Підрив Каховської ГЕС матиме вплив на енергетику, логістику, промисловість та агросектор.
В «Укргідроенерго» повідомили, що потоп досягне свого піку сьогодні вранці, далі відбуватиметься стабілізація рівня води. Через 4-5 днів вода почне спадати.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що наслідки підриву Каховської ГЕС будуть зрозумілі за тиждень. За його словами, буде затоплено від 35 до 70 населених пунктів, будуть великі проблеми щодо підвозу питної води, навіть там, де не затоплено. В усьому регіоні: в Дніпропетровському, Запорізькому і Херсонському.
«Зниження рівня води може призвести до потенційних проблем зі зрошенням земель у Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській областях. Без зрошення залишиться більше 400 тис. га земель», — повідомляють аналітики Центру економічної стратегії у Telegram.
Міністерство аграрної політики та продовольства України інформує, що у 2023 році на правому березі Дніпра працюють лише 13 зрошувальних систем. Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% — у Запорізькій та 30% — у Дніпропетровській областях. Знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Без Каховського водосховища постраждають не лише аграрії та водокористувачі, а й джерела питного водопостачання населених пунктів.
До підриву оцінювалося, що зниження рівня води у водосховищі на 1,5 м призведе до втрати 14% експортного потенціалу української пшениці через проблеми зі зрошенням Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей.
«Глобальні ринки вже відреагували на подію — пшениця пішла вгору на 3%. Але судити про наслідки для глобальної продовольчої безпеки рано, тим більше, що в Україні 20% зернових та зернобобових вирощувалося на території областей, що зазнають впливу», — пояснюють в Центрі економічної стратегії.
Водночас наслідки будуть для підприємств, розташованих у постраждалих регіонах. Зокрема, перевантажувальний термінал компанії «НІБУЛОН» (філія «Козацька»), що розташований на території селища Козацьке Херсонської області, опинився під водою.
«Через Дніпро у Чорне море може потрапити велика кількість прісної води, до того ж забрудненої пестицидами та іншими агрохімікатами через змивання поверхневого шару ґрунтів у затоплених районах. Це може мати вплив не лише на українські води, але й на риболовлю в територіальних водах інших країн Чорноморського басейну, залежно від течій», — додали експерти, зазначивши, що потенційно у воду можуть потрапити небезпечні речовини з промислових підприємств.
У свою чергу голова ДП «Ліси України» Юрій Болоховець заявив, що підрив Каховської ГЕС призведе до підтоплення 55 тис. га лісів, з яких 47 тис. га — це окуповані території.
«Лівобережжя Дніпра на Херсонщині засаджено сосновими лісами. Родючий пласт лісів і молоді насадження могло вже буквально знести потоком води. Сосна добре росте там, де сухо. У підтоплених місцях застояна вода провокує розвиток кореневої гнилі, змінює кислотність ґрунту. Це загрожує загибеллю дерев, якщо вода стоятиме до 20 днів, як це прогнозують. Під особливою загрозою опиняються дерева віком до 10 років», — пояснив він.
Тварини, за словами Болоховця, фактично приречені.
«Можливо, комусь вдасться зачепитися за острівець суходолу, але переважну більшість просто винесе течією у відкрите море. Це олені, козулі, дикі кабани. У ящірок, змій, зайців, їжаків — шансів немає», — додав він.
Негативні наслідки знищення Каховської ГЕС також будуть і для рибного господарства, прогнозують у Мінагрополітики. Вже фіксується загибель риб: як молодих, так і дорослих особин. Щойно закінчився період нересту, і внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках.
Окрім того, винесена з потоком води фауна водосховища у заплави, що утворилися нижче греблі Каховської ГЕС, також загине. Оскільки надалі за зниження «повеневої» хвилі ці біоресурси опиняться на суходолі.
Ще однією проблемою стане потрапляння і загибель прісноводної риби та інших біоресурсів у солоні води Чорного моря. Водночас чорноморська фауна від масивного напливу прісної води також може загинути.
Внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тис. т, або близько 4 млрд грн. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд грн.
«Негативні наслідки спустошення водних біоресурсів будуть прослідковуватись протягом кількох років поспіль, навіть при заповненні ложа Каховського водосховища найближчим часом. Оскільки поновлення кількісного та якісного складу популяцій риб, відновлення донних ценозів кормової бази потребує багато часу, — коментують у Мінагрополітики. — Наголошуємо, що усі дані наведені лише за попередніми оцінками. Остаточні висновки можна буде зробити, лише коли рівень води стабілізується».
Керівник держкомпанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота в інтерв'ю для Forbes зазначив, що роль Каховської ГЕС ми всі побачимо найближчими днями. «Окрім стабілізуючої ролі для енергосистеми, водосховище Каховської ГЕС надавало воду величезній кількості людей і підприємств. Зараз цього не буде», — пояснив він.
Також додав: щоб побудувати нову станцію, потрібно від $800 млн до $1 млрд. Окрім станції, необхідно буде будувати мостовий і залізничний перехід. Все це зруйновано: «Якщо працювати 24/7, на це піде п’ять років. І ми будемо це робити».