків, а інші тримають у чистоті стайні.

Відходи на утилізацію на вермифермі приймають цілий рік. Якщо говорити про реалізацію біогумусу, то тут є сезонність. Купують його як концентроване біодобриво і як субстрат біогумусу. На останній — високий сезон із середини січня по травень.

«У нас невеликі обсяги біогумусу, тому у високий сезон формуються черги. Наші клієнти — це домогосподарства та маленькі ферми, які відчули перевагу нашого продукту: за використання біогумусу процес дозрівання плодів йде на 2 тижні швидше. Відповідно фермер, приміром, полуницю може продати раніше за вищу ціну. До нас звертаються також господарства, які займаються зерновими, беруть субстрати для відновлення родючості чорнозему, оскільки за рахунок міндобрив ґрунти окислилися. Біогумус діє 4 роки. Він не пересихає, добре тримає вологу, дає доступ корінню до повітря за рахунок пухкості. У біогумусі не ростуть бур’яни», — розповідає про переваги власниця вермиферми.

Зараз черв’яків на фермі відділяють вручну через вібросито: насипається біогумус, чистий просіюється, а залишки з черв’яком залишаються і закидаються назад у компостер.

Для автоматизації процесу та збільшення виробництва Юлія Ютовець подала свій проєкт на програму підтримки жінок-підприємиць та стартапів у агропродовольчому секторі Empowering Women in Agrifood від EIT Food та виграла грант на 10 тис. євро.

«За допомогою гранту ми зможемо купити систему водопостачання, подрібнювач «зелених» відходів та великий просіювач. Відповідно будемо переробляти більші обсяги, адже ручний процес забирає багато часу і збільшує ціну, а за рахунок обладнання ми зможемо її зменшити. Оскільки на ринку субстратів конкурентів достатньо, то наша мета вийти на ціну звичайного субстрату, маючи у складі ще й біогумус», — акцентує вона.

Після оснащення вермиферма зможе приймати на переробку 450 т відходів, з яких вийде 230-250 т біогумусу.

На фермі можна також придбати черв’яків та вермикомпостери. «У нас багато купують черв’яків для самостійної утилізації органічних відходів. Пропонуємо стартовий набір за 360 грн, туди входить близько тисячі черв’яків. Одного такого набору вистачає, щоб започаткувати невелику вермиферму. Той, хто купує набір, отримує від нас усю технологію та консультацію», — зазначає Юлія Ютовець.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua