Не фореллю єдиною. Як у високогірному селі доять гольця та начиняють ковбаси

07 лютого 2024, 05:48 10196

У високогірному карпатському селі Шепіт, що на Івано-Франківщині, з 2017 року свою форельну справу розвиває Світлана Олексюк разом із чоловіком. На професійний рівень вийшли чотири роки тому, а цьогоріч запустили власний бренд Gregit.UA.

Про бізнес на рибі, диверсифікацію виробництва та будівництво власного цеху підприємиця розповіла у прямому ефірі Instagram.


Чому риба голець краща за форель?

У селі є проблеми з працевлаштуванням, тому подружжя зробило ставку на власний бізнес — викопали невеликий ставок біля дому, закупили мальок і спробували виростити з нього форель. Діло пішло, тому згодом викопали ще чотири ставки. 

propData.content.image
Світлана Олексюк, співзасновниця бренду Gregit.UA

Найлегше у цій справі — купити певну кількість малька, його вигодувати і продати у ресторани чи садиби. Але найбільш прибутково — видоїти рибу, продати ікру, а потім і саму рибу, або ж годувати її до наступного року. Ми вже на тому етапі, що самі вирощуємо мальок з ікринки до товарної риби. Найважчим в цьому процесі є дійти від ікринки до риби, яка починає плавати. Тут має бути ціла лабораторія.

Для переробки сім’я залишає десь 10 тис. рибин (засолює, маринує і упаковує) та продає у ресторани або садиби.

Спеціалізується господарство на рибі голець, яка належить до родини лососевих. Але є у ставках і райдужна форель. 

В’ялена форель Голець

«Для вирощування гольця не завжди підходить вода — він хоче більш холодної, попри те, що витримує високі температури. Голець буде їсти корм і пізньої осені, а райдужна — ні, їй буде вже холодно. Та й загалом біля гольця треба більше «походити», оскільки він заставляється в інкубатор на зимовий період на відміну від райдужної, сезон якої припадає на весну-літо», — зазначає Світлана Олексюк.  

Голець і райдужна форель не можуть жити в одному ставку, адже вони їдять різний корм і потребують різного догляду: райдужній потрібно давати корм менш калорійний, а для гольця — жирніший. Купують у господарстві польські та данські корми, які до 90% складаються з риби.

Серед інших переваг гольця — легкість у чищенні, ніжніше м’ясо та корисна ікра, яка ще й дорожча від райдужної. Gregit.UA продає її по 400 грн за 100 грамів. Цікаво, що ікру гольця називають «золотою», оскільки вона жовтого кольору від риб трирічок, а вже коли рибі 4-5 років, ікра набуває помаранчевого забарвлення. У райдужної форелі ж ікра червоного кольору.

propData.content.image
Світлана Олексюк, співзасновниця бренду Gregit.UA

Ікру ми засолюємо і продаємо, а частину — закладаємо в інкубатор, щоб отримати мальок. Його теж продаємо, оскільки в нашому регіоні не так багато людей, які розводять форель з ікринки. На це теж є попит.

У рік Gregit.UA отримує близько 100 кг ікри, яка доїться вручну. За словами підприємиці, процес займає не так багато часу, адже одна риба доїться восени, а інша — навесні.

«Ікра спершу проходить термічну обробку, а потім уже солиться. Вона може зберігатися 3 місяці, а в морозилці — не більше пів року, потім втрачає свій смак. Ікри у нас залишилося десь до сотні баночок. Уже сезон видоювання пройшов, багато розкупили», — розповідає співзасновниця бренду. 

Відкриття у світі в’яленого мʼяса — ковбаса з баранини

Окрім рибництва, до повномасштабної війни подружжя займалося ще й кухнею на виїзд: готували баранчиків на вертелі, форель у сметані, банош тощо. 

propData.content.image
Світлана Олексюк, співзасновниця бренду Gregit.UA

Це було цікаво та прибутково. Та з лютого 2022 року у нас зникло бажання цим займатися, тож вирішили переробляти продукцію. Сьогодні в нашому асортименті, окрім маринованої форелі та ікри, є сушене та в’ялене м’ясо 5 видів: свинина, яловичина, баранина, конина та курятина.

Частину сировини сім’я має свою, зокрема баранину, решту — закуповують у місцевих мешканців або ж у фермерів регіону.

Найбільш затребуваною є баранина, адже період її переробки припадає тільки на осінь, і там найменше відбірного м’яса. Але дуже популярна і конина. Вона має свій екзотичний солодкуватий смак, що є цікавим для туристів.

В асортименті є й генеральське сало, яке підприємці закуповують у домогосподарствах свого регіону, а вже потім переробляють.

В'ялена ковбаса з баранини

У 2024 рік Gregit.UA зайшов із новим продуктом — в’ялена ковбаса з баранини. Для її приготування використовується суто баранина та природні спеції. Першу партію поставили ще в серпні, й вона ще не вся дозріла. Вийшло близько 50 кг.

«Виробництво ковбас — це трудомістка і важка праця. Цей продукт потрібно витримати 3-4 місяці, а то й п’ять. Ніхто не хоче бавитися з цим, а великі підприємства не будуть цього робити, оскільки немає достатньої кількості сировини», — зазначає Світлана.

Неподалік дому подружжя побудувало цех із переробки: закупили обладнання за власні кошти, дещо придбали за грантові. Будували його відразу за стандартами, щоб згодом отримати сертифікацію.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua