Єврокомісія нарешті видала рішення щодо імпорту з України зернових та олійних до Польщі, Угорщини, Румунії, Болгарії та Словаччині. Воно має як позитивні, так і негативні сторони.
Таку думку висловив віцепрезидент з економічної освіти, доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський у Telegram.
За його словами, добрим є те, що Єврокомісія визнає необґрунтованими закиди партнерів про участь України у ціновому обвалі.
«Основна проблема — логістичні витрати/проблеми та забиті сховища. Але ж даних чи аналітичної записки нема. Ну і купляли та забивали сховища не українські компанії», — додає експерт.
Нів’євський вважає, що якщо спрацює заборона на пшеницю, кукурудзу, соняшник та ріпак, то інші позиції бунтівниками будуть зняті. Транзит через ці п’ять країн буде, імпорт в інші країни ЄС також буде.
Поганим у цьому рішенні він вважає удар по єдності ЄС.
«Навпаки, Єврокомісія знайшла юридичну підставу. Куди ж дивились аналітики та політики ЄК, що таку проблему прогледіли. Це не добре», — написав експерт.
Крім того, фермерам ще й заплатять за демарш, підкреслює Нів’євський. Тепер можна чекати подібних речей щодо, наприклад, біженців (наприклад, в Німеччині, Італії чи Польщі). Це ж теж економічні втрати для населення цих країн, перевантаження житлових площ, витіснення місцевих тощо.
«Хоча рішення задеклароване на один місяць, але чорним по білому ЄК написала, що готова продовжити. І продовжить, я думаю. Бо за місяць — новий сезон, нові обсяги експорту, і краще логістиці цих країн не буде, тільки гірше. До речі, якщо справді знімуть за місяць, це буде нелогічно і «множить на нуль» всі аргументи, чому вони зараз цю заборону вводять», — пояснив він.
Водночас це удар по Україні, уточнює експерт. Адже якщо для бунтівної п'ятірки агросектор — усього до 2-5% ВВП, для України АПК зараз один із двигунів економіки, яка у війні.
«Також це сигнал росії й далі гальмувати зерновий коридор, чого, певно, слід очікувати», — підсумував Нів’євський.