Історична назва цього десерту — «гозинаки». Його придумали та почали виготовляти в Персії, на території стародавньої Грузії за часів персидського Царя Дарія приблизно в 550-486 рр. до н.е.
В той час їх робили з суміші меду та кунжуту або подрібненого волоського горіха.
Дані солодощі використовували для святкового столу після бойових дій царя. Адже саме вони завжди подавалися на царський бенкет на честь перемоги. Потім ця традиція перейшла і на частування гостей під час святкових днів.
Козинаки були настільки популярними, що до нашого часу навіть зберігся їх оригінальний рецепт!
Готували їх так: мед кип’ятили, додавали в нього подрібнений волоський горіх у великій кількості, розливали цю суміш і залишали її сушитися на сонці. Після декількох днів солодощі були готові — вони перетворювались на тверді горіхові плиточки.
Саме так їх робили в Грузії, Вірменії та інших країнах Сходу. Там вважалося, що козинаки — це ознака достатку і багатства, тому ці солодощі можна було зустріти на різних святах, урочистостях і весіллях.
Горяни запасались козинаками під час переходів у пошуках нових пасовищ, адже вони поживні, швидко відновлюють сили та енергію. Поступово козинаки поширилися в Туреччині, Греції та Європі. Французькі кондитери, запозичивши східну ідею, стали обсмажувати горіхи в цукрі й назвали страву «грильяж» (grillage означає «смажити»). Пізніше такі солодощі стали готувати з суміші меду і соняшникового насіння, такими їх стали робити і в Україні. В інших місцевостях також стали виробляти козинаки з інших компонентів, наприклад, козинак з кунжуту зобов’язаний своєю появою Туреччині.
З часом основні компоненти козинаків сформувались і територіально:
Козинаки — дуже поживний продукт, вони здатні зарядити людину енергією на цілий день за рахунок своїх компонентів.
Це найпоширеніший вид східних солодощів. До його складу входять елементи, які позитивно впливають на організм:
Козинаки з кунжутного насіння родом із Туреччини. Ймовірно, там знали або здогадувались про те, що кунжутне насіння містить:
Кунжутне насіння допомагає зміцнювати імунітет. Воно корисне тим, хто регулярно займається важкою фізичною працею.
Користь арахісових козинаків пояснюється унікальними властивостями арахісу. Він належить до сімейства бобових. Плоди містять:
Арахіс насичений карбоновими кислотами, які необхідні для людського організму для збільшення захисних сил опору інфекціям.
Щоб придбати корисний та дійсно якісний продукт, варто дотримуватись нескладних рекомендацій від час вибору:
Будь-які козинаки мають високий вміст олії, тому за неправильного зберігання вони можуть прогіркнути, що погіршить смакові якості та корисні властивості продукту — тож краще купувати цей десерт у щільному пакуванні з мінімальною можливістю потрапляння сонячних променів на товар.
Ось так десерт, що був створений за часів античності, досі посідає достойне місце серед сучасних ласощів та має безліч варіацій — як смакових, так і рецептурних. Одним із найвідоміших виробників козинаків в Україні є Шполянський завод продтоварів. Виробляються козинаки під брендом «Жайвір» та своїм різноманіттям асортименту здатні здивувати навіть прискіпливих гурманів, адже до асортименту входять такі козинаки як:
Технологи рекомендують купувати ці ласощі виключно в місцях, де дотримуються правил зберігання, тому козинаки «Жайвір» представлені в основному в таких мережах: Novus, «Сільпо», Fozzi, «Варус», «Лоток», «Коло», «Бджілка», «МегаМаркет» та «Маркет Фреш».
Незаперечна перевага солодких горіхових або насіннєвих брикетів перед цукерками або тортиками дозволяє використовувати їх в якості десерту або перекусу протягом дня. Поживний склад виробу сприяє швидкому насиченню. Ласощі активують мозкову діяльність під час інтелектуального навантаження, відновлюють витрачені сили після фізичної роботи.