Як одне локальне виробництво дає змогу заробити жителям усієї громади

21 жовтня 2022, 07:00 4906

Село Кваси розташоване в самому серці Карпат. Тут проживає майже 2 тис. людей. Окрім туризму, місцеві жителі займаються сільським господарством — утримують кіз та овець. Цьогоріч село стало фіналістом Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України».

Чотири роки тому тут з’явилася перша промислова сироварня «Розенталь». Вона знаходиться в мальовничому урочищі Васкул.

propData.content.image
Дмитро Таукішев, бренд-шеф ресторації «Бокораш», головний сировар сироварні «Розенталь»

Спочатку ми відкрили піцерію, тоді в нас і виникла проблема з сиром, адже для піци його потрібно дуже багато. В нашому селі немає притаманної культури утримання корів, бо знаходимося високо в горах. Козівництво та вівчарство є, але люди роблять лише бринзю, для нас це дорого. Тому ми купили котел для сироваріння й почали виготовляти сир. Спочатку для власних потреб, а потім з’явилася лінійка сирів, яка пішла на продаж.

Основний напрям — це козячі сири. Є витриманий сир, який зберігається від пів року й більше, напівмолодий, який витримується від місяця до трьох, і зовсім молодий — на 3-й день вже йде на реалізацію.

Сири з овечого молока — молодий буц, який теж швидко реалізується, та спуза, який після 3 місяців зберігання йде в продаж. З коров’ячого молока тут варять 2 види витриманих та 2 види молодих сирів.

Унікальним тут вважають сезонний сир з трьох видів молока — коров’ячого, козячого та овечого — він має пів року витримки, тому десь під Новий рік його вже можна купувати.

Особливістю сиру з сироварні «Розенталь» є процес посолу. Воду для цього беруть із джерела Буркут — лужність 5,2-5,4, в той час як у звичайної води — вище 7.

Спочатку сироварня брала молоко лише від населення, згодом в них з’явилася своя ферма: вівці карпатські грубошерстні, кози зааненської породи та традиційні карпатські бурі корови. 

propData.content.image
Мирослава Тулайдан, проєкт-менеджер ГО «Кваси Наповнюйся»

Переважно молоко на сироварню здавали люди з Квасів, бо якщо везти здалеку, воно псувалося. Тому ми вирішили подати проєкт зі створення мобільного пункту прийому та охолодження молока на Всеукраїнський конкурс «Неймовірні села України 2022», організатором якого є онлайн-видання AgroPortal.ua.

За підсумками захисту робіт проєкт села Кваси посів 2-ге місце. Від ідеї до реалізації проєкту пройшло всього два місяці. У вересні вже стартував перший рейс зі збору молока у мешканців Ясінянської ТГ. Машина охоплює всі села громади — Кваси, Ясіня, Чорна Тиса та Лазещина. Збір молока відбувається у вівторок, четвер та суботу.

Для того, щоб сировина була без дефектів, її перевіряють аналізаторами молока, які було закуплено за грантові кошти конкурсу.

За словами Мирослави Тулайдан, щодня з громади вдається зібрати близько 250 л молока. Ще приносять люди прямо на сироварню, плюс молоко з власної ферми — всього на день пів тонни молока.

«Ось ці пів тонни — це і є наш максимум у цей час. Сироварний котел у нас на 250 л, тобто робимо два варіння за день. На майбутнє хочемо придбати ще один сироварний котел. Для людей, які здають молоко, ми гарантуємо стабільний дохід — 15 грн за літр. Крім цього, хочемо не лише виготовляти більше сиру, а й створювати нові робочі місця, адже наші працівники — це місцеві жителі громади», — зазначає Дмитро Таукішев.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua