Картоплярі досліджують ринок, щоб оцінити потенціал переробки

28 липня 2025, 05:48 2330

Українське картоплярство має перспективи розвитку, проте потребує оновлення інформації про реальні обсяги виробництва та розуміння повної картини про ситуацію в галузі.

Усвідомлюючи важливість володіння актуальною інформацією в картоплярстві як для формування плану розвитку української галузі, так і для посилення діалогу з європейськими партнерами, Українська асоціація виробників картоплі (УАВК) звернулася до Посольства Королівства Нідерландів в Україні за допомогою у фінансуванні проведення відповідного аудиту, який дозволить оцінити стан і перспективи галузі й допоможе надалі картоплярам рухатися в потрібному напрямку.

Каролін Спаанс, радниця з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні

Ми зараз на фінальному етапі погодження фінансування проєкту з Нідерландською урядовою агенцією RVO. Проєкт розроблявся Українською асоціацією виробників картоплі спільно з Центром досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки. Дослідження буде охоплювати основні питання виробництва, переробки та реалізації картоплі. І ми очікуємо, що українські виробники та переробники долучаться до актуалізації цієї інформації. Виходячи з отриманих показників, можна буде сформувати подальший розвиток галузі й бачення стратегії.

За словами виконавчої директорки УАВК Ольги Самойліченко на Дні картоплі, який відбувся на полях СТОВ «Десна» на Чернігівщині, в українському картоплярстві викривлені дані щодо обсягів виробництва та кількості виробників. Тому проведення дослідження вкрай необхідне. Крім того, варто відокремлювати професійне картоплярство від вирощування картоплі у домогосподарствах.

Ольга Самойліченко, виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі

Навесні УАВК провела попереднє обговорення з Мінагрополітики щодо статистичних розрахунків з виробництва картоплі. У нас в Україні була абсолютно викривлена статистика. Все виробництво картоплі ділиться на дві категорії: перша — професійне картоплярство, де офіційно звітують, друга — присадибні господарства. Дані другої категорії були недостовірними, тому що після пандемії коронавірусу обліки ніхто не робив, потім війна, люди виїхали, садять менше. Таким чином, щороку переписувалася стала застаріла інформація.

Це призвело до того, що в січні Державна служба статистики надала інформацію, що в Україні виробили 21 млн т картоплі, таким чином ми посіли 3-тє місце у світі за виробництвом і випередили Америку, але це абсолютно неправильні дані. УАВК спільно з Мінагрополітики проаналізували фактичне виробництво картоплі. Тогочасний міністр агрополітики Віталій Коваль узяв це питання під особистий контроль, і, як результат, Держстат відреагував, і вже у травні 2025 року 21 млн т перетворився на менше ніж пів мільйона тонн. Тому про ситуацію в українському картоплярстві сьогодні говорити зарано, можна лише аналізувати дані від офіційних виробників картоплі.

Картоплярі посадили на 20% більше овоча

В Україні спостерігається дуже великий приріст імпорту картоплі, адже овоча на внутрішньому ринку не вистачає. Минулорічний урожай був поганим через погодні умови.

За статистикою, показники імпорту картоплі цього року одні з найбільших за останнє 10-річчя. Проте українські виробники сподіваються на хороший урожай цього сезону і нарощують площі.

Ольга Самойліченко, виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі

Цього року погода сприяє вирощуванню картоплі. Незважаючи на холодну весну, червень видався прихильним для овоча, урожай сформувався, в цілому ситуація непогана. Якщо говорити загалом про виробництво, ціна минулого року зросла дуже суттєво, тому всі масово посадили картоплю. Згідно з опитуваннями, які провела УАВК серед своїх виробників, вони цього року посадили загалом на 20% більше, ніж торік. Тож очікування від цьогорічного врожаю позитивні.

Нестача сховищ і зрошення — одні з основних проблем галузі

У картоплярстві мало виростити врожай, його потрібно ще й зберегти, а з цим є певні проблеми.

На День картоплі у господарство СТОВ «Десна» радниця з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Каролін Спаанс завітала, аби перш за все поспілкуватися з фермерами та визначити їхні потреби.

Каролін Спаанс, радниця з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні

Серед основних проблем — нестача картоплесховищ. Нідерланди спільно з іншими міжнародними партнерами України координують це питання для надання Україні підтримки для того, щоб дати можливість фермерам будувати об’єкти зі зберігання.

УАВК звернулася також до Міністерства агрополітики у листопаді 2024 року, і вже у вересні 2025-го будівництво картоплесховищ було внесене до програми пільгового кредитування «5-7-9%». І все б нічого, але для того, щоб побудувати картоплесховище, виробник повинен внести майнову заставу з коефіцієнтом 1,25 до суми кредиту.

Ольга Самойліченко, виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі

Зважаючи на те, що внаслідок війни були зруйновані потужності одного з учасників асоціації (на Чернігівщині), і таких прикладів багато по Україні, є великі ризики заставляти майно. Наразі проблема з картоплесховищами, хоча і за максимального сприяння влади щодо її вирішення, залишається, об'єктів не вистачає.

Інша проблема, яка дуже важлива для картоплярів, — це зрошення. Навіть для певних регіонів, де вологи достатньо, зрошення повинно бути, адже це формує високий урожай. Серед учасників УАВК є виробники картоплі, яким катастрофічно не вистачає зрошення. І навіть якщо вони встановлюють поливні системи, залишається питання подачі води.

«Завдяки Каролін Спаанс, Посольству Королівства Нідерландів невелика делегація від асоціації здійснила візит до Нідерландів. Ми були у трьох виробників картоплі, в лабораторії якості. І коли я запитала у них, яку врожайність вони отримують, один із виробників розповів, що насіннєвої збирають 50 т/га, товарної — 100 т/га. Для України це захмарні показники», — зазначає Ольга Самойліченко. 

Вона пояснює, що таку врожайність тамтешній фермер має, оскільки вирощує картоплю на зрошенні, при тому, що в регіоні нормальна кількість опадів. 

Картоплярі потребують більше знань про виробництво

Фермери відмічають потребу в тренінгах і семінарах, оскільки їм бракує знань щодо технологій, аби вирощувати високоякісну продукцію.

Каролін Спаанс, радниця з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні

Ми до цього частково долучені, допомагаємо галузі картоплярства. Наприклад, один із проєктів — UPF (Ukrainian Partnertship Facility) наразі реалізується на двох локаціях, у Чернігівській та Київській областях, за фінансування уряду Нідерландів. Також на постійній основі проводяться тренінги онлайн для виробників картоплі з технології вирощування та різних аспектів виробництва, щоб інформація була доступною на рівні індивідуальної консультації.

УАВК проводить навчання для картоплярів у форматі дискусійного клубу. Вже почали організовувати зустрічі для фермерів, де навчають технології від підготовки до посадки картоплі.

«Так ми обмінюємося досвідом, набуваємо знання. До дискусійного клубу можуть долучатися не лише учасники асоціації. Даний проєкт працює в партнерстві з Інститутом картоплярства НААН України і підприємством «Агріко Україна», — зазначає виконавча директорка УАВК.

Також асоціація організовує семінари, Дні поля, де розглядають питання захисту й живлення картоплі, фермери знайомляться з ефективними ЗЗР, добривами. Частково ці питання розглядаються на дискусійних клубах, а частково вимагають демонстрації на практиці.

Ще один момент, який турбує майже всіх фермерів, — це нестача робочих рук, тому є велика потреба в автоматизації виробництва.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua