Аграрії просять скасувати наказ Одеської ОВА, який перешкоджає експорту

21 вересня 2023, 08:40 999

Агроспільнота закликає владу ініціювати скасування наказу голови Одеської ОВА та командувача оперативно-стратегічного угруповання військ «Одеса» №19 від 18 серпня 2023 року «Про деякі питання фінансової дисципліни в умовах правового режиму воєнного стану».

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», яка разом із провідними аграрними асоціаціями, які входять до ГС «Всеукраїнський аграрний форум», звернулася до Президента України Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, в.о. директора Бюро економічної безпеки України Андрія Пащука, в.о. голови Державної податкової служби України Тетяни Кірієнко, в.о. голови Державної митної служби України Сергія Звягінцева, голови Державної регуляторної служби України Олексія Кучера, голови Антимонопольного комітету України Павла Кириленка.

Як йдеться у зверненні, начальник Одеської обласної військової адміністрації і командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Одеса» ухвалили спільний наказ №19 «Про деякі питання фінансової дисципліни в умовах правового режиму воєнного стану».

«Наслідки дії наказу вже відчутні на зерновому ринку, зокрема, вже зупинені відвантаження зерна через дунайські порти, флот простоює, а аграрії несуть збитки. Окрім того, цей наказ має і негативні наслідки для бюджету країни та її репутації надійного постачальника продовольства на світовий ринок», — йдеться у зверненні.

Представники асоціацій занепокоєні його можливими наслідками, зокрема зупинкою експорту. Окремі положення наказу взагалі не є можливими для виконання з погляду легального бізнесу. Також він фактично унеможливлює завантаження суден за прямим варіантом (коли судно вантажать одразу з зерновоза), що наразі є дуже поширеним варіантом експорту, через недоречність, з погляду воєнних ризиків, накопичення в порту значних запасів зернових. Ба більше, в даному наказі вбачаються корупційні ризики.

«Можна дійти висновку, що спільний наказ №19 «Про деякі питання фінансової дисципліни в умовах правового режиму воєнного стану» та Порядок взаємодії Одеської митниці, Головного управління ДПС в Одеській області, Територіального управління БЕБ в Одеській області з деяких питань додержання фінансової дисципліни суб’єктами господарської діяльності у сферах зовнішньоекономічної діяльності в умовах правового режиму воєнного стану ухвалені за межами повноважень, не відповідають Конституції України та законам України. 

Фактично такий наказ може стати в майбутньому підставою для очільників окремих областей встановлювати своє митне, податкове та будь-яке інше регулювання, що буде відмінним від загальнонаціонального. Це ослабить контрольованість і керованість державою у сферах, за які, згідно законодавства, відповідають саме центральні органи влади», — наголошується у зверненні.