Криза в аграрній галузі: як вижити на тлі високих витрат та низьких цін на продукцію?

10 квітня 2023, 07:00 3940
Дмитро Купавцев

Аграрна галузь України є одним із ключових секторів економіки країни, що забезпечує значну частину експорту та зайнятості населення. Однак, незважаючи на її значущість, сьогодні агросектор стикається з кризою, яка призвела до високих витрат, низьких цін на продукцію, нестачі фінансування та інших проблем.

Однією з проблем, з якими стикалися аграрні підприємства у 2022 році, є це дуже дорога логістика. Вона спричиняла збільшення додаткових витрат на доставку продукції, що своєю чергою призводило до зниження прибутку.

Все це відображається на кінцевому агровиробнику, який недоотримував велику кількість виторгу, адже до 50% йшло на логістику.

Агровиробник втрачає виторг не лише через логістику, а ще через високі витрати на виробництво продукції. Вони включають витрати на насіння, добрива, паливо, електроенергію, оренду землі тощо.

За моїми прогнозами, основним завданням агропідприємств буде те, що тотально доведеться економити на ТМЦ, добривах, ЗЗР, насінні тощо. Все це може, звичайно ж, позначитися на врожайності, яка буде набагато нижчою, ніж у довоєнні роки.

Якщо говорити про низьку ціну на продукцію, то внутрішній ринок не здатний поглинути всю продукцію, що виробляється, і це призводить до зниження ціни на неї. Це змушує аграрні підприємства шукати нові ринки збуту за кордоном, що потребує великих витрат на логістику та сертифікацію, а також підвищує ризики експортних операцій.

Нестача фінансування є теж однією з головних проблем аграрної галузі України. Відсутність достатнього фінансування не дозволяє аграрним підприємствам модернізувати та покращувати свою технічну базу.

Банки та інвестори ставляться до аграрного сектору зараз дуже обережно, що обмежує доступ підприємств до кредитних ресурсів. У результаті багато аграрних підприємств змушені працювати на зношування і не можуть модернізуватися, щоб підвищити продуктивність і знизити витрати.

Нестачу фінансування можна подолати за допомогою фінансових інструментів, таких як кредити та гранти. Важливо активно використовувати державні програми та субсидії для розвитку аграрного сектору.

В Україні існує державна програми підтримки «Доступні кредити 5-7-9%», яка допомагає аграрним підприємствам отримати доступ до необхідних фінансових ресурсів та надає кредити з низькою відсотковою ставкою для аграрних підприємств. Завдяки програмі агросектор має можливість продовжувати свою діяльність. На кредитні кошти аграрії можуть закуповувати насіння, добрива, паливно-мастильні матеріали для підготовки до посівної та збирання врожаю, виплачувати заробітну плату працівникам, відновлювати господарства, які були знищені окупантами. Ми плануємо також скористатися цією програмою.

Які шляхи вирішення проблем можуть допомогти аграрним підприємствам вийти з кризи?

  • Це закінчення війни в першу чергу, оскільки багато сільгоспземель перебувають у прикордонних зонах або зонах бойових дій.
  • Ще одним рішенням може бути ринкова ціна логістики, а не 100$/т продукції. Де ми, наприклад, отримуємо 200$/т виторгу та з них витрачаємо 100$ на логістику. Це не є вигідно взагалі.

Ще слід враховувати важливий фактор, що у 2023 році врожайність буде меншою, і возити продукцію також будуть менше, відповідно ми сподіваємося, що ціна на логістику якось стабілізується і буде більш наближеною до реальних адекватних цін. Тоді й аграрії будуть отримувати більше виторгу, і це дасть змогу триматися бізнесу на плаву.

  • Не менш важливою є ще стабілізація цін на паливно-мастильні матеріали, оскільки багато газу може вживатися для сушіння тієї ж кукурудзи.

Але якщо ціни на паливно-мастильні матеріали не стабілізуються, одним із дієвих рішень можуть бути альтернативні джерела енергії. Більшість маленьких та середніх агровиробників вже перейшли або планують переходити на альтернативні джерела палива для сушарок. Це досить успішні рішення, як на мене. І їм це в майбутньому дозволить заощаджувати чималі кошти.

  • Якщо говорити про оптимізацію витрат на полі, то варто розглянути елементи точного землеробства. Вони можуть допомогти скоротити витрати на дорогі енергоносії, такі як паливо та електрика, шляхом більш ефективного використання цих ресурсів.
  • Також можна зазначити, що використання елементів точного землеробства може дозволити агровиробникам скоротити витрати на дорогі енергоносії, підвищити врожайність та якість продукції, а також покращити ефективність використання ресурсів, що відповідно може збільшити прибуток.

Отже, незважаючи на всі виклики та проблеми, з якими стикається аграрна галузь України у 2023 році, є позитивні настрої та надії на майбутнє. Для того, щоб зробити аграрний сектор конкурентоспроможним, необхідно здійснити важливі кроки щодо підвищення ефективності виробництва, залучення новітніх технологій та збільшення інвестицій. 

Крім того, важливо забезпечити належний рівень державної підтримки та заохочення для аграрних підприємств, що дозволить забезпечити стабільність та продуктивність сектору. Таким чином, з правильною стратегією та підходом аграрна галузь України може подолати кризу та стати успішним сектором у майбутньому.

Дмитро Купавцев, генеральний директор «Росток Холдинг»

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.