Гроші на переробку: найчастіші запитання від бізнесу

11 травня 2024, 05:52 3812

Уряд продовжує видавати гранти для переробних підприємств. За цим напрямом підтримки вже ухвалене рішення про виділення 636 грантів на суму 3,3 млрд грн. Але у представників бізнесу ще лишаються запитання щодо оформлення заявок на державні гранти.

Найпоширеніші з них — про особливості подання на програму, нюанси складання бізнес-плану, основні причини відмови, умови дотримання правил — були обговорені під час вебінару «Гранти для бізнесу. Підтримка переробних підприємств» за ініціативи Команди підтримки реформ Мінекономіки у партнерстві з Міністерством економіки України та Всеукраїнською асоціацією громад.

Які можуть бути варіації суми грантових коштів?

Мінекономіки: За програмою надання грантів для переробних підприємств можна отримати до 8 млн грн фінансування, у співфінансуванні з грантоотримувачем — 80/20 для деокупованих територій та 50/50 — для решти територій України.

Перелік регіонів, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Чи можливо отримати грант на переробку без власного внеску?

Мінекономіки: Ні, обов’язково потрібно зробити власний внесок.

Які цільові показники операційної діяльності мають бути досягнуті під час реалізації грантової діяльності? 

Мінекономіки: Операційна діяльність має дати можливість виконати основні умови програми. Обов’язковими умовами гранту є: 

  • сплата протягом трьох років з дня отримання гранту податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до зведеного бюджету України у розмірі отриманого гранту; 
  • -створення робочих місць та працевлаштування на них осіб згідно з додатком не менш як на 36 місяців відповідно до умов цього порядку.

Скільки нових робочих місць потрібно створити після отримання гранту, та які санкції за недотримання?

Мінекономіки: Необхідно створити від 5 до 25 робочих місць. Мінімальна кількість створених робочих місць залежить від розміру гранту (див. таблицю). У разі порушення отримувачем зобов’язання щодо створення робочих місць відповідно до умов договору гранту сума гранту в повному обсязі повертається протягом місяця на рахунок, з якого здійснювався перерахунок гранту.

Чи є мінімальний термін, протягом якого нові працівники мають бути працевлаштовані? І чи потрібно повернути грант, якщо хтось із працівників звільниться?

Мінекономіки: Працевлаштування на робочі місця повинно бути здійснено не менш як 30% не пізніше, ніж через 6 місяців з дати отримання гранту. Решта працівників — не пізніше 12 місяців з дати отримання гранту. Обов’язковим є створення робочих місць та працевлаштування на них осіб не менш як на 36 місяців.

У разі звільнення працівників, працевлаштованих до закінчення 36-місячного строку з дня працевлаштування, на їхні робочі місця у межах зазначеного строку працевлаштовуються інші особи. Суб’єкт господарювання протягом п’яти календарних днів після звільнення працівника повідомляє відповідному центру зайнятості про наявність або відсутність наміру комплектування ним робочого місця особами з числа зареєстрованих безробітних. За наявності такого наміру в роботодавця та у разі відсутності протягом п’яти днів з дня отримання такого повідомлення у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, комплектування таких робочих місць здійснюється суб’єктом господарювання самостійно.

Чи плануються зміни щодо зменшення кількості працівників у зимовий період?

Мінекономіки: Ні, оскільки переробна промисловість не є сезонною. 

Чи надається бронювання працівників підприємствам, які беруть гранти та зобов'язані працевлаштувати певну кількість осіб? 

Мінекономіки: Бронювання відбувається на загальних підставах, згідно з порядком бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану.

Чи можна отримати декілька грантів одночасно?

Мінекономіки: Ні, можна отримати лише один грант на переробку від держави. Водночас можна скористатися грантовою програмою на сад, теплицю або мікрогрант. Також можна додатково отримати грант на переробку в межах інших недержавних програм.

Які поширені помилки під час заповнення грантової заявки?

Мінекономіки: Нецільове використання коштів, помилка авторизації в «Дії» (заявка подана від ФО, а не від ЮО), невідповідність пропорції співфінансування 50/50, неповний пакет документів.

У яких випадках держава вимагає повернення гранту?

Мінекономіки: У разі порушення отримувачем зобов’язання щодо створення робочих місць відповідно до умов договору гранту сума гранту в повному обсязі повертається протягом місяця на рахунок, з якого здійснювався перерахунок гранту.

У разі невиконання обов’язкової умови договору гранту щодо сплати протягом трьох років з дня отримання гранту податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до зведеного бюджету України у розмірі отриманого гранту отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого гранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов’язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Як відбувається звітність?

Мінекономіки: Уповноважений банк щоквартально протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору, який містить інформацію щодо кількості отримувачів, сум наданих грантів, кількості найманих працівників, а також сум сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано гранти.

Чи можуть подаватися на грант кооперативи? 

Мінекономіки: Згідно з Порядком надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств, суб’єктом господарювання (яким передбачено надання грантів) вважається суб’єкт мікропідприємництва, малого чи середнього підприємництва (фізична особа – підприємець або юридична особа) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб’єктів господарювання державного та комунального секторів економіки.

Чи можна використати грантові кошти на оплату митних платежів для розмитнення імпортованого обладнання? Яку сумму в процентному співвідношенні можна використати? 

Мінекономіки: Гранти надаються для створення нових виробництв переробних підприємств або збільшення потужностей існуючих виробництв переробних підприємств для покриття таких напрямів витрат:

  • придбання основних засобів виробництва (машини та обладнання), які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання гранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на них уповноваженим банком відповідно до договору застави);
  • доставка та введення в експлуатацію основних засобів виробництва (верстатів, технологічного обладнання) включно з програмним забезпеченням.

Як отримати грант на обладнання, якщо декілька постачальників?

Мінекономіки: Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах розміру наданого гранту.

Подати заявку на отримання гранту на переробне підприємство на порталі «Дія».


AgroPortal.ua за матеріалами команди підтримки реформ Мінекономіки