В Україні продано 660 тис. га землі з моменту відкриття ринку

04 грудня 2024, 08:43 437

Джерело фото: згенеровано ШІ

Ринок земель сільськогосподарського призначення зростає четвертий місяць поспіль.

Про це йдеться у аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Так, обсяг ринку в жовтні 2024 року сягнув 11,3 тис. угод купівлі-продажу щодо сукупної площі понад 25,2 тис. га. 

«Цей показник є найвищим за весь час з початку повномасштабного вторгнення… Показники жовтня більші на 13% за кількістю угод та на 11% за сукупною площею земель в обігу порівняно із вереснем цього року, і на 62% та 69% відповідно, якщо порівняти із середнім щомісячним обсягом ринку земель у 2023 році», — порахували фахівці.  

Станом на кінець жовтня 2024 року сукупні обсяги ринку земель сільгосппризначення з моменту його відкриття у липні 2021 року сягнули 294,5 тис. транзакцій щодо загальної площі 660,0 тис. га. Тож за весь час існування ринку земель купівлю-продаж було здійснено щодо 1,60% від загальної площі усіх сільгоспземель в Україні, або щодо 1,95%, якщо рахувати лише для тих регіонів, де ринок земель не ускладнений бойовими діями чи окупацією, додали аналітики.

Ціни купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення у жовтні 2024 року були стабільними порівняно з попередніми двома місяцями. 

«Середньозважена ціна сільськогосподарських земельних ділянок у жовтні була на 0,7% нижчою від показника вересня і становила 44,8 тис. грн за гектар, а ціна для земель з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» у жовтні була на 1,5% нижчою за вересневий показник і становила 46,2 тис. грн/га», — говориться у звіті.

Водночас аналітики зауважують, що ціни у жовтні 2024 року були на 20,6% вищими, ніж у грудні 2023 року, тобто до відкриття ринку земель для юридичних осіб. Отже, відкриття ринку земель для юридичних осіб мало суттєвий вплив на вартість сільгоспземель. Юридичні особи сплачують за сільськогосподарські землі щонайменше на 17% більше від покупців фізичних осіб, а фізособи з відкриттям ринку землі для юросіб стали сплачувати орієнтовно на 10% більше за землю, ніж до цього моменту.