Падіння обсягів і втрата позицій. Як спрацював ринок ЗЗР під час війни

02 вересня 2022, 14:40 8391

Через війну та окупацію окремих областей в Україні суттєво скоротилося використання ЗЗР. Аграрії, не маючи достатньо оборотних коштів, змушені були зменшувати внесення агрохімії на третину порівняно зі звичними технологічними картами. За оцінками експертів, це призвело до просідання ринку в натуральному вимірі на 23,4%.

Проблеми на ринку ЗЗР спостерігалися ще на початку весни. На той час, за даними УКАБ, в Україні було близько 55% від необхідної кількості ЗЗР, адже певна кількість товару вже була завезена до війни. А те, що масштабний старт весняних польових робіт розпочався наприкінці березня, а в деяких областях навіть у першу декаду квітня, дало змогу організувати роботу і своєчасно забезпечити агровиробників ЗЗР. 

Злагоджена робота учасників ринку запобігла дефіциту ЗЗР

Координатор комітету захисту рослин УКАБ Ольга Кухар зазначає, що, незважаючи на всі ці фактори, дефіциту ЗЗР на ринку не спостерігається. Міндовкілля змогло провести реєстрацію ЗЗР, Мінагрополітики контролювало наявність ЗЗР на ринку, аграрії завчасно закупили препарати на сезон-2021/2022. Злагоджена робота всіх учасників ринку запобігла дефіциту препаратів. 

propData.content.image
Ольга Кухар, координатор комітету захисту рослин УКАБ

Беззаперечно, цьогорічна посівна та весняно-польові роботи є найскладнішими за всю історію незалежної України: окупація територій, заміновані поля, ріст цін на основні ресурси (добрива, ЗЗР, паливо). Тому спостерігається оптимізація аграріями системи захисту рослин. Відповідно спостерігається падіння ринку ЗЗР на 25-30%. Особливо це зачепило інсектициди та фунгіциди. 

За даними однієї з аналітичних компаній, яка дослідила ринок, сума постачання ЗЗР до споживачів від виробників та основних дистриб’юторів у період з листопада по червень 2022 р. склала $993 млн, що на 2,3% менше, ніж за аналогічний період попереднього року. У натуральному вимірі падіння було більш суттєвим — на 23,4% (до 65,1 млн л).

Аграрії значно скоротили закупівлі, особливо системних і дорогих препаратів

За період 2021/2022 рр. суттєве падіння продажів спостерігається по фунгіцидах, інсектицидах та регуляторах росту (-13%, -16% та -18% відповідно). 

propData.content.image
Дмитро Гордійчук, керівник ІА «Інфоіндустрія»

Ринок погіршився для всіх, адже маємо скорочення імпорту генериків, насамперед морського імпорту. Фактично українські виробники встигли запастись сировиною. Але навіть на 40% ринок не вийде. Аграрії значно скоротили закупки, особливо системних і дорогих препаратів.

«У свою чергу сума поставок гербіцидів у грошах зросла на 10% при тому, що у літрах продажі зменшились на 22%. Даний результат обумовлений зокрема суттєвим підвищенням цін на гліфосати (середньозважена ціна на них зросла більш ніж удвічі) і відповідно більшою сумою витрат на їхню закупівлю», — пояснюють аналітики.

Ольга Кухар відзначає, що таким чином аграрії намагалися зекономити, адже, наприклад, фунгіциди є зазвичай найбільшою статтею витрат на захист. Як результат, було зменшено обробки ЗЗР по сільськогосподарських культурах. Крім того, варто зауважити, що не спостерігалося активного розвитку хвороб і шкідників на основних культурах, він був у межах середніх річних показників або навіть нижче. 

«Запит на гербіциди більш стабільний, адже обов’язковою умовою отримання високих урожаїв є боротьба з бур’янами, які суттєво знижують урожайність. Відповідно, для отримання бажаних урожаїв у будь-якому випадку потрібно застосовувати гербіциди. Крім того, варто відзначити, що на застосування ЗЗР вплинули і ціни, які зросли в середньому від 5 до 20%», — пояснює Ольга Кухар.

Закупівлі ЗЗР змістилися на західні області

Цілком логічним є те, що закупівлі змінили свою структуру в регіональному вимірі: з регіонів, найбільш постраждалих від російської агресії (бойових дій та окупації) до більш безпечних. 

У абсолютному вимірі найбільше постраждали Херсонська та Запорізька області, постачання у яких зменшились на $22 млн та $16 млн відповідно.

Найбільший позитивний приріст мали області західного регіону. 

На ринку ЗЗР цього сезону відзначався тренд — споживачі з більшим земельним банком мали менш суттєве зниження закупівель ЗЗР. Водночас покупці з посівною площею понад 15 тис. га сумарно мали позитивний приріст закупівель у грошах (+22%). 

Трійка лідерів ринку втримала позиції, проте в топ-10 відбулися зміни

Відповідно до результатів дослідження ринку з листопада 2021р. по червень 2022 р., компанія Syngenta залишилась на першому місці, але втратила 15% постачань у порівнянні з попереднім сезоном. Більше половини постачань бренд втратив у Херсонській, Донецькій та Рівненській областях. Водночас суттєво зросла частка прямих продажів компанії. У сезоні-2021/22 поставки від виробника збільшились на 67%, до $20,1 млн (14% від загальної суми по бренду Syngenta). 

Продажі Bayer суттєво не змінились, внаслідок чого бренд впритул наблизився до Syngenta ($142 млн). Найбільше сума постачань препаратів Bayer зросла у Івано-Франківській (+70%), Київській (+39%), Черкаській (+33%) та Кіровоградській (+31%) областях. 

На третій сходинці рейтингу брендів залишився BASF (як і у попередні роки). Продажі препаратів бренду зменшились на 8%, до $110 млн. Найбільшими регіонами зростання були Тернопільщина  (+33%) та Івано-Франківщина (+28%). 

Найбільший позитивний приріст з топ-10 брендів мав DEFENDA. Постачання препаратів бренду зросли на 81%, до $74,5 млн, що дозволило йому посісти 5-те місце з часткою 7,5%. Варто відзначити, що у більшості регіонів бренд мав позитивний приріст, крім Донецької, Закарпатської, Луганської та Херсонської областей. Найбільше зросли продажі DEFENDA на Рівненщині та Львівщині. 

Катастрофи не відбулось

Незважаючи на труднощі, з якими стикнулись аграрії з початком повномасштабної війни росії проти України (бойові дії, заміновані території, дефіцит ресурсів, логістичні та кадрові проблеми), згідно даних Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на липень 2022 р. в аграріїв у наявності було близько 28,2 тис. т ЗЗР за потреби в 33,2 тис. т. 

Загалом рейтинг продуктів за обсягами продажів за період з листопада 2021 р. до червня 2022 р. виглядає наступним чином — таблиця

Згідно даних Мінагрополітики, повністю ЗЗР забезпечені аграрії Волинської області — на 103% від потреби, Житомирщини (104%), Закарпаття (114%), Кіровоградщини (100%), Сумщини (100%), Тернопільщини (100%) та Чернігівщини (101%).

Найменше ЗЗР у Харківській області — 21%, Запорізькій — 24%, Донецькій — 28%, Рівненській — 32%.



Світлана Яценко, AgroPortal.ua