Щоб озимина вродила, або Які агрозаходи варто провести на пшениці

07 жовтня 2024, 06:40 176

В Україні триває сівба озимої пшениці під урожай 2024/2025. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 1 жовтня цією культурою аграрії засіяли 1,7 млн га. Загалом озимими вже засіяно 2,7 млн га.

Для того, щоб пшениця мала рівномірні сходи, пішла в ріст, перезимувала і дала високий врожай, необхідно провести низку агрономічних заходів.

Порадами з AgroPortal.ua поділився менеджер з розвитку технологій в південно-східному регіоні компанії LNZ Group Сергій Корнюшенко.

Які кроки варто зробити восени

Насамперед потрібно підготувати ґрунт до сівби після попередника. У південно-східному регіоні, наприклад, попередниками пшениці є соняшник або зернові культури, тому варто працювати з рослинними рештками, які можуть провокувати появу та розмноження шкідників. Крім того, на полі втрачається велика кількість вологи та поживних речовин, які в процесі перегнивання забирає солома.

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку технологій в південно-східному регіоні компанії LNZ Group

Перш за все потрібно поборотися з рослинними рештками і зберегти вологу в ґрунті, якщо вона є. У нашому регіоні, наприклад, відсутні опади, і нині багато фермерів сіють пшеницю пізно і в сухий ґрунт. Тобто поверхня ґрунту має бути сухою, аби не було провокаційної вологи, інакше коренева система пшениці може не сформуватися, а потім загинути, внаслідок чого аграрій не отримає якісних сходів.

У портфоліо компанії LNZ Group є продукти Шериф і Аксакал. Ми рекомендуємо працювати з нормами витрати 20 г/га і 120 г/га відповідно. До того ж бажано використовувати прилипач Мачо, 200 г/га. Таким чином вдасться поборотися з падалицею соняшнику та ріпаку, щоб вона не створила конкуренцію пшениці.

Щоб після перезимівлі рослини пшениці були сильними, варто спрацювати фосфорно-калійними добривами, тоді пшениця краще укоріниться. Також слід зважати на строки висіву культури, адже від цього залежатиме норма використання добрив.

Наступний агрономічний захід — це моніторинг шкідників. У кожному регіоні ситуація різна.

«Ми очікуємо спалаху совки й злакової мухи, особливо на пізніх посівах. Тому варто моніторити ситуацію та вчасно обробляти пшеницю проти шкідників, адже можна отримати зріджені посіви. І вони увійдуть такими в зиму, тож навесні ми отримаємо не той результат, який би хотіли», — пояснює Сергій Корнюшенко.

Проти злакових мух у портфоліо бренду DEFENDA є багато ефективних препаратів. Фахівець рекомендує застосовувати системні продукти, адже період появи шкідника буде розтягнутий у зв’язку з погодними умовами. Це вже спостерігали навесні через перепади температур і очікують знову. В такому разі Сергій Корнюшенко рекомендує застосовувати інсектициди Октант Турбо, 200-250 г/га, Престо, 300-400 г/га і Бомбардир Дуо, 200-250 г/га.

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку технологій в південно-східному регіоні компанії LNZ Group

Для боротьби з озимою совкою, яка була присутня на пізніх посівах соняшнику, тому також буде проявлятися восени за таких погодних умов на посівах озимої пшениці, я б рекомендував препарат Твікс. Залежно від стадії гусені варто обирати норму витрати від 1 л/га до 1,5 л/га. Що менша гусінь, то меншою буде доза препарату. Що більша гусінь, то більша потрібна доза.

У посівах озимої пшениці восени, якщо культуру сіяли після пшениці, жита, ячменю, проса, може розвиватися хлібна жужелиця. Вона присутня щороку, але варто моніторити посіви. Якщо зустрілося хоча б 3 жуки на 1 м2, потрібно заходити в поле з інсектицидними обробками.

«Така спекотна погода, як цьогоріч, сприяє появі та поширенню шкідника. Хлібна жужелиця розвивається в ґрунті, тому з нею боротися складно. Добре спрацюють препарати групи хлорпірифос (Твікс, від 1 л/га до 1,5 л/га залежно від розвитку шкідника)», — коментує Сергій Корнюшенко.

Восени на озимій пшениці на південному сході України хвороб особливо не спостерігають, зазначає фахівець, але, якщо стане прохолодніше і випадатимуть рясні дощі, може проявлятися септоріоз, кореневі гнилі, проте останні в даному регіоні майже не прогресують.

Сергій Корнюшенко рекомендує використовувати проти септоріозу фунгіциди Абсолют, 0,5 л/га + Парацельс, 0,5 л/га. Перш за все, це дозволить спрацювати на пшениці профілактично. 

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку технологій в південно-східному регіоні компанії LNZ Group

Також я б не радив захоплюватися азотними добривами, а, можливо, якщо буде затяжна осінь, застосувати листове підживлення для розвитку кореневої системи. Якщо ви бачите, що пшениця починає кущитися, можна застосувати фосфорно-калійне добриво. У нас є продукт DEFENDA Макро, 2 л/га, який підсилить кореневу систему рослин. Таким чином пшениця краще укоріниться і перезимує, а не нарощуватиме вегетативну масу.

Ще один важливий крок у догляді за пшеницею восени — це моніторинг культури, коли вона увійде в стан спокою, ще до перезимівлі. Якщо пшеницю сіяли пізно, вона може бути в стадії «шила», якщо посів був раннім, і вологи було достатньо, то культура може пройти стадію кущення з осені. Тому планують підживлення та обробку пшениці ЗЗР. Кількість азотних добрив визначається за стадією, в яку увійшла пшениця перед зимівлею.

Вихід пшениці із зими — один із ключових факторів формування майбутнього врожаю

Також варто обов'язково оглянути посіви озимої пшениці після виходу із зими, подивитися, як культура перезимувала, зробити аналіз на моноліти. Тоді кожен агроном зможе визначити, які та скільки добрив потрібно внести. Такий агроприйом проводиться або по мерзлоталому ґрунту, або в березні з настанням перших сонячних днів. Які саме добрива застосовувати, кожен аграрій може обрати за своїми можливостями та станом пшениці, яка перезимувала. Фахівець радить застосувати селітру або карбамід, чи КАС.

Потрібно також оглянути пшеницю на прояв хвороб, тоді можна перейти до перших обробок після перезимівлі культури. За словами Сергія Корнюшенка, сьогодні хвороби не так прогресують, оскільки погода посушлива, і пшениця розвивається більш-менш добре, тому навесні можуть і не знадобитися обробки. 

Як сьогодні розвивається пшениця в південному та східному регіонах

«Наразі ми очікуємо дощів у нашій зоні вирощування, після цього будемо бачити подальший розвиток культури. На сьогодні пшениця у стадії появи 1-2 листків, але є поля, де сходів ще взагалі немає, зерно лежить в сухому ґрунті. Тож очікуємо на вологу і сподіваємося, що, поки тепло, культура увійде в ту стадію, яка потрібна, аби вона змогла на більших площах пройти фазу кущення. Адже від цього залежить подальша хороша перезимівля озимої пшениці», — говорить Сергій Корнюшенко.

У разі виникнення додаткових запитань звертайтеся до представника агродепартаменту LNZ Group свого регіону.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua