Уряд затвердив порядок видачі та перелік продовольчих товарів першої необхідності, що безкоштовно доставляються людям, які перебувають у зоні бойових дій. Він включає ключові соціальні продукти харчування, зокрема крупи, консерви та інші. Для закупівлі продуктів «Укрзалізниці» виділено 18 млрд грн.
Мета цієї програми — створити щонайменше місячний запас продуктів харчування, а також забезпечити запасом кожного українця в зоні проведення бойових дій. Обсяг закупівлі продовольчих товарів і пакувальних товарів для їх фасування з розрахунку на 10 млн осіб для безоплатної видачі населенню формує Міністерство економіки. Потім «Укрзалізниця» у співпраці з Гуманітарним штабом розвозить їх по регіонах.
Перелік та обсяги продовольчих товарів, замовлення за якими формує Мінекономіки
Як відмітив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму зверненні: "Наразі вже на 100% закупили крупи, макаронні вироби, олію, молоко, цукор. Також продовжуємо закупівлі консервів, зерна, хлібобулочних виробів, чаю та кави та іншого продовольства. «Укрзалізниця» та «Укрпошта» разом з ВЦА вже доставляють і роздають всі ці набори людям».
«Для подальшої роботи підприємств, що виготовляють соціально значущі товари, та забезпечення продовольчої безпеки встановлено, що в умовах воєнного стану АТ «Укрзалізниця» уповноважується виступати платником за тристоронніми договорами, замовниками за якими є військові адміністрації, зі здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету для забезпечення нагальних потреб функціонування держави (на придбання необхідних продовольчих та медичних товарів). Перелік товарів затверджено наказом Мінагрополітики. Закупівлі здійснюються виключно у постачальників, які включені до переліку, затвердженого Мінагрополітики. Пропозиції щодо включення до переліку підприємств подаються ОВА до Мінагрополітики за визначеною формою», — пояснює директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак.
Закупівлі здійснюються за договором оферти (опублікований на сайті «Укрзалізниці»), де замовником виступає ВА, яка надсилає заявку з переліком, обсягом продукції та місцем поставки виробнику, який на основі заявки виставляє рахунок на оплату, що подається на погодження замовнику та Мінагрополітики. Після погодження платником здійснюється оплата 30% вартості товару. За фактом відвантаження постачальником замовнику повного обсягу товару платником здійснюється оплата решти 70% його вартості.
Завдяки програмі створюється стратегічний запас харчових продуктів по всій Україні. Відбувається закупівля найбільш важливих продуктів, розвезення їх по регіонах, що стимулює розвиток українських виробників продовольчих товарів.
AgroPortal.ua попросив асоціацію «Український клуб аграрного бізнесу» провести розрахунки — скільки продуктів можна купити на 18 млрд грн.
При проведенні розрахунку взяті соціальні продукти, включені до переліку. Методологія формування ціни: від вартості продуктів у магазині віднімали 20%, зважаючи, що ціна при закупці буде гуртовою.