Жофе. Чи зможе кава з жолудів завоювати український ринок?

09 травня 2023, 05:50 6620

Джерело фото: AgroPortal.ua

Три роки тому харків’янка Ольга Глушко разом із чоловіком переїхала в село Верхня Озеряна, що поблизу Мерефи. Населений пункт із трьох боків оточений лісом, де ростуть дуби, які й стали сировиною для жофе — кави з жолудів.

«Я каву не п’ю вже п’ять років, до того була жахливим кавоманом. Намагалася перейти на цикорій, але все одно смак не той. А ось жофе — дуже подібне до кави. Коли його заварюю, в будинку стоїть аромат, наче ти знаходишся в кондитерській», — розповідає AgroPortal.ua Ольга Глушко.

Назву «жофе» вона придумала сама. Цей напій можна пити 4-5 разів на день, у ньому немає кофеїну чи інших алкалоїдів. Навпаки, він має велику кількість корисних властивостей, чого не скажеш про сирі жолуді, які до проходження термічної обробки є отруйними.

Збір сировини припадає на листопад. Подружжя заготовляє понад 100 кг жолудів, які вручну очищуються.

«У жолудів верхня оболонка така, як і у горіхів, тільки тонша. Її ми знімаємо і залишаємо біленький жолудь, який висушується, обсмажується та мелеться на професійній кавомашині. Весь процес — ручна праця», — акцентують виробники.

Ольга Глушко розповідає, що зі 100% зібраних жолудів кави виходить 45%, адже багато плодів мають недоліки, які видаляються ножем, приміром, червивість. Якщо плями не вирізати, смак жофе буде зовсім інший.

«У середньому в нас виходить 50 кг жофе на сезон. Минулого року ми виробили менший обсяг: у листопаді зібрали, а закінчився напій уже посеред літа. Не вистачило навіть для себе. Цього року ще є залишки, тому сподіваємося, що дотягнемо до нового сезону», — зазначає підприємиця.

Сьогодні напій можна купити через Instagram: 75 г жофе без добавок коштує 100 грн, і жофе з сухим кокосовим молоком — 150 г за 140 грн. Мрія Ольги, щоб жофе продавалося в кав’ярнях і кавових магазинах. Наразі виробник веде переговори з декількома екомагазинами в різних областях України.

Цієї осені в планах подружжя залучити до збору і обробки жолудів односельчан і зібрати 300 кг.

А ще у харків’ян є свій розсадник, де зростають маленькі горіхи, дуби та каштани, які вони потім висаджують у лісі на вирубаних ділянках. Основне правило під час посадки дубів — дотримуватися відстані в 15 м, щоб дерево виросло невисоке, але розлоге. Коли між дубами багато простору, тоді вони плодоносять великими жолудями, якщо ж дерева посаджені тісно, то в них, відповідно, менші плоди.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua