Така ситуація знайома кожному підприємцю: витрачаєш купу часу на пошук класного фахівця, котрий тобі дуже потрібний для складання раціону годівлі худоби, надійну лабораторію для контролю якості молока. Звичайно, Google все знає, та все ж час, котрий у нас є, — це гроші, яких у нас немає.
Зекономити час (а, значить, і гроші) можна, якщо в одному місці зібрати необхідну інформацію. А ще перевірену, бо погана інформація — це також втрата грошей. Власне, такою була ідея Каталогу надавачів дорадчих та консультаційних послуг у молочному секторі: зекономити час і гроші виробникам та переробникам молока під час пошуку постачальників дорадчих послуг.
У цієї медалі є ще й інший бік: такі постачальники стануть більше видимими та відомими фермерам, що займаються молочарством, переробникам молока.
У молочному секторі зайнята чи не найбільша кількість дорадників, сільськогосподарських дорадчих служб. Внесок багатьох із них, наприклад Львівської аграрної дорадчої служби (ЛАДС) у становлення та розвиток молочних сімейних фермерських господарств, молочарських сільськогосподарських кооперативів складно переоцінити.
На жаль, фаза становлення системи дорадництва в Україні дуже затягнулася через низку причин. Війна позбавила державу можливості надавати підтримку фермерам при отриманні дорадчих послуг. Та все налагодиться після нашої перемоги: нам вдасться створити європейську систему сільськогосподарського та сільського дорадництва в Україні, наблизити дорадництво до фермерів, як це передбачено одним із пунктів статті 404 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. І тоді до когорти сертифікованих сільськогосподарських дорадників та дорадчих служб долучаться консультанти та компанії, які сьогодні теж налаштовані надавати консультаційні послуги у молочарстві.
Сучасне молочарство — це світ високих технологій, тому корисним партнером для виробників і переробників молока із нашого каталогу стане Консультаційний центр Асоціації виробників молока України, де працює більше ніж 85 консультантів, що надають послуги з питань управління, ветеринарії, зоотехнії, агрономії, будівництва та реконструкції молочнотоварних ферм. Тут функціонують 9 мобільних підрозділів консультантів, які обслуговують господарства з виробництва молока в усіх регіонах України.
Присутність у каталозі лабораторій, що надають послуги лабораторної діагностики, зокрема, з визначення різних показників молока та молочної продукції, є також цілком зрозумілою: ринок потребує безпечних та якісних харчових продуктів. Вони діють як у складі наукових установ чи Держпродспоживслужби, так і у складі спеціалізованих приватних компаній чи професійних об’єднань.
Дослідження зразків молока від корів та з танків-охолоджувачів на різні показники (вміст жиру, білка, лактози, сухий залишок, сухий знежирений залишок, точка замерзання, азот сечовини молока, соматичні клітини, загальне бактеріальне забруднення молока) — такі послуги надаються лабораторіями ЛАДС, Дніпропетровської сільськогосподарської консультаційної служби.
Нинішній каталог — це тільки початок. Ми прагнемо перетворити його на динамічний «живий» механізм, який змінюється, розростається. Будемо працювати над тим, щоб усе більше і більше кращих надавачів дорадчих/консультаційних послуг у молочарстві додавати до каталогу.
Всіляко сприятимемо тому, щоб надавачі дорадчих та консультаційних послуг ділилися власними здобутками, обмінювалися кращими практиками дорадчої діяльності.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.