Микола Гадицький впевнений, що дефіцитних позицій цього сезону виявиться чимало, і наслідки будуть невтішними. Навіть якщо рік буде дощовим, фермер нагадує, що 32 млн га в Україні схильні до ерозії.
«Це означає, що випаровування і величезні тріщини на полях спостерігатимуться вже на початку червня на соняшнику, кукурудзі та навіть зернових, залежно від густоти посіву. Фермери недодадуть діючої речовини, завдяки чому завжди «витягували» показники. Тож на нас чекають низький урожай, велика собівартість виробництва та чергова хвиля виходу з аграрного бізнесу. Адже не всі готові до нових вимог ринку: оподаткування, вирішення проблеми зменшення родючості та декарбонізації», — зауважує Микола Гадицький.
В підприємстві «Полтава-Сад» розповідають, що дефіцит препаратів і добрив є завжди. «Хочеться закупити більше, але ціни кусаються. Будемо збільшувати застосування біологічних препаратів, замінників добрив», — коментує ситуацію головний агроном «Полтава-Сад» Владислав Мурай.
Аграрії вважають, що альтернатива добривам і ЗЗР у вигляді біопрепаратів — не за горами.
Зміна термінів закупівлі
Сільгоспвиробники, які відслідковують ринок, розповідають, що вже з листопада відчувалася нестача ортофосфорної кислоти, ацетохлору. Тому при укладанні контрактів із виробниками добрив перше питання аграріїв було: чи закуплені діючі речовини для препаратів?
«Якщо ні, то незрозуміло, за якою ціною вона заїде в Україну. Ще гірший сценарій, коли гроші заплачено, а виробник добрив каже, що Китай повернув передплату, і діючої речовини взагалі немає», — розповідають в одному з топ-холдингів.