Український ринок молока та молочної продукції на даний момент перебуває під впливом декількох важливих факторів.
Таку думку висловила керівник відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» (м. Львів) Тетяна Попович.
Вона нагадала, що протягом 2023 року спостерігалося істотне зростання цін на молоко як сировину. Наприкінці року, у грудні, ціна на молоко-сировину сягнула більше ніж 15 грн/кг, що становить приблизно 30% зростання за чотири місяці. За даними Держстату, ціни на молоко та молочні продукти зросли на 10% протягом 2023 року.
«Головною причиною цього зростання є недостатність сировини. Щорічне скорочення чисельності великої рогатої худоби має значний вплив на це. Наприклад, кількість корів 2023 року порівняно з 2017 роком знизилася майже на 40%», — пояснює фахівець.
І додає, що високі ціни на внутрішні молочні продукти можуть призвести до збільшення їхнього імпорту. Підвищення витрат на енергію, пальне та логістику для переробних підприємств також сприяють зростанню цін. Загальне збільшення вартості логістики, спричинене війною в Україні, також впливає на ціни на продовольчі товари, включно з молочними продуктами.
«Є можливість, що ціни на молоко-сировину почнуть знижуватися, оскільки переробні підприємства не володіють достатніми оборотними коштами для підтримки високих закупівельних цін», — зауважила вона.
Загалом на ринку молока та молочних продуктів в Україні, на думку Тетяни Попович, спостерігається період невизначеності, який характеризується високими цінами, зменшенням чисельності худоби та можливим збільшенням імпорту.
Нині середня ціна молока 3,2% жирності 35 грн/л, масло солодковершкове ДСТУ 72,5% — 240 грн/кг, додала фахівець.