Спроможності аграріїв купувати землю повернеться через декілька сезонів

01 липня 2022, 08:30 777
Олексій Мартинець

Рівно рік тому, 1 липня 2021 року, в Україні запрацював ринок землі. Однак, повномасштабне вторгнення росії в Україну внесло свої корективи, які спричинили зміни тенденцій щодо купівлі-продажу земельних ділянок. Які ж здобутки й проблеми маємо на сьогодні?

Майже за рік з моменту офіційного старту ринку землі, станом на 26 червня 2022 року, в Україні відповідно до даних Міністерства аграрної політики та продовольства України зареєстровано 105 173 тисячі правочинів з купівлі-продажу земельних ділянок площею 252 241 га. Наразі лідерами по таким правочинам є: Харківська область — понад 37 тис. га; Дніпропетровська — 21 тис; га, Херсонська —  21 тис. га; Кіровоградська — 19 тис. га; решта — розподілена по інших областях.

Стосовно динаміки купівлі землі об’єктивну оцінку надати важко, адже з 24 лютого аграрії займалися здебільшого іншими питаннями, та й зараз найбільше уваги приділено посівній та збору врожаю, а також розгляду можливостей отримання відшкодування по тим територіям, які тимчасово окуповані або постраждали в зонах бойових дій. Крім цього, постає питання, що буде з урожаєм, який безпосередньо знаходиться непідконтрольних Україні територіях, тож питання купівлі-продажу землі наразі далеко не першочергове.

До того ж варто зазначити, що досить вагомий період часу ринок землі взагалі не працював: з початку повномасштабної війни і до червня місяця проводити угоди купівлі-продажу було фактично неможливо, адже потрібно було налагодити роботу всіх реєстрів. Зараз вже відповідні платформи функціонують, проте основною проблемою є низький попит і брак коштів на інвестиції в землю з боку аграріїв.

Хоча потроху правочини укладають, спостерігається тенденція на рівні в 5-8% угод в порівнянні з довоєнним часом, але по деяких територіях укладання угод взагалі відсутнє у зв’язку з окупацією чи бойовими діями. Здебільшого на сьогодні наявне подовження оренди землі, а вже потім її продаж. Щодо цін, то вони переважно не змінилися або дещо знизилися.

Незважаючи на те, що зараз серед аграріїв продаж землі йде невеликими темпами, після закінчення військових дій прогнозується можливий спад таких правочинів, оскільки натепер можна спрогнозувати, що буде кризова ситуація в країні, не відомо, як фінансово будуть почувати себе аграрії в окремих регіонах. Тому, потрібно буде ще декілька сезонів збору врожаю, за умови, що окуповані землі повернуться, для фінансової спроможності аграріїв купувати землю.

Олексій Мартинець, експерт із земельних питань УКАБ

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.