Заощаджувати, не втрачаючи врожайності. ТОП-3 причини працювати з українськими ЗЗР

23 грудня 2023, 05:48 3126

З лютого 2022 року українські сільгоспвиробники постійно стикаються з новими викликами: нестача оборотних коштів, ускладнений експорт, зниження цін на продукцію та, відповідно, рентабельності виробництва. Та попри це, вони пройшли вже два сезони в умовах війни, завдяки, зокрема, і вітчизняним компаніям, які по-партнерськи пропонували кращі рішення.

Приміром, компанія Ukravit надає аграріям можливість відтермінування оплати за поставлені товари та продовжує забезпечувати їх українськими ЗЗР, мікродобривами, а також консультативною підтримкою.

Досвідом партнерських відносин із компанією діляться фермери Львівщини.

Квиток у новий сезон

ТзОВ «Галичхутро», яке очолює Василь Муха, має в обробітку 1500 га. Цього року сіяли кукурудзу, пшеницю, соняшник, сою, ріпак та трохи гречки.

Як зрозуміло із назви, спочатку — у нульових роках господарство спеціалізувалося на виробництві хутра: вирощували норок, лисиць, песців, однак останніми роками цей напрям став збитковим.

Тому зосередилися на рослинництві та мають ще 400 голів ВРХ, які вирощують для експорту до Саудівської Аравії, та тисячу свиней.

propData.content.image
Василь Муха, директор ТзОВ «Галичхутро»

У грунті багато збудників хвороб, і вони накопичуються. Якщо раніше одна рослина лікувала іншу завдяки сівозміні, то сьогодні бачимо, що це вже неможливо. Зараз відіграє роль економічна ефективність, і вона виходить на перше місце. Я дуже люблю свою землю, але якщо сьогодні не буду ефективним, то завтра мене не буде на ринку, і я не зможу створювати робочі місця та, відповідно, допомагати людям і армії.

Агронома в господарстві немає, всі польові процеси на плечах Василя Мухи. На його думку, головне — визначити, чого хоче рослина, і що, за можливості, фермер може їй дати.

Василь Муха на своєму ріпаковому полі

«Першим по ріпаку цього року я використав Авангард Кальцій + М/Е від компанії Ukravit. Кальцій рідко використовують на цій культурі, але він важливий у формуванні клітини. У цьому препараті гарне поєднання діючих речовин — лише ті, які несуть рослині користь, а не додаткові гроші виробнику», — ділиться досвідом аграрій.

Цього сезону ТзОВ «Галичхутро» майже під кожну культуру використовувало препарати Ukravit. Це гербіциди, фунгіциди, інсектициди. Багато брали й мікродобрив.

«Завдяки саме препаратам Ukravit у мене вся пшениця третього класу, це в той час, коли більшість отримали фураж. От що значить правильний підхід до рослини», — каже Василь Муха.

Для того, щоб допомагати аграріям у складні часи, компанія Ukravit у межах співпраці з Програмою USAID АГРО дає змогу клієнтам-агровиробникам відтермінувати оплату за поставлений товар. Саме цією опцією директор компанії й скористався.

propData.content.image
Василь Муха, директор ТзОВ «Галичхутро»

Грошей не вистачає ніколи, але коли таке було, щоб тонна пшениці коштувала 3 тис. грн, а міндобриво — 30 тис. грн? Це абсурд. Тому якщо сьогодні компанії-постачальники не будуть нам йти на поступки, то завтра їм не буде куди постачати продукцію. Партнерські відносини — це запорука функціонування нормального аграрного ринку. І ця модель дуже пропрацьована в команди Ukravit — від вищої ланки, як-от доступу до відтермінування платежів, до менеджерів, які не нав’язують свій продукт, а лише пропонують як варіант з-поміж інших, при цьому підказують, що з моїм полем не так.

Серед планів ТзОВ «Галичхутро» — зробити аналіз ґрунту в Ukravit Institute, щоб ще ефективніше працювати. «Рослина на гектар виносить певну кількість поживних речовин. У нас ґрунти забезпечені фосфором, калієм, а от азоту немає. Коли зробимо дослідження, то буде видно, якими добривами та у яких нормах варто працювати. Це важливо, особливо тоді, коли ми йдемо по мінімальному обробітку ґрунту», — зазначає Василь Муха. 

Без утилізації тари експорт неможливий

Роман Баран продовжує батьківську справу у ФГ «Б.М.В», яке займається вирощуванням олійних та зернових культур. У обробітку 1600 га, поступово додаються й нові землі, в середньому 50+ га на рік.

Роман Баран з технікою господарства

Минулий сезон господарство відпрацювало завдяки експорту — першу партію ріпаку відправили через три місяці після збору врожаю. Зараз фермер зазначає, що ситуація змінилася, немає вже тих різниць між зовнішнім і внутрішнім ринком.

«У нас є багато валютних контрактів: ріпак весь за валюту продали, пшеницю та кукурудзу — частково. На жаль, наш Перемишлянський район не має колії, тому все відправляємо фурами», — говорить Роман Баран.

У господарстві поступово продають усі культури, окрім сої. На неї чекають вищої ціни.

Саме соя цьогоріч принесла ФГ «Б.М.В» найбільший прибуток. Наступного сезону під нею планують збільшити площу вдвічі — з 330 до 700 га. Натомість посіви ріпаку, пшениці та ячменю будуть зменшені. 

Вже близько 5 років господарство користується засобами захисту рослин та мікродобривами від компанії Ukravit. 

propData.content.image
Роман Баран, директор ФГ «Б.М.В»

З Ukravit почали працювати тоді, коли я став особисто займатися закупівлями. В українських препаратах вікно внесення трошки менше, ніж у дорожчих аналогах, але якщо все правильно робити, то я не бачу різниці між врожаями, щоб переплачувати. Плюс зараз тотальна економія на всьому, тому шукаємо, де можна заощадити, не втрачаючи врожайності.

Загалом продукти компанії Ukravit становлять 40% від загальної агрохімії господарства.

«Дуже задоволені протруйником Паскаль для пшениці та ячменю. Користуємося ним постійно та радимо колегам. А ще в нас з Ukravit підписані договори на утилізацію тари. Це дуже хороша практика, адже тара з-під пестицидів та агрохімікатів може становити не меншу загрозу для людини та довкілля, ніж самі препарати. До того ж цього вимагає сертифікація ISCC EU, без якої ми б не змогли здійснювати експорт своєї продукції», — акцентує Роман Баран.

Окрім утилізації тари, ФГ «Б.М.В» користувалося програмою з відтермінування платежів. 

propData.content.image
Роман Баран, директор ФГ «Б.М.В»

Після повномасштабного вторгнення у всіх все було за передплатою, а ми коштів не мали, оскільки була лише продукція на складах. Тож Ukravit нам допоміг — дав насіння та пестициди на перше внесення, завдяки чому в нас успішно пройшла посівна кампанія.

Господарство слідкує також і за якістю води. Для цього в Ukravit Institute досліджують на рівень рН воду, яку застосовують для обприскувань, адже від цього залежить дія препаратів. У планах господарства також провести дослідження ґрунту, щоб розуміти, які добрива потрібно вносити, оскільки ґрунти в регіоні доволі кислі.

Агрономічний супровід «витягує» врожаї

Фермер Микола Іваськів, який 2017 року заснував ТОВ «Долина овочів», займається вирощуванням зернових і бобових культур. «Коли почали діяльність, планували займатися овочами, але це дуже капітало- і ресурсомісткий напрям, тому довелося відмовитися. Зараз у мене 300 га, з яких 80% займає соя, решта — зернові», — розповідає він.

Усю продукцію виробник збуває на елеватор та комбікормовий завод у Кам’янка-Бузькому районі.

Цього року Миколі Іваськіву через низькі ціни довелося відмовитися від пивоварного ячменю та пшениці. Буде сіяти ще більше сої.

propData.content.image
Микола Іваськів, директор ТОВ «Долина овочів»

Я зайшов у агро, не маючи жодного досвіду роботи в цій сфері. Знайомий агроном порадив вирощувати сою, адже вона найменш вибаглива та затратна. Ця культура дала високу врожайність — 3,3 т/га. Цьому сприяла гарна погода і правильний догляд. У мене були ділянки із забур’яненою соєю, але завдяки агрономам Ukravit ми дуже швидко вирішили цю проблему. Адже фактично я сам собі агроном, не маю багаторічного досвіду. Помилки у цій галузі коштують дуже дорого. 

Микола відзначає, що агрономічний супровід компанії на високому рівні: «Агрономи допомагають визначити проблему і рекомендують, яку діючу речовину варто використати. А далі вибір за мною — брати їхні препарати чи якісь європейські».

Микола Іваськів на своєму полі сої

ТОВ «Долина овочів» співпрацює з Ukravit уже другий рік. «Ще минулого року я не довіряв українським виробникам, думав, що в них менш ефективні препарати. Цей рік змусив трохи змінити ставлення. Ukravit дав мені відтермінування платежу на 90% препаратів. Виявилося, що діють вони не гірше за європейські. Дуже добре спрацював гербіцид Флагманрозхід такий самий, як і у європейських препаратів — 2,5-2,8 л/га, але ціна набагато приємніша», — зазначає Микола Іваськів.

Скористався він і підтримкою в межах співпраці Ukravit та Програми USAID АГРО на суму близько мільйона гривень.

«Минулого року я брав продукцію десь на пів мільйона. Цього скрутного сезону в компанії мені пішли назустріч і дали можливість сплатити пізніше. І головне, що нічого не потрібно чекати. Все завжди є в наявності, тобі привезли без жодних пересилань поштою. Для мене це важливо», — каже чоловік.

Микола Іваськів упевнений, що щороку зможе додавати по кілька гектарів до свого земельного банку і конкурувати навіть із великими агрохолдингами: адже вони на тисячу гектарів мають по 3-4 працівники, а в нього на 300 га працює 7. Таким чином, він зможе створити додаткові робочі місця в селі та сприятливі умови для розвитку молоді.

Загалом аграрії Львівщини відзначають, що для них сьогодні важливо підтримувати вітчизняного виробника, який працює в Україні, створює робочі місця, сплачує податки та підтримує армію. Окрім цього, як показав досвід, економічний ефект від використання препаратів Ukravit високий — це не лише про заощадження коштів, а й про високу врожайність.

Теза, що Україні потрібно використовувати українське, стала гаслом для багатьох виробників, адже саме вітчизняні компанії відразу відреагували на виклики воєнного часу, пішли аграріям назустріч і продовжують їх підтримувати.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua