Останніми роками на ягідному ринку України спостерігаються певні зміни. Донедавна провідне місце в ягідному бізнесі посідала суниця садова, проте після впровадження сучасних технологій переробки продукції (шокове заморожування, сублімація, фруктові порошки) та переорієнтації ринків збуту плодово-ягідної продукції на європейські та азійські, переробники стали цікавитися й іншими ягідними культурами, зокрема лохиною, малиною, смородиною, порічками, ожиною. Зріс інтерес й до малопоширених ягідних культур.
Варто зауважити, що переробників цікавить якісна ягода і у великій кількості, чого неможливо досягти, ігноруючи правильну систему удобрення.
Як потрібно підживлювати малину, щоб досягнути високих результатів, розповів менеджер з розвитку агротехнологій у західному регіоні компанії LNZ Group Віталій Лапчинський.
Розглянемо систему удобрення малини — цінної й затребуваної на ринку культури, яку вирощують в Україні в усіх ґрунтово-кліматичних умовах. Маючи неглибоку кореневу систему (основна кількість коренів розміщується в шарі 0-40 см), вона найкраще росте на суглинкових і супіщаних добре гумусованих ґрунтах з слабко кислою реакцією ґрунтового середовища pH=5…6.
На ділянці, де планується закладання малинника, протягом року бажано вирощувати сидерати: гречку, бобово-злакові суміші. В іншому випадку доведеться вносити органічні добрива в кількості 50-80 т/га.
Перед садінням малини проводиться глибока оранка, а якщо гумусовий родючий шар цього не дозволяє, орють на відповідну йому глибину з додатковим ґрунтопоглибленням (для покращення фізичних властивостей ґрунту).
Як і інші ягідні культури, малина споживає більше азоту і калію та менше фосфору, тому після садіння плантацію щороку удобрюють із розрахунку 70-120 кг азоту та 50-140 кг калію в діючій речовині (д.р.). Удобрення важкодоступним, малорухливим для рослин фосфором з традиційних добрив можна знехтувати, а перевагу слід віддати комплексним поліфосфатним добривам із розрахунку 40-70 кг/га фосфору в д.р.
Великі затрати на удобрення малини пов’язані зі значним винесенням елементів живлення з видаленими відплодоношеними пагонами. Проте затрати на мінеральне живлення можна зменшити вдвічі, якщо систематично застосовувати органічні добрива у якості мульчі: перепрілий гній, торф, компости чи інші органічні матеріали, адже порівняно з іншими ягідними культурами малина найкраще реагує на мульчування ґрунту.
Для ефективного використання елементів живлення внесення мінеральних добрив рекомендується розділити в два-три прийоми (дробне внесення).
Навесні якомога раніше вноситься 30-40% річної норми азоту, фосфору і калію. Через те, що малина дуже чутлива до хлору, в ранньовесняний період бажано використовувати безхлорні добрива.
Особливу увагу варто звернути на підбір посадкового матеріалу. Адже сам він — це основа якісного майбутнього врожаю. Так, якісні безвірусні саджанців in vitro є більш сприятливими до будь-яких живлень, адже мають вищий потенціал росту та розвитку. Якісні саджанці in vitro пропонує лабораторія бренду Tevitta, що на Черкащині. В асортименті є саджанці як малини, так і інших ягідних культур — полуниці, ожини та смородини.
Mенеджер з розвитку агротехнологій в західному регіоні компанії LNZ GROUP, доцент кафедри садівництва і виноградарства ЗВО «Подільський державний університет», кандидат с.-г. наук, Віталій Лапчинський
Деталі можна дізнатися за телефоном: +380 67 233 26 63, Владислав.