Неймовірні села України 2022. Вікно, Тернопільська область

21 липня 2022, 07:00 1413

Село Вікно знаходиться на межі з природним заповідником «Медобори» та привертає увагу туристів не лише своєю оригінальною назвою, а й дивовижною природою та історією — глибокі карстові озерця, Франкові скелі, Музей родини Федоровичів. Жителі самого села активно займаються сільським господарством.

На конкурс «Неймовірні села України 2022» селищна рада подала бізнес-проєкт зі створення ягідного кооперативу.

Сергій Ткачов, спеціаліст з інвестицій Гримайлівської селищної ради

На території нашого села працює ПП «Вікнини», яке, крім плантацій малини та полуниці, має власний комплекс із заморожування ягід. Саме тому підприємство стане базою нашого кооперативу.

Членами кооперативу стануть працівники бюджетної сфери, ВПО, непрацевлаштовані жителі громади, які отримують дохід із власних присадибних ділянок.

До вже наявних культур малини і полуниці планується закупити посадковий матеріал — чорну смородину на 2,5 га. На довгострокове зберігання для цілорічної переробки буде використовуватись морозильна камера ПП «Вікнини», розрахована на 140 т.

Після закупівлі лінії блістерної упаковки (20-25 г) продукція буде пропонуватись для готелів, відпочинкових комплексів, ресторанів із послугою «шведський стіл».

За грантові кошти конкурсу — 100 тис. грн — планується закупити засоби малої механізації для обробки плодово-ягідних культур.

Термін реалізації бізнес-проєкту — 6 місяців. Джерелом додаткового фінансування є кошти ПП «Вікнини» та бюджет Гримайлівської громади.

Назва села Вікно є дуже давньою, походить вона від озер, які називають вікнинами. Такі карстові озерця знаходяться на вигоні села. Вода в них ніколи не замерзає.

А навколо — неосяжні простори та могутні Франкові скелі, які знаходяться за 800 м від колишнього маєтку Федоровича, де зараз діє однойменний музей. Владислав Федорович запровадив у селі зразкове господарство, відкрив «Просвіту» та школу килимарства. Саме у Федоровича гостював Іван Франко, який годинами гуляв навколо села і полюбляв сидіти на скелях.

Біля Вікна виявлені скіфські поховання та римські монети ІІ ст. У селі помітні сліди Княжого тракту — шляху часів Русі.

Найбільше туристів приїжджає в громаду в травні-червні, коли на скелях зацвітає «неопалима купина» — ясенець білий.

У 2021 р. в громаді був реалізований проєкт УКФ «Музей Федоровича у Вікні» (800 тис. грн — УКФ, 160 тис. грн — ПП «Вікнини», 40 тис. грн — Гримайлівська громада).