Імпортні сири можуть зайняти половину ринку України

22 січня 2025, 13:47 681

Загроза втрати значної частини внутрішнього ринку збуту постала перед українськими виробниками сиру через цілком імовірне зростання імпорту.

Про це повідомляє «Інфагро».

«Основною причиною зростання імпорту сиру є диспаритет цін на товар українського та європейського виробництва. Імпортований сир значно дешевший за вітчизняний», — поянснюють аналітики.

Врятувати ситуацію, на їхню думку, можуть лише два чинники: зниження цін українськими сироварами або ж суттєва девальвація гривні.

«Перший варіант малоймовірний, виробники вже відвикли від використання такого інструменту стимулювання продажів. Дешевше 300 грн/кг навіть традиційні сири продавати найближчим часом не будуть. А от обвал курсу гривні цілком може відбутися, зважаючи на війну та поточний стан економіки», — прогнозують фахівці. 

Наразі спостерігається грудневе зростання імпорту сирів із категорії сичужних (тверді, напівтверді, білі) відразу на 50% порівняно з груднем 2023 року — до 4,6 тис. т. Постачання європейських плавлених сирів у аналогічному порівнянні збільшились на 28%  до рівня понад 500 т.

«Якщо і надалі тренд високого імпорту збережеться, то це означає, що європейські сири займуть половину всіх продажів сиру в Україні. Хочеться трохи заспокоїти українських сироварів загальними цифрами торгівлі за весь 2024 рік. Були і гірші часи. Імпорт сичужних сирів збільшився торік лише на 11% — до 29 тис. т, це поки що майже на третину менше, ніж у довоєнному 2021 році», — зауважили в «Інфагро».

Закупівлі плавлених сирів у 2024 році порівняно з попереднім зросли на 14% — до 4,6 тис. т, що на чверть менше, ніж у 2021-му. 

«Загалом вітчизняним сироварам є про що подумати. Варто щось робити, щоб імпорт не став таким значним, як це було у 2021 році. Але тоді ще можна було балансувати завдяки великій кількості споживачів, а зараз значна їх частина за кордоном, багато людей в окупації. Виробники можуть, звичайно, сподіватися на зовнішню торгівлю, але збільшувати експорт сиру буде вкрай важко. Логістика до пострадянських країн залишається досить складною і дорогою. На інших ринках просто неможливо буде конкурувати за ціною з європейським товаром», — пояснюють аналітики.

І додають, що 2024 року українські виробники все ж змогли збільшити експорт напівтвердих сирів на 9% — майже до 7 тис. т. Водночас плавлених сирів (разом із сирним продуктом) продали за кордон на 4% менше  4,2 тис. т.