Рекордні площі не завжди означають рекордний урожай: прогноз сезону 2025/2026

06 травня 2025, 05:48 571

Нинішнього сезону ціни на зернові культури в Дунайському та Чорноморському регіонах зросли у півтора раза. Водночас на Чиказькій товарній біржі ф’ючерсний контракт на пшеницю за останній рік практично не змінився, проте для кукурудзи він зріс на 12-13%.

Аналітики компанії «УкрАгроКонсалт» припускають, що ціни в Україні пішли вгору через вплив внутрішніх факторів — експортний попит, посушливе літо минулого року та зміни в логістиці. Поточного сезону вперше за три роки ціни на зернові формуються на основі ринкових факторів, а не геополітики.

Україна повертається до традиційних темпів експорту

Україна є одним із основних експортерів пшениці з Чорноморського та Дунайського регіонів. Експорт з України цього сезону набуває традиційних темпів, коли пшениця здебільшого вивозиться в його першу половину. У другій половині сезону підтримку цін формують запаси пшениці, яких дедалі менше.

propData.content.image
Максим Харченко, аналітик «УкрАгроКонсалт»

Українська пшениця повернулася на ринки Південно-Східної Азії: ми експортуємо до Індонезії, В’єтнаму, Таїланду, Бангладеш. Це стало можливим завдяки стабільній роботі морського коридору. На ринку Індонезії, наприклад, Україна витіснила Болгарію, яка торік активно експортувала саме до цієї країни.

Зростання цін спонукало розширювати площі під пшеницею

В Україні зі зростанням цін на зернові культури почали розширюватися площі під озимою пшеницею. Загалом усі інші країни Чорноморського та Дунайського регіонів будуть збільшувати площі під цією культурою. Винятком стала росія, яка через економічні фактори, зарегулювання ринку скорочуватиме посіви.

У сезоні-2025 аналітики прогнозують урожай пшениці у країнах Чорноморського та Дунайського регіонів на минулорічному рівні — приблизно 143 млн т. На думку Максима Харченка, зменшення виробництва пшениці в росії можна буде компенсувати зростанням площ і врожайності в європейських країнах і в Україні.

У глобальному світі на сезон 2025/2026 прогнозують зменшення обсягів торгівлі пшеницею. Тому на кінець поточного сезону основні експортери пшениці мають досить великі запаси. І це ще один фактор тиску на ціни на початку наступного сезону.

propData.content.image
Максим Харченко, аналітик «УкрАгроКонсалт»

Наступного сезону ми очікуємо збільшення попиту на пшеницю з боку Туреччини та Китаю, однак цього недостатньо, аби поглинути всю надлишкову пропозицію, яка буде на ринку. Збалансувати ринок буде досить складно. Змінити ситуацію може погодний фактор. Якщо навесні виникнуть труднощі у країн-виробників, ціни на пшеницю можуть зрости.

Фахівець також зазначає, що озимі зернові цьогоріч вийшли із зими в достатньо хорошому стані, особливо в Чорноморському регіоні. М'яка зима допомогла уникнути вимерзання озимих культур, але водночас нестача опадів може становити ризики для весняної вегетації.

Наслідки конкуренції між зерновими та олійними

Собівартість виробництва зернових культур зросла на 3-6%, тоді як форвардні ціни на пшеницю підвищились на 25%, а на кукурудзу — аж на 37%.

propData.content.image
Максим Харченко, аналітик «УкрАгроКонсалт»

Саме через це ми очікуємо, що площі під кукурудзою будуть продовжувати зростання. Зернові культури мають показувати кращу маржинальність, але, звичайно ж, і олійні не втрачають своєї привабливості. Тож у новому сезоні буде дуже висока конкуренція між зерновими та олійними культурами саме за площі.

У новому сезоні після рекордних посівів сої аналітики очікують, що ситуація піде на спад, тоді як площі під кукурудзою зростатимуть.

Цього сезону в світі стався рекордний урожай олійних, приріст відбувся завдяки сої, тоді як урожай ріпаку та соняшнику знизився. Це відобразилося на цінах. На сою вони останнього року падають і будуть знижуватися на початок нового сезону, але не так суттєво, як ціни на соняшникову олію та ріпак. Це пов'язано з тим, що збір нового врожаю тиснутиме на ціни. Вартість соняшнику зростає як у світі, так і в Україні.

propData.content.image
Максим Харченко, аналітик «УкрАгроКонсалт»

Рекордні площі не завжди означають рекордний урожай, останнє слово — за погодою. Нинішнього сезону рекордні площі під олійними не дозволили отримати рекордного врожаю. Звичайно, маємо великий збір сої завдяки значним площам, однак урожай соняшнику та ріпаку просів.

У Чорноморському та Дунайському регіонах очікують, що цього року врожай сої збільшиться до 14,9 млн т, хоча посіви загалом будуть скорочуватися. 

Україна через посуху зменшила площі під озимим ріпаком, тоді як Болгарія та Румунія відійшли від кукурудзи й посіяли більше ріпаку. Загалом площі під ріпаком будуть достатньо великими, а врожай зросте до 14,5 млн т. Однак часу ще багато, зауважує аналітик, тому все залежатиме від погоди.

Соняшник зазвичай показує найбільший урожай у Чорноморському регіоні. У сезоні 2025/2026 також очікують, що Україна наростить площі під цією культурою.

«Загалом наступного сезону в Чорноморському та Дунайському регіонах ми очікуємо збільшення врожаю олійних культур до 67 млн т, і цей сезон може стати другим після рекордного. Щодо зернових, то врожай передбачається на рівні 225 млн т, але новий сезон не буде рекордним внаслідок зменшення врожаю зернових у росії», — підсумовує Максим Харченко.

Через посуху апетит у ЄС на українську кукурудзу значно виріс

Україна, Польща та Румунія є основними експортерами кукурудзи до ЄС із Чорноморського та Дунайського регіонів. Але Польща та Румунія сфокусовані здебільшого на задоволенні потреб внутрішнього європейського ринку, а Україна експортує набагато більше продукції до ЄС. Наразі темпи імпорту кукурудзи до ЄС випереджають попередні 5 сезонів. 

propData.content.image
Максим Харченко, аналітик «УкрАгроКонсалт»

Україна залишається основним постачальником кукурудзи до ЄС, наша частка наразі складає 57%. Проте значно зросла конкуренція на ринку кукурудзи зі США, особливо на більш далеких напрямках для України, таких як Іспанія та Португалія. 

Китай практично не закуповував українську кукурудзу цього сезону. Це вдалося компенсувати завдяки Туреччині: експорт кукурудзи до цієї країни зріс удвічі.

Як зазначає експерт, загалом по Чорноморському та Дунайському регіонах площі під кукурудзою будуть скорочуватися. Наприклад, Румунія та Болгарія менше сіють качанистої, адже вважають її досить ризикованою. А в Україні, навпаки, очікується збільшення врожаю кукурудзи.

Як вплинуть світові торгові війни на Україну

Рішення адміністрації президента США Дональда Трампа останнім часом впливають на глобальні ринки й на аграрні потоки в цілому. Ситуація змінюється кожен тиждень, але, на думку аналітиків, тарифні війни Трампа можуть надати Чорноморському регіону певні можливості. Наприклад, якщо продовжиться торговельна напруга між США та Європою, це для України може означати збільшення експорту кукурудзи та сої до ЄС. Із Китаєм ситуація подібна, ми зможемо збільшити свою присутність на цьому ринку.

Загалом у сезоні 2025/2026 країни сфокусуються на захисті вітчизняної економіки. Усі працюють над забезпеченням продовольчої безпеки своєї країни, борються з кліматичними змінами. Агровиробники сподіваються, що минулорічна посуха не повторюватиметься щороку, однак поступово пристосовуються до змін клімату.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua