Війна в Україні. Якими будуть ціни на зернові

07 квітня 2022, 06:45 5801

З початку вторгнення росії в Україну на світових зернових ринках ростуть ціни, і підстав для цього достатньо. Війна не дозволить провести посівну в Україні в повному обcязі, експорт практично зупинено, а чорноморські порти закриті. Головними тригерами ринків стали питання — коли припиниться війна і як швидко Україна відновить експорт.

Оцінуючи ситуацію, аналітики стверджують, що ціни на продовольство й надалі зростатимуть, при цьому прогнозованої межі немає.

Ціни будуть непередбачуваними

За словами президента Української зернової асоціації (УЗА) Миколи Горбачьова, ціни абсолютно непрогнозовані, тому що ніхто не знає, скільки Україна зможе експортувати. 

propData.content.image
Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації

«Наземним транспортом це можливо до 1 млн т на місяць (проти 6-6,5 млн т через порти), але ми можемо збільшити наші можливості вдвічі-втричі, якщо порти будуть заблоковані. Також одним із факторів невідомості є непрогнозована посівна. Тому можу сказати, що ціни будуть непередбачуваними, і щоразу на зміни впливатимуть інформаційні потоки різноманітних ресурсів на різні теми — від погоди до війни»

Як розповіла заступниця директора компанії ProAgro Group Марія Колесник, сьогодні питання більше стоїть не в тому, скільки Україна виростить і який врожай збере, а скільки зможе експортувати.

propData.content.image
Марія Колесник, заступниця директора компанії ProAgro Group

«Зважаючи на логістичні проблеми, світові ціни вже сьогодні занадто високі. Це стосується не лише зернових, а також олійних культур та продуктів їх переробки. Наразі існує висока ймовірність того, що вони зростатимуть і надалі. Немає якоїсь прогнозованої межі, але очевидно, що ціни будуть +50% до рівня минулого сезону»

За її словами, від такої цінової ситуації та продовольчої кризи найбільше постраждають країни Близького Сходу та Африки.

Зерновий ринок реагує на ситуацію в Україні

Старший аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону компанії Refinitiv Світлана Малиш відмічає, що зараз українська кукурудза пропонується з дисконтом на тлі логістичних труднощів, що зберігаються, — відправка все ще проводиться тільки через західний кордон, незважаючи на активізацію відвантажень.

propData.content.image
Світлана Малиш, старший аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону компанії Refinitiv

«Що стосується прогресу сівби і перспектив руху цін, то зерновий ринок все ще очікує, як розвиватиметься ситуація в Україні — і воєнна, і посівна. Тим не менш, очікуване скорочення ярих посівів щонайменше на 20% в Україні вже однозначно несе перспективи збереження високих цін і в новому сезоні»

Україна недоотримає 20% врожаю 

Сьогодні в Україні вкрай складно оцінити посіви озимини та спрогнозувати потенційний врожай. 

«З одного боку, сівба відбувалась восени і відповідно на всій території України, з іншого — частина площ потрапила в зону бойових дій, а на решті важко спрогнозувати дотримання необхідних технологій. Більш складна ситуація з пізніми культурами, оскільки, за нашими оцінками, цього року недосів може скласти від 20 до 30% площ. В результаті Україна цьогоріч недоотримає врожай по пізніх культурах до 30% порівняно із середньорічним показником. Треба розуміти, що на частині сільгоспземель неможливо буде провести весняну посівну взагалі. Я б оцінювала потенційні втрати майбутнього врожаю десь по сучасній лінії фронту, бо навіть на звільненій від окупантів території, де велися бої, через мінування та велику кількість механічного забруднення буде вкрай важко або взагалі неможливо провести збір урожаю», — пояснює Марія Колесник.

Так, зібрати врожай не вдасться в Херсонській, Донецькій, Луганській областях. До 50% площ цього сезону також не оброблятимуться в Чернігівській та Херсонській областях, невелика частина Миколаївської області і 10-15% — Київської. Від середньостатистичного показника цього року Україна отримає врожай менший мінімум на 20%.

Україна не зможе швидко відновити експорт

Експерти вважають, що до кінця маркетингову сезону Україні не вдасться вивезти запланований експорт кукурудзи. Що стосується пшениці, то її поставки взагалі припинились. 

Через ведення бойових дій у Чорному морі експортні можливості України різко скоротились. Наявні поставки занадто малі, а після перемоги також потрібен буде час для розблокування портів, перевірки щодо мінувань торгових шляхів та всієї акваторії. На думку Марії Колесник, після повного припинення воєнних дій для повномасштабного відновлення українського експорту потрібно не менше місяця. 

За даними Bloomberg по всій сільськогосподарській смузі України силоси розриваються від 15 млн т кукурудзи осіннього врожаю, більша частина якої мала потрапити на світові ринки.

«До нападу росії українська кукурудза повинна була доставлятися залізницею в порти Чорного моря, такі як Одеса та Миколаїв, та завантажуватися на кораблі, що прямують до Азії та Європи. Але коли порти закриті, невелика кількість кукурудзи зі скрипом їде на захід залізницею через Румунію та Польщу, перш ніж вирушити на експорт», — йдеться у виданні.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua