Кооператив на Гуцульщині переробляє ягоди й гриби з лісу. Попит — шалений

15 червня 2024, 05:48 1251

Джерело фото: AgroPortal.ua

В українських лісах з’являються перші гриби. Спочатку на заготівлю йдуть лисички, далі — решта. Тому СОК «Дари Гуцульщини» вже запускає свої потужності в роботу. Загалом грибний сезон триватиме аж до кінця осені.

Кооператив було створено 2015 року задля розвитку Путильської громади та заробітку її жителів. Спочатку місцеві займалися лише грибами, та згодом розширили асортимент і додали трав’яні збори й переробку ягід на джеми та соки.

Сергій Терен, голова правління кооперативу

«Ми вирішили об’єднати людей, які займаються заготівлею грибів, щоб спільно переробляти продукцію, створюючи додану вартість. За кошти ПРООН було закуплено деяке обладнання, решта капіталу — внески членів СОК, яких на сьогодні 35», — розповів AgroPortal.ua під час «Львівського ярмарку смаку» голова правління кооперативу Сергій Терен.

Він зазначає, що діяльність об’єднання є дуже вигідною для мешканців гірських сіл. За один день родина може заробити від 3 до 10 тис. грн, і ні на які заробітки не потрібно їхати. 

Торік усю продукцію СОК «Дари Гуцульщини» було сертифіковано «Органік Стандарт», і сьогодні її можна придбати як у великих торговельних мережах і регіональних магазинах, так і за кордоном.

Найбільший попит серед споживачів мають лисички та білі гриби, далі йдуть опеньки та польські. Але кооператив бере на переробку фактично всі гриби, які ростуть у лісі, зокрема й мухомори. Їх використовують в лікувальних цілях.

Готують гриби за стародавніми автентичними рецептами на вогні. У сезон переробляється 150-200 т. 

Продукція кооперативу

«Ринок диктує свою ціну: коли мало гриба, то він дорогий, коли багато — дешевший. Загалом на білий гриб ціна заготівлі коливається від 100 до 150 грн/кг. Їстівні гриби ми маринуємо, сушимо й морозимо. Для цього є спеціальне обладнання — сушильна камера, камера шокового заморожування та камера зберігання», — пояснює Сергій Терен.

Якщо споживачі надають перевагу більш стандартним позиціям грибів, то заклади харчування, зокрема, з метою збільшення вартості своїх страв купують трюфелі у СОК «Дари Гуцульщини».

«Баночка трюфеля сьогодні у нас коштує 850 грн. Кілограм виходить близько 10 тис. грн. Це складний гриб, його дуже важко збирати, і за рік ми продаємо його лише 50 кг», — зазначає підприємець.

У майбутньому кооператив планує запустити лінійку готових страв із грибів, оскільки бачить перспективу в цьому напрямі.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua