Ліквідність, логістика, посівні площі. Що чекає аграріїв у 2023 році

05 січня 2023, 07:00 2536

В Україні зберуть менше зернових, а на сільгоспвиробників чекає важкий рік. Основна і найбільша проблема в тому, що аграріям не вистачає ліквідності та кредитних коштів.

Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час пресконференції «Мінагрополітики-2022. Результати роботи в умовах воєнного стану». 

propData.content.image

Якщо минулого року основна робота Мінагрополітики була сконцентрована на відкритті можливостей для вивезення зерна з України, то цьогоріч нам потрібно зосередитися на збільшенні ліквідності ринку. Аграріям не вистачає коштів уже зараз, не вистачатиме весною і влітку на початку жнив, і восени перед новою посівною кампанією.

За його словами, профільне відомство буде шукати і розглядати будь-які можливості та програми, які зможуть покращити ситуацію з ліквідністю ринку. Наразі напрацьована програма підтримки пільгового кредитування для великих агропідприємств на загальну суму понад $1 млрд, яку запустять Мінагрополітики та Міжнародна фінансова корпорація (IFC). 

Микола Сольський повідомив, що зараз міністерство веде переговори з IFC про зменшення суми кредитів для підприємців. Крім цього, обговорюється можливість залучення українських банків до програми, аби кредит змогли отримати середні агровиробники. Очікується, що програма запрацює у 2023 році.

Також у відомстві цьогоріч очікують на падіння загального врожаю в Україні. Причин декілька: зменшення посівних площ під основною культурою, яка давала найбільший вал, — кукурудзою; тимчасово окупованими залишаються понад 20% орних земель. Міністр зазначив, що наразі під окупацією площі, на яких переважно сіяли озиму пшеницю та кукурудзу, а також соняшник. 

«У аграріїв не вистачає коштів, а кукурудза дорога у вирощуванні, вимагає багато азотних добрив. Вони сьогодні достатньо дорогі й, швидше за все, такими і залишаться. Друга проблема полягає в тому, що досить великий обсяг кукурудзи збирається зимою, тож поля не будуть належним чином підготовані до весняної посівної. Через це багато фермерів перейдуть на інші культури — соняшник, сою», — розповідає посадовець.

Але є також хороші прогнози та очікування. В Мінагрополітики сподіваються, що не буде якоїсь загальної світової рецесії, й збережуться хороші ціни на зерно. 

«Ми прогнозуємо, що суттєво зменшиться ціна логістики вже з середини весни. Але інше питання — чи протримаються аграрії до цього часу», — резюмував Микола Сольський.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua