Більше насіння, менше ґрунтів і якість добрив: що аграрії досліджували 2023 року

16 січня 2024, 10:30 1519

Збільшення кількості досліджень на 27%, тисячі фахових рекомендацій, нові послуги, оновлення лабораторного устаткування та зміцнення позицій на ринку лабораторних сервісів — із такими здобутками завершив 2023 рік R&D-центр Ukravit Institute.

У компанії відзначають, що, попри продовження бойових дій та збільшення викликів у агро, вітчизняні сільгоспвиробники не відмовлялися від наукової складової у своїй діяльності. Навпаки — певні види досліджень допомагали їм заощадити кошти, убезпечитися від придбання недоброякісних ЗЗР і добрив, оптимізувати технології вирощування та вигідно реалізувати врожай.

propData.content.image
Олександр Мигловець, керівник департаменту агротехнологій Ukravit

Повномасштабне вторгнення агресора позначилося на структурі посівів у господарствах різних форм власності та обсягів земельного банку. Тож зараз наші партнери, власники та агрономи господарств, прагнуть передусім оптимізувати витрати та зменшити собівартість. Досягнути цього, зокрема, можна завдяки вчасно проведеним дослідженням. Йдеться про агрохімічний аналізу ґрунту, на основі якого можна скоригувати систему живлення та розрахувати мінімальні норми лімітуючого елемента, перевірку якості виробничих ресурсів та інші дослідження.

propData.content.image
Сергій Сальніков, керівник сервісно-технологічного відділу Ukravit

Хоч війна суттєво зменшила кількість дослідних лабораторій на ринку, попит на їхні послуги лишився відносно сталим. Уже традиційно напередодні весняної та осінньої посівних кампаній активізувалися запити на дослідження ґрунтів, насіння та добрив. У відсотковому співвідношенні ці дослідження, а також перевірка агропродукції на спектр показників склали приблизно по 20%. Зацікавленість у дослідженні ґрунтів порівняно з попередніми роками була дещо нижчою, однак ця тенденція прослідковувалась на ринку досліджень загалом. Проте запит був, оскільки в структуру господарств вводилися поля з низькою родючістю, а також через зменшення використання основних добрив. 

За словами Сергія Сальнікова, відсоток фальсифікату на ринку добрив за минулий рік суттєво зріс: кожен третій досліджений зразок мав відхилення від заявлених показників — від недостачі діючої речовини до «пустого» продукту, який містив лише наповнювачі або інші речовини.

Щоб забезпечити максимальну точність дослідження ґрунтів, 2023 року фахівці інституту запровадили нову послугу — автоматизований відбір ґрунту із прив’язкою до GPS-координат. Це дозволило створювати детальні карти забезпеченості полів елементами живлення та запроваджувати елементи точного землеробства.

propData.content.image
Володимир Конограй, керівник агробіологічної лабораторії

Якщо говорити про дослідження, які користувалися найбільшою популярністю в сезоні, то це посівні показники та захворюваність насіння. Насіннєвий матеріал перевіряли на весь спектр посівних якостей і фітопатологію, аби скоригувати норми висіву та підібрати оптимальні діючі речовини протруйників. У лабораторію навіть закупили додаткові кліматичні камери для пророщування, аби впоратися з потоком замовлень. Також пройшло перевірку чимало посівного матеріалу минулих років, який хотіли придбати аграрії, чи він просто був на залишках: адже з часом протруєне насіння втрачає свої посівні якості.

За словами Олександра Мигловця, одна з тенденцій останніх років — збільшення посівних площ під соєю та дефіцит висококондиційного посівного матеріалу культури. Тому він радить досліджувати насіння на посівні якості та фітопатологію. Це дасть змогу визначити стан насіння, яке планують закуповувати, підібрати оптимальні протруйники і норми висіву. 

Незважаючи на складнощі з експортом, вітчизняні аграрії все одно реалізували врожай на закордонні ринки. А отже, масово досліджували збіжжя на показники якості та безпеки. 

propData.content.image
Сергій Сальніков, керівник сервісно-технологічного відділу Ukravit

Вимоги країн ЄС до нормування залишків пестицидів і вмісту мікотоксинів у продукції досить жорсткі, а перелік регламентованих показників з кожним роком збільшується. Оскільки Ukravit Institute акредитований відповідно до ISO/IEC 17025, результати проведених нами досліджень зернових, зернобобових, олійних, плодово-ягідних культур і продуктів їх переробки, а також меду визнаються за кордоном, що спрощує процес реалізації врожаю.

Крім того, актуальним було і лишається дослідження води.

propData.content.image
Олександр Мигловець, керівник департаменту агротехнологій Ukravit

Вода для поливу та бакових сумішей — важливий елемент виробничого процесу, оскільки її рН та жорсткість суттєво впливають на ефективність пестицидів та агрохімікатів. Щоб скоригувати ці показники, воду необхідно досліджувати і за отриманими результатами застосовувати спеціальні кондиціонери. Це допоможе посилити дію препаратів і зменшити норми витрати робочого розчину.

Щодо аеропоніки, яку в інституті використовують для апробації різних систем живлення під час вирощування культур без ґрунту, то за 2023 рік вчені розробили мінеральний «коктейль» для екзотичних для нас бавовника та батату. Крім того, в установці модернізували систему освітлення, аби вона була максимально наближена до спектра денного світла для проходження фотосинтетичних процесів у рослинах.

Як і в попередні роки, співробітники інституту підвищували кваліфікацію у профільних наукових установах України. Наразі Ukravit Institute бере участь науковому міжнародному грантовому проєкті «Horizon Europe», за умовами якого провідні фахівці підвищують кваліфікацію та беруть участь у дослідженнях в найкращих закордонних аграрних університетах.

«На 2024 рік плануємо розширити перелік пестицидів, що визначаються у різних зразках. У перспективі розглядаємо мікробіологічні дослідження, аби надавати аграріям максимальний сервіс, та ще багато цікавого», — ділиться Сергій Сальніков.