Неймовірні маршрути України. Наддніпрянщина

08 січня 2023, 07:00 2991

У складний для країни час кожен українець потребує психологічної реабілітації. Одним із її методів є туризм. Подорожі допомагають на деякий час переорієнтуватися, відпочити фізично та психоемоційно.

Приміром, Наддніпрянський регіон приваблює своєю природою: ландшафтними парками, лісовими масивами і скельними каньйонами. Тут можна побачити історичні пам’ятки та споруди різних періодів.

Готові мандрувати стежками неймовірних сіл центру України?

Лебедин, Черкащина

Лебедин — найдавніше село Шполянського району, перша згадка про яке датована ще 1448 роком. На в’їзді у село приїжджих зустрічає старовинний вітряк, а в центральній частині стоїть велика кам’яна церква.

У селі знаходиться монастир, головною пам’яткою якого є надбрамна вежа-дзвіниця. Біля монастиря аж паморочиться від пахощів яскравої фацелії — визнаного медоноса. Лебединські господарі частенько підсівають її, щоби підбадьорити своїх бджіл. А у долині місцевої річки розташовано гідрологічний заказник «Митницький» площею 39,3 га.

Моринці, Черкащина

Село Моринці захоплює своїм дивовижним виглядом, лісами, маленькими хатинками та неповторною живописною природою, про яку писав Тарас Шевченко. Тут він народився, зростав і склав свого першого вірша. У цьому селі розташовується садиба-музей Великого Кобзаря. Біля хати — клуня, пам’ятник народної архітектури, якому понад сто років.

У селі також знаходиться пам’ятник матері поета — Катерині Бойко. У Моринській середній школі працює кімната-музей Шевченка, а поряд — етнографічний музей. Серед архітектурних пам’яток Моринців варто відмітити початкову школу, збудовану в другій половині ХІХ століття. Не так давно до неї прибудували дзвіницю. Тепер це православний храм.

Семигори, Київщина

Семигори — мальовниче село, розкидане на пагорбах. З них відкриваються неймовірні краєвиди. В низині знаходиться кілька ставків, де селяни ловлять рибу. Визначено, що територія села є екологічно чистою зоною для збору лікарських трав, суниці та грибів. Можливо, тому місцеві жителі тут доживають до 90 років.

Старовинне село має свою унікальну історію. У Семигорах любив змалечку гостювати Іван Левицький. Із цим селом пов’язане його перше кохання. У місцевих мешканцях він розгледів прототипів героїв своїх творів. Тож Семигори стали частиною туристичного маршруту «Стежками Івана Нечуя-Левицького» разом із Богуславом, Стеблевом і Хохітвою. 

Скотареве, Черкащина

За місцевими легендами, заснував село козак, який осів у цих благодатних місцях, подорожуючи із Січі. Обзавівся худобою, тож коли запитували, чиє це господарство, у відповідь чулося: «Скотареве».

У селі знаходився панський маєток і парк. Споруди було зруйновано в 1917 році. Парк зберігся частково. Залишились нижня частина зі ставками та алеями вздовж берегів, деякі композиції верхньої частини парку та місця, де були оглядові майданчики. У селі функціонує Воздвиженська церква. 

Суботів, Черкащина

Суботів має славетну історію. Саме тут народився і сформувався як особистість великий державотворець та гетьман України — Богдан Хмельницький. Село оточене двома річками — Тясмин і Суба. Є два ставочки, луги з цілющими травами, багаті ліси та різнолистяні насадження.

Іллінська церква — визначна архітектурна, історична і культурна пам’ятка другої половини ХVІІ століття, що добре збереглася майже в первісному вигляді до наших днів. Також із туристичних локацій тут є: замчище Богдана Хмельницького, гідрологічна пам’ятка «Три криниці» з чистою джерельною водою, городище чорноліської культури та суботівський вітряк.

Циблі, Київщина

Одне з затоплених 50 років тому сіл — Циблі — зразкове експериментальне поселення. Будівництво нового села тривало 5 років. Понад самим Дніпром стоять руїни церкви святого Іллі Пророка, яка тоді була окрасою старих Циблів. Трохи вище — кам’яний козацький хрест.

Нещодавно в селі відкрили екостежку «Куряче горло», названу на честь затопленого хутора: це червонокнижні рослини, мальовнича природа, «стежки» Шевченка. Також можна побачити Змієві вали — аналог Великої китайської стіни — найбільшу систему укріплень в Україні, ймовірно, побудовану до н.е. 

Скористайтеся неймовірним маршрутом Наддніпрянщиною в Google Maps, плануючи свій вікенд!