Закоркувати спогади. Закарпатський винороб створив унікальну лінійку вин

02 березня 2024, 06:00 968

Джерело фото: Hoban Wine // Instagram

Закарпатське вино відоме на весь світ. Та далеко не всі райони області придатні для вирощування винограду. Приміром, у Хустському районі, крім Ізабелли, жоден сорт масово не поширений.

Та це не стало на заваді місцевому підприємцю Роману Гобану виготовляти свій продукт. 2015 року він випустив першу партію вина з вишні та черешні. Поступово асортимент плодово-ягідних вин розширювався.

«Акцент мого виробництва на плодово-ягідних винах. Виноградними зараз мало кого здивуєш, але їх я також роблю. Маю 30 соток столового винограду, це близько 70 колекційних сортів, та десь 20 соток саду, в якому ростуть персики, хурма, азиміна, і буде ще диплоїдна слива. Окремо є ще старий яблуневий сад», — розповідає у прямому ефірі в Instagram власник виноробні Hoban Wine Роман Гобан.


Перший виноград був посаджений Романом 2017 року, відтоді з кожним роком відбуваються підсадки. В планах зробити ще закладку технічного винограду, зараз триває підготовка землі. 

Асортимент вин має виділятися серед інших виробників

Роман Гобан зізнається, що виготовляти більш нішеві вина завжди складно — ніколи не знаєш, чи воно вийде, чи сподобається людям. Так сталося з вином із шовковиці, яке просто «не зайшло».

Роман Гобан, власник Hoban Wine

«Про виноградні вина є багато інформації, а от, приміром, про кульбабове — майже немає. Тому тут усе на експериментах. Не раз виливав вино», — говорить виробник.

Зараз у наявності близько 10 видів плодово-ягідного вина з черешні білої та рожевої, вишні, яблука, чорноплідної горобини, полуниці, кульбаби, калини, ревеню, березово-цитрусове та апельсинове. У топі продажів — вишня і полуниця, а ревінь та кульбаба були відразу sold out. 

«Потрібно людей чимось дивувати — або смаком, або через дизайн, бо ж переважно купують через Інтернет і не мають можливості скуштувати вино», — пояснює винороб.

Роман Гобан зазначає, що його вина не лише смачні, а й лікувальні — чорноплідна горобина та калина знижують тиск.

Обсяги виробництва Hoban Wine дозволяють виготовляти до 5 тис. л вина за сезон. З початком війни споживання та, відповідно, виробництво, скоротилися.

За минулий рік Роман продав не більше тисячі пляшок. Порівняно з минулими роками це зовсім небагато.

«Моя мета — це 20-30 тис. пляшок на рік. І різноманіття буде, і зможу за такого обсягу забезпечити стабільне постачання, адже якщо виходити на ресторани, то потрібно, щоб на місяць було 2-2,5 тис. пляшок у постійній наявності», — говорить винороб.  

Сьогодні продажі відбуваються здебільшого через Інтернет. «З магазинами не працюємо, адже вина там просто стоять на полицях. Деякі з наших вин теж можуть стояти за кімнатної температури, але краще в холодильнику або в підвалі, оскільки вони мають натуральне бродіння», — зазначає Роман Гобан.

Підприємець додає, що з початком війни собівартість виробництва зросла вдвічі: пляшка коштувала до 10 грн, зараз від 23 грн і вище. На сировину ціна плаваюча, адже, приміром, черешня та вишня дають гарний врожай не щороку.

Плодово-ягідні вина виготовляти складніше, ніж виноградні

За словами Романа Гобана, складність і відмінність плодово-ягідного вина від виноградного в тому, що виноград відразу має більш-менш нормальний цукрово-кислотний баланс. У ягодах і плодах природний цукор доводиться замінювати на буряковий, а кислотність — регулювати за допомогою лимону.

«Плодово-ягідні потрібно більше підганяти під стандарти вина, щоб нормально проходило броніння. Якщо не буде нормальної кислотності та цукрів, тоді воно або просто не забродить, або зіпсується. Вишня, приміром, занадто кисла, тому її кислотність потрібно знизити і підняти цукор до певного рівня», — розповідає винороб.

Асортимент Hoban Wine

Hoban Wine — це домашнє виробництво, на яке не залучалися грантові кошти. Все робилося своїми силами, а потім йшла реінвестиція. Обладнання італійське та українське.

«Черешню та вишню потрібно переробити вручну, оскільки відбувається сильне окислення, і сік відразу темніє. Чорноплідну горобину пускаємо через м’ясорубку. Тобто оця первинна обробка під кожен вид плоду буде індивідуальною. Решта процесів уже уніфіковані», — пояснює підприємець. 


Роман стверджує, що у виноробстві потрібно постійно вчитися, адже з’являються нові сорти винограду, та навіть до вже існуючого вина не можна підходити з минулорічними знаннями, оскільки погода з року в рік не повторюється.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua