Нові можливості: дрони на заводі з глибокої переробки зернових

30 січня 2023, 07:15 3427
Ольга Кулакова

Простота використання, передові датчики і 3D-моделювання роблять безпілотні літальні апарати привабливими для використання на підприємствах глибокої переробки зернових культур як на етапі експлуатації підприємства, так і на етапі будівництва.

Перш за все — це безпечні, швидкі й економічно ефективні процедури контролю. 

Використання дронів під час будівництва заводу дозволяє:

  • Робити знімки ходу будівництва, створюючи точні за розмірами 3D-моделі на основі аерофотознімків. Здатність створювати візуальне зображення на основі знімків безпілотника значно зросла. Це дозволяє геодезичній компанії вказувати в 3D розташування дефектів, надаючи бригадам технічного обслуговування та інженерам зрозумілі дані для роботи.
  • Повністю автоматизувати такі завдання як перевірка безпеки периметра на переробних підприємствах або щоденні обходи ділянок будівництва.
  • Рутинне планування проєкту, в якому брали участь щонайменше 3-5 співробітників з різним функціональним досвідом, неодноразово виїжджали на місце проєкту для визначення масштабу, проведення вимірювань, виявлення перешкод, розміщення врізок тощо. Як правило, тільки на планування рутинних проєктів на об'єкті йшло більше 100 годин роботи персоналу. Тепер можна відправити одного пілота безпілотного літального апарату на польовий майданчик, зробити аерофотознімки, обробити їх і поділитися ними з усіма відповідними зацікавленими сторонами проєкту для планування.
  • Менший вплив на властиві польові ризики, підвищення ефективності персоналу, оскільки вони витрачають менше часу на планування проєкту через наявність більшої кількості деталей та/або доступності, а також підвищення точності проєктних оцінок, які дають більше шансів отримати запланований бюджет, а не перевищувати його.
  • Якщо дивитись на екран пульта дистанційного керування під час тестів за допомогою дрона, види такої ж якості, як і ті, що можна бачити за допомогою традиційних методів контролю. Коли переглядати кадри на великому екрані, якість буде бездоганною. Для візуального контролю та й ще в режимі online — це ідеальний засіб.
  • Безпосередні переваги використання Elios-2 для збору візуальних даних замість того, щоб надсилати людину безпосередньо, вирішить дві основні проблеми, з якими вони стикаються в період перевірки: безпека та швидкість.

В середині травня 2023 року компанія Flyability після чотирьох років розробки та тривалого тестування (тисячі годин) з Dow, Chevron та іншими планує налаштувати поточне виробництво безпілотного літального апарату Elios-3, спеціально розробленого для польотів у обмеженому просторі, насамперед для проведення інспекцій на виробництві під час його будівництва і експлуатації. Враховуючи, наскільки швидко і легко безпілотник може захоплювати високоякісні візуальні дані, компанія-виробник зараз вивчає можливість адаптації процедур профілактичного обслуговування і може частіше використовувати безпілотник для отримання більш швидкого доступу до важкодоступних місць.

Використання дронів під час експлуатації заводу глибокої переробки зернових

Під час експлуатації заводу безпілотні літальні апарати пропонують економічний і безпечний спосіб швидкого збору зображень з великих географічних зон вирощування пшениці чи кукурудзи, які після збору врожаю будуть постачатися на завод для подальшої переробки. Ключові переваги зосереджені навколо зниження експлуатаційних витрат на поїздки у віддаленні місця та можливості більш частого і ретельного збору даних з місцевостей, доступ до яких раніше був неможливий. 

Перевірка та обстеження віддалених ділянок вирощування зернових, вилучення ключової інформації з згенерованих даних та їх обробка з використанням алгоритму штучного інтелекту AI (Artificial Intelligence) надають можливість відстежувати етапи зростання врожаю, очікувані обсяги та строки збору врожаю для постачання його на завод у якості сировини, вплив погодних умов тощо. 

Безпілотник також може вирішити проблеми з постачання зернових з ланів — це online-інформація про завантажені зерновози, які вивозять зерно з ланів до елеватора заводу, включаючи фіксацію серійного номеру кожного транспортного засобу, перевірки його на предмет «закритий» чи «відкритий» дах зерновозу, позапланові зупинки на маршруті від ланів до елеватора заводу (включаючи захист від шахрайського вилучення зерна з транспортних засобів), очікуваний строк прибуття транспортного засобу на елеватор для вивантаження з метою запобігання простою власного зерновозу біля воріт заводу. 

Вибір безпілотника замість фізичного контролю скоротить процес від звичайних кількох годин до декількох хвилин та підвищить достовірність інформації. Використання безпілотних літальних апаратів у поєднанні з програмним забезпеченням для візуального аналізу забезпечує набагато точнішу та послідовнішу інтерпретацію даних.

Використання дронів безпосередньо на заводі — це використання літальних засобів у обмеженому просторі, яке не потребує додаткових узгоджень. За допомогою інформації з дронів та фірмового алгоритму штучного інтелекту AIRP (Autonomous Integrity Recognition Program) можна оцінювати ознаку корозії та ізоляції кожного об’єкту на виробничому майданчику (особливо це важливо на верхній частині перемичок трубопроводів та колон), забезпечуючи об'єктивну пріоритизацію будь-якого виявленого дефекту і дозволяючи проводити надійний історичний аналіз. 

Оброблені в хмарі дані, отримані в результаті перевірок, проведених за допомогою безпілотних літальних апаратів, дозволяють інспекторам об'єктивно оцінювати проблеми, виявляти елементи, які були пропущені, скорочувати час, необхідний для звітування, та покращувати вступні дані для планування технічного обслуговування.

Випадки використання UAS також включають: візуальний огляд ліній електропередачі, дахів резервуарів та внутрішніх приміщень обладнання, а також рутинне планування проєкту. У разі візуальних оглядів на даху резервуара один пілот безпілотного літального апарату може перевіряти більше 20-ти резервуарів на день, що значно більше в порівнянні з 3-5 на день, які були можливі раніше.

Позиції використання літальних пристроїв на переробних підприємствах постійно покращуються. Компанія Shell Chemicals Park (Moerdijk, Нідерланди) в листопаді минулого року додала автономне розпізнавання цілісності до своєї власної екосистеми Open AI Initiative, заснованої на технологіях штучного інтелекту, доступних для переробних галузей.

На нафтопереробному заводі Shell (Deer Park, Texas) зараз на сайтах впроваджуються безпілотники, які інспектують нафтобазу для збору даних, на відміну від інспекторів, які фізично відвідували резервуари раніше.

Менеджер з маркетингу Zacc Dukowitz вказує на цілий ряд різних застосувань дронів Elios-2. Наприклад, у 2017 році технологія допомогла Novozymes [Blair, Neb.] прискорити процес перевірки ферментаційних установок — по дорозі виявивши аномалії в резервуарах і шахтах мішалок, які не були виявлені під час традиційних перевірок, проведених лише кількома тижнями раніше. Досвід Novozymes доводить, що один політ безпілотника може повністю оглянути ферментер, скоротивши час перевірки, включаючи процедури охорони здоров'я та навколишнього середовища, до менш ніж 10 хвилин.

Результатом усього цього досвіду є те, що переваги використання дронів накопичуються. Програми безпілотних літальних апаратів є наочним символом цифрової трансформації в дії, яка надихає компанії використовувати технології для поліпшення своєї роботи і підвищення ефективності. Технології безпілотників виявляють зростаючий ентузіазм серед спеціалістів у промисловості глибокої переробки зернових та до того, як можна розширити її застосування.

Більш детально про тему глибокої переробки зерна можна дізнатися, відвідавши конференцію 17 лютого  2023 року в Києві.

Ольга Кулакова, СЕО компанії AgroInsightex

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.