Час «Ч»: що буде з сертифікацією насіння після 1 жовтня?

28 вересня 2016, 13:30 4459

Виробники насіння останні два роки живуть в нескінченному процесі ліквідації їх головного контролюючого органу — Держсільгоспінспекції. Остаточно цей процес повинен завершитися вже 1 жовтня 2016 р., але віз і нині там.

Ще в березні 2016 р. голова новоствореної Держпродспоживслужби Володимир Лапа в інтерв’ю AgroPortal.ua повідомив, що в результаті реформи та нового закону може виникнути проблема з сертифікацією насіння.

«Ті зміни, які були внесені в закон «Про насінництво» передбачають, що з 1 липня 2016 р., коли він вступить в силу, функції з сертифікації насіння повинні перейти установі або організації, яка буде підпорядкована Мінагропроду», — уточнив тоді він.

Цій організації повинна перейти і частина лабораторій, які будуть надавати послуги з сертифікації насіння, а за Держпродспоживслужбою залишається функція контролю сертифікації та охорони прав на сорти рослин.

«Це правильна модель, адже коли інспектор сам сертифікує і сам контролює, виникає конфлікт інтересів. Хоча логічно було б дати сертифікувати насіння (за винятком базових і добазових) не тільки державній організації, але й приватним органам оцінки відповідності», — додав Володимир Лапа.

Час «Ч» настає через два дні, саме тоді лабораторії з сертифікації насіння переходять в управління аграрного відомства.

Але насіннєві компанії вже зараз говорять, що з середини вересня співробітники лабораторій пішли в неоплачувану відпустку.

«Вже половина лабораторій і так закрита, а якщо у решти не буде фінансування та штату співробітників, то 1-2 місяці простою лабораторій без можливості сертифікації насіння означатиме провал наступного посівного сезону», — говорить директор насіннєвого заводу ТОВ «Лотівка-Еліт» корпорації «Сварог Вест Груп» Володимир Степанчук.

Про неможливість сертифікувати своє насіння з кінця вересня в Київській області підтвердили і в компанії «Рійк Цваан Україна».

За словами Степанчука, до жовтня зазвичай відбувається сертифікація насіння по озимим культурам, а потім починається сертифікація ярих. «Великі компанії вже починають закупівлі насіння кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків, їм потрібен буде сертифікат підтвердження кондиційності цього насіння», — додав представник компанії.

Виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко в коментарі AgroPortal.ua уточнила, що Мінагропрод повідомив профільну асоціацію про те, що з 1 жовтня Держсільгоспінспекція буде ліквідована, а функції з сертифікації насіння будуть делеговані іншій бюджетній установі або державному підприємству. За її словами, тепер функції з формування і реалізації політики в сфері насінництва покладені на Мінагропрод згідно із Законом № 864 від 08.12.2015 р.

Однак виконання функцій сертифікації вимагає наявності територіальних органів або структурних підрозділів на місцях, а також матеріально-технічної бази і штату фахівців.

«Невчасне здійснення хоча б однієї з робіт в процесі сертифікації виключає завершення процедури сертифікації та відповідно легальне виробництво й оборот насіння», — констатує Григоренко. Також, потрібно врахувати, що сертифікація здійснюється як по внутрішньо виробленому насінню, так і з імпорту/експорту.

Представник компанії «Маїсадур Семанс Україна» висловлює думку, що створення бюджетної установи є складним процесом, який потрібно узгоджувати з Мінфіном та іншими відомствами, тому швидше за все Мінагропрод створить держпідприємство для цих лабораторій.

«В учасників ринку є сумнів, наскільки співробітники держпідприємства зможуть виконувати певні функції сертифікації», — прокоментувала учасник ринку. За її словами, в цьому випадку також не можна забувати про корупційну складову. Ходять чутки, що фінансування Держсільгоспінспекції можуть ще на місяць продовжити.

Виконавчий директор Насіннєвої асоціації України зазначила, що механізм функціонування бюджетної установи є стабільним, що зумовлено наявністю державного фінансування шляхом виділення коштів з бюджету. Бюджетній установі одночасно надається право здійснення платної діяльності по сертифікації відповідно до вимог законодавства. У разі передачі функцій сертифікації держпідприємству можуть виникнути складнощі, оскільки воно працює виключно на госпрозрахунку і на умовах самоокупності. Якщо надходжень від комерційної діяльності недостатньо, це може привести до зупинок процесу сертифікації.

Мінагропрод якраз схиляється до варіанту створення держпідприємства для сертифікації насіння.

«З першого жовтня ці лабораторії перейдуть на баланс нової структури, яка буде займатися сертифікацією насіння. Ця структура буде держпідприємством», — повідомив в коментарі AgroPortal.ua перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк. Саме він займається цим питанням у відомстві.

«Ми як манни небесної чекаємо цього політичного рішення з боку Мінагропроду», — резюмує ситуацію представник компанії «Маїсадур Семанс Україна».

У свою чергу директор ПП НССФ «Соєвий вік» Олександр Ушаков вважає, що така невизначеність на ринку тільки зашкодить українському АПК.

«Кожен, хто що захоче, те й буде продавати. Ми отримаємо неконтрольований ринок, в тому числі по ГМО-насінню. Фальсифікату буде 50%, це мінімум, я вважаю. За один рік можна знищити все насінництво в Україні», — каже представник галузі.

Насіннєва асоціація вже підготувала звернення до прем’єр-міністра, міністра аграрної політики та міністра фінансів з проханням форсувати рішення питання сертифікації насіння. Як швидко це відбудеться — час покаже. 


Наталія Бортник, AgroPortal.ua