В органічному сільському господарстві в Україні працює багато активістів, асоціацій, понад 400 органічних господарств, а ще країна має власний закон про органічне виробництво. Наразі перед галуззю стоять безпрецедентні виклики у зв’язку з російським вторгненням.
Своїми витоками органічне сільське господарство в Україні сягає 1990-х рр. Саме тоді з’явилися перші господарства, що почали працювати на своїй землі органічними методами. З 2010 р. розвиток галузі пішов вищими темпами завдяки зростанню уваги до питань екології, появі дуже активного екологічного руху та підвищенню попиту на органічну сировину в ЄС. На сьогодні в царині органічного сільського господарства в Україні працює ціла низка асоціацій. Вони ведуть активну діяльність, організовують фахові конгреси та ярмарки, підтримують подальший розвиток господарств, які є їхніми членами, та доносять їхні інтереси до тих, хто формує політику, зокрема до українських парламентарів.
Сільськогосподарські підприємства та площі більш-менш рівномірно поширені по всій території країни. Найбільші зайняті під органічне виробництво площі розташовані на південному сході уздовж узбережжя Чорного моря — на територіях, які особливо постраждали від війни у квітні 2022 р., а також у центрі та на заході України. Основні площі під органічними зерновими та олійними культурами лежать на півдні та на північному сході.
Як свідчать дані, якими оперує наш проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства», українські органічні господарства вирощують багато різних культур, зокрема: зернові, зернобобові, спеціальні культури (насамперед плодові) та овочі. В Україні існує кілька великих органічних молочних ферм, та порівняно з Німеччиною частка пасовищ і молочного тваринництва відносно невелика. Курей і свиней в органічному виробництві України також небагато. Крім цього, тут вирощують відносно мало коренеплодів.
Ще одна значна відмінність українських компаній порівняно з німецькими полягає в тому, що українські господарства сильно орієнтовані на експорт.
За даними українського міністерства, відповідального за розвиток галузі, станом на 2020 р. в Україні працювало 549 сертифікованих органічних підприємств. 419 з них — виробники сільськогосподарської продукції, які обробляють органічними методами близько 460 тис. га землі. Це трохи більше ніж 1% загальної сільськогосподарської площі. Майже всі ці господарства сертифіковані згідно з органічним регламентом ЄС.
В Україні ціла низка органів з органічного інспектування акредитована в межах органічного регламенту ЄС. Найбільший з цих органів — «Органік Стандарт», який у 2020 р. інспектував в Україні майже 400 з 549 органічних підприємств.
Навесні 2021 р. український уряд видав постанову, в якій поставлена мета, щоб до 2030 р. принаймні 3% сільськогосподарських площ були органічними. Це склало б 1,5 млн га. Щоб досягти цієї мети, уряд України ухвалив окремий закон про органічне виробництво. Наш проєкт надавав підтримку українському уряду в цій роботі. Тепер термін «органічний» (саме цей термін використовують в Україні) захищений українським законом.
Після необхідних подальших кроків, а саме: схвалення органів з органічного інспектування та створення бази даних органічного насіння, розроблений урядом план роботи вже цього року передбачав сертифікацію перших господарств згідно з законом України про органічне виробництво.
Найважливішу роль у реалізації продукції відіграє експорт, при цьому найбільшими за обсягом експорту є зерно кукурудзи, соя, пшениця та соняшник (саме в такому порядку).
Споживання органічних продуктів в Україні останніми роками стабільно зростає. Це майже виключно продукти, сертифіковані згідно з органічним регламентом ЄС: з одного боку імпортовані з ЄС, з іншого — органічні продукти, вирощені та вироблені в Україні.
Серед органічних продуктів, які виробляють і реалізовують в Україні, є, зокрема: молочні продукти, зернові продукти, овочі та фрукти. Реалізація цих товарів відбувається здебільшого через мережі супермаркетів. У деяких містах, наприклад, у Львові, органічні продукти можна також придбати через спеціально створені служби доставки. А ще органічні продукти можна купити через мережу Інтернет.
У Києві та поблизу столиці є також два органічних готелі. 9 травня в органічний готель на околицях міста влучила російська ракета, готель згорів.
До початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого роботи в господарствах йшли за планом: восени поля були зорані, проведена осіння сівба, а оскільки в деяких регіонах зима була відносно м’якою, в Україні очікували на хороший врожай озимих зернових, зокрема органічних. З початком вторгнення все змінилося.
За оцінками нашого проєкту, органічне сільське господарство може відігравати важливу роль в Україні і зараз, і після завершення війни. Зокрема, завдяки обмеженому використанню зовнішніх ресурсів, холістичному підходу до господарювання та включенню бобових у виробничий цикл, воно пропонує рішення для подолання поточних викликів, які наразі стоять перед Україною, особливо з огляду на забезпечення продовольством.
Д-р Штефан Дреесманн, керівник проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства»
Для довідки: проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA) реалізується з 2016 року. В межах Двосторонньої коопераційної програми Федеральне Міністерство продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) надає підтримку країнам-партнерам у розбудові ефективного та ресурсоощадного сільського господарства й харчової промисловості. В центрі уваги проєкту — сприяння розробці та імплементації окремого закону щодо органічного сільського господарства в Україні, імплементація цифрової платформи знань та співробітництво з українськими органічними асоціаціями.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.