Другий рік війни для агросектору України трохи кращий за попередній

08 грудня 2023, 14:50 1840

Відновлення сільського господарства в умовах війни є вкрай складним завданням для українських аграріїв. На перший погляд, непогані показники 2023 року насправді несуть за собою значні фінансові втрати через низьку ціну на зернові та олійні культури на внутрішньому ринку, обмежений та ускладнений експорт.

Як говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», виробництво більшості зернових та олійних культур збиткове. І у випадку відсутності змін показники наступного року навряд чи будуть позитивними.

«Про досягнення довоєнних показників наразі не може бути й мови, тенденції 2023 року мають лише трохи кращу динаміку, порівнюючи з 2022 роком», — підкреслюють фахівці. 

Так, виробництво зернових культур оцінюється на рівні 60,8 млн т, що на 10% більше показника попереднього року. Завдяки сприятливим погодним умовам, незважаючи на зменшення використання добрив, українським аграріям все ж вдалось досягти високих показників урожайності. Однак обсяги виробництва залишаються на 31% менше показника 2021 року.

«Виробництво олійних культур зросло на 18% — до 20,7 млн т. У цьому випадку, окрім сприятливих погодних умов, спрацювала і зміна структури посівних площ в Україні. Наявність розвиненої внутрішньої переробки, менша фізична врожайність олійних культур порівняно із зерновими, більша ціна та, відповідно, менша частка значних логістичних затрат під час експорту робить олійні більш привабливими для вирощування. Проте обсяги виробництва залишаються на 10% менше показника 2021 року», — додають в асоціації. 

Водночас урожай цукрових буряків зріс на 29% — до 11,7 млн т. Цей показник трохи перевищив довоєнний обсяг, але лише завдяки тому, що на окупованих територіях та територіях, де зараз ведуться бойові дії, на відміну від зернових та олійних культур, цукровий буряк не вирощували через несприятливі для нього природно-кліматичні умови.

Виробництво м’яса всіх видів у 2023 році зросло на 3% — до 3,1 млн т. Зростання відбувається в основному за рахунок м’яса птиці. Однак обсяги виробництва залишаються на 9% менше показника 2021 року.

Показники виробництва молока продовжують падати: в 2023 році знизилися на 2% — до 7,5 млн т. Аналогічна ситуація з яйцями курячими, яких буде вироблено в 2023 році на 5% менше — 11,0 млрд шт.

В УКАБ додають, що завдяки роботі зернового коридору, який дозволив вивезти перехідні залишки з початку війни, в 2023 році показники експорту агропромислової продукції були вище порівняно з 2022 роком. Експорт зернових культур зріс на 11% — до 43 млн т. Проте цей показник на 15% менше показника 2021 року.

«Експорт олійних культур знизився на 6% — до 7,4 млн т. Цей показник на 95% вище аналогічного показника 2021 року за рахунок вимушених факторів: збільшення обсягів виробництва олійних культур, а також початку експорту насіння соняшнику в умовах, коли внутрішня переробка зменшувалася на тлі проблем експорту соняшникової олії. Наприкінці 2023 року експорт насіння соняшнику мінімальний», — уточнюють фахівці.

Експорт рослинної олії в 2023 році становитиме 6,1 млн т, що на 30% вище показника попереднього року. Порівняно з довоєнним 2021 роком зростання становить 10%.