Неймовірні села України 2019: Скотареве, Черкаська область

28 серпня 2019, 06:00 9111

Експертна рада ІV Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2019» обрала 5 фіналістів. До цієї п’ятірки щасливчиків потрапило і село Скотареве, що на Черкащині. Експертна рада конкурсу оцінила їхній бізнес-план розвитку сільських територій у 624 бали. Редакція AgroPortal.ua відвідала громаду села, щоб переконатися в його неймовірності.

За місцевими легендами, заснував село козак, який осів у цих благодатних місцях, подорожуючи із Січі. Обзавівся худобою, тож коли запитували, чиє це господарство, у відповідь чулося: «Скотареве». І хоча нині худобу тримають тут у небагатьох дворах, та скотарство продовжує розвиватися — на території громади працюють два племінних господарства — ТОВ «Маяк-Агро» і СПОП «Відродження», що дають цілорічну роботу місцевим жителям.

Скотарівці визнають, що вони дуже вперті й патріотичні. Коли володарка тутешніх земель графиня Лопухіна надумала перейменувати село в Олександрове, бо до неї на гостину зволив навідатися 1824 року імператор Олександр І, то назва не прижилася, всі продовжували називати село Скотареве. Радянські спроби хоч трохи підрихтувати україномовну назву села закінченням на «-о» теж провалилися.

А от відзнаками за працю місцеві дуже пишаються. У Скотаревому найбільша кількість Героїв Соціалістичної Праці — шестеро. Козачого вигляду вчитель фізики та математики Олександр Дрибас, наприклад, гордиться прадідом, який теж має це звання, бо сам сконструював трактор, хоча навіть не вмів читати.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

Село також дало найбільше воїнів теперішньої війни на сході України — 24. Це не тільки чоловіки. На передовій і зараз воює місцева дівчина-медсестра.

Життя села різко змінилося після вступу до об’єднаної громади. «Бюрократії стало менше, а от грошей у скарбниці побільшало, тому є можливість їх освоювати, оновлювати село», — говорить місцевий староста Андрій Запісецький.

Раніше бюджет Скотаревого складав 659 тис. грн, з них 360 тис. йшло на зарплату працівникам сільради. Тепер утримання штату не помінялося, зате з бюджету громади приходить 2 млн грн, і державні субвенції додають ще 2 млн на утримання шкіл, доріг, інших спільних благ.

«Ми розвіяли міф про те, що село помре, бо не буде власної сільради, елементарних послуг, — каже староста. — Усе сталося з точністю до навпаки. Приміром, довідки, документи на субсидії можна подавати завдяки організованим віддаленим робочим місцям співробітників ЦНАПу, нотаріальні дії здійснюються на місці».

 Джерело фото: AgroPortal.ua
Андрій Запісецький, староста с. Скотареве

Авторитет у старости величезний. Він теж — воїн і трудяга. Колишній афганець і учасник найзапекліших боїв на Донбасі. У мирному житті — одноосібник, господарює разом із братом.

Одноосібництво — типове для Скотаревого. Все більше селян беруться обробляти власні паї. Є дрібні фермери, котрі обробляють від 50 до 300 га. До кооперації ставляться насторожено.

«Немає жодного випадку, щоби одноосібники відмовилися від своєї ділянки, передумали господарювати, — запевняє голова Шполянської об’єднаної територіальної громади Сергій Кравченко. — Тому я й не вірю, що після відкриття ринку землі селяни масово побіжать продавати свою землю. Хіба що старі, немічні люди чи любителі гострих відчуттів — а це максимум відсотків 30. Решта знайде своїй землі ефективне застосування. У нас спостерігається здорова конкуренція за землю, попит величезний. Є заробітчани, але вони виїздять працювати за кордон тільки сезонно, решту часу працюють вдома».

  Джерело фото: AgroPortal.ua
Сергій Кравченко, голова Шполянської об’єднаної територіальної громади 

Зараз місцеві жителі вирощують пшеницю та сою, культури, які їм вигідно продавати. Освоюють ягідне виробництво, бо бачать, як у цьому напрямку працюють в групі компаній LNZ. Холдинг є бюджетоутворюючим для місцевої громади. Показує приклад інноваційного господарювання. Громада знає, що найближчим часом у 12-17 км від села відкриються нові об’єкти цієї компанії — елеватор і підприємство заморозки та зберігання фруктів, а це неабияка перспектива.

Лише за рахунок 18-ти підприємств, які останнім часом перереєструвалися з інших регіонів у Шполянську ОТГ, загальний бюджет громади поповнюється на 40 млн грн від їх оподаткування. А це дає можливість розвиватися всім селам ОТГ. Як це робить, зокрема, й Скотареве.

Громада на конкурс «Неймовірні села України 2019» подала проект з облаштування прибережної зони відпочинку навколо ставка в центрі села. У відділі економічного розвитку та інвестицій Шполянської міської ради, яким керує ініціативна Наталія Коваль, допомогли обґрунтувати і оформити проект.  

   Джерело фото: AgroPortal.ua
Наталія Коваль, начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Шполянської міської ради

«У наших планах — використати інфраструктурну субвенцію на розчищення і поглиблення ставка, — пояснює Наталія Коваль. — Це серйозні та затратні професійні роботи. Староста Скотаревого порадився з людьми, і вони погодилися спрямувати основні державні кошти на таку стратегічну мету. Паралельно село прагне окультурити прибережну територію. Для цього і беремо участь у конкурсі від AgroPortal.ua».

Історичний рельєф навколо ставка підказує доцільність облаштування там зони відпочинку. Мешканці вже почали розчищати зарості, вивезли непотріб. Згодом омолодять парк, висадять нові рослини.

Тут і зараз збираються компанії на пікніки, тому що місце безпечне, людне, відкрите, поряд школа, клуб, є охорона.

    Джерело фото: AgroPortal.ua

У селі минулоріч вже створили громадську організацію «Фішер», яка почала зарибнення і нагляд за цим та сусідніми ставками. Спеціалісти громади допомогли прорахувати бюджет на придбання вишуканих альтанок і садових гойдалок. Замовити роботи планують місцевим умільцям, щоби гроші йшли підприємцям спільної громади.

Бізнес-план майбутнього культурного простору передбачає, що за оренду альтанок буде братися символічна платня, аби спрямовувати кошти на подальший розвиток культурного центру на природі.


Місце розташування: Черкаська область, Шполянський район, с. Скотареве. 
Як доїхати: до Черкас із Києва можна доїхати маршрутним таксі. Із Черкас до Скотареве можна доїхати автобусом, який відправляється з Автостанції №2. Перше відправлення о 15.58 год. Або доїхати до м.Шпола, а звідти кожну годину курсують до села автобуси.


Ірина Садова, AgroPortal.ua