Аграрний лайфхак // Контрольні точки менеджменту годівлі ВРХ, або Якою є ціна помилки?

13 лютого 2020, 07:11 2770

Відсутність контролю якості технології виробництва, зберігання кормів та годівлі може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям тварин. Це значно знижує їхню продуктивність і наносить фермерам збитки. Аби уникнути цього, потрібно вести постійний контроль якості та безпечності годівлі тварин.

Про це в ході «Силос-Саміт 2020» розповів головний ветеринарний лікар ТОВ «Україна» Сергій Смолян.

«Дуже часто в гонитві за прибутком фермери можуть нехтувати здоров’ям своїх тварин. В першу чергу це стосується заготівлі кормів та годівлі. Недотримання технології веде до зниження якості та безпечності кормів, зокрема силосу.

Сергій Смолян
Сергій Смолян

«Неякісний корм може бути зіпсований гниллю, уражений грибковими збудниками, бути з високим вмістом токсичних речовин, мати отруйні рослини, містити сторонні домішки. На додачу до всього — бути незбалансованим за вмістом поживних речовин, кислим та легкозброджуваним», — говорить Сергій Смолян.

Фахівець виокремив контрольні точки менеджменту годівлі ВРХ: 

  • відбір зразків кормів та їх дослідження в лабораторних умовах; 
  • правильне складання раціонів харчування худоби;
  • контроль підготовки силосу та сінажу для згодовування;
  • підготовка соломи;
  • правильне почергове завантаження інгредієнтів у кормозмішувач; 
  • дотримання технологічної карти для молодняка ВРХ;
  • контроль наповненості рубця та кишечнику, а також кількості жувальних рухів; 
  • постійний контроль кетозу і детальний облік захворюваності. 

Ціна помилки під час контролю годівлі може бути надто високою. До прикладу, споживання коровою частково запліснявілого силосу може призвести до скорочення добових надоїв до 12%, зменшити вміст білка щонайменше на 4% та в середньому на 69% збільшити вміст соматичних клітин у молоці. 

За відсутності контролю кормів у корів можливий розвиток ацидозу. Останній викликає до 10% — кульгавість, до 30% — фолікулярні кісти, до 7% — ембріональну смертність та до 5% — аборти. Захворювання на ламініт знижує продуктивність корів до 30%, а лікування його досить дороге і потребує повільного одужання. Крім того, при неякісний годівлі можливий розвиток кетозу та післяпологових ускладнень.


Анастасія Кирієнко, AgroPortal.ua