Аграрна країна чи ключовий постачальник харчових продуктів у світі? Мільйони українців з початком повномасштабної війни росії проти України задумались про значимість аграрної галузі та продовольчої безпеки.
Загалом ми експортуємо власну агропродукцію до більш ніж 190 країн. За результатами 2021 року сільське господарство дало найвищий відсоток до ВВП серед усіх економік — більше 10%. На агропродовольчу продукцію також припадає найбільший відсоток у загальному експорті України — близько 41% за рік. Сільське господарство показало найвищий приріст виробництва в 2021 році — 14,4%.
Україна забезпечує весь світ харчовими продуктами, зерном, олією. Тому війна, звісно, вплине на весь світ. І навіть у ООН говорять, що війна в Україні може призвести до зростання голоду. І тут кожен з нас може вплинути на покращення ситуації. Саме час саджати городи, навіть розсада на підвіконні — це вже ваш внесок. Мотивація, яка це все рухає: виросте їжа, яку ми, якщо самі не з'їмо, віддамо тим, кому потрібніше. Плюс багато хто так заземлюється, знімає стрес та медитує.
Останні 25 років точно не турбувався питанням дефіциту харчових продуктів. Та уявляв таку ситуацію лише у вигляді фантастичного фільму. На жаль, ситуація стала цілком реальною, особливо під час воєнних дій у передмісті столиці: в той час у Києві було проблемно придбати навіть хліб. Втім росіяни всіма силами намагаються влаштувати нам другий Голодомор. Те, як вони нищать українські села, склади та інфраструктуру, виразно свідчить про це.
Через логістичні проблеми посилилася крихкість агросектору. А, наприклад, кінцеві продукти потребуватимуть менших обсягів логістики за більшого доходу з умовної тонни продукту.
Особисто я лише збільшив інвестиції в фуд-галузь (фуд-технології та кінцевий продукт) з початку війни. Вірю в фуд-технологічне майбутнє України.
Тема продовольчої безпеки цілком очікувано стала однією з головних у світі. Україна посідає провідне місце з постачання продуктів харчування, 1 місце — із соняшникової олії, 6% — постачання пшениці тощо. Але врожай цього року в Україні прогнозується непоганий, буде зібрано 75-80% зернових культур порівняно з 2021 роком. Питання розблокування морських логістичних шляхів буде вирішено, отже ті самі 16 країн світу, що значною мірою залежать від постачань агропродукції з України, зможуть почуватися в безпеці.
Але вони вже зараз почали шукати інших постачальників. Наприклад, та сама росія має велику частку ринку, і через санкції також шукає нові ринки для себе.
Тому може скластися ситуація, за якої й українським виробникам доведеться шукати нові ринки.
До війни я майже не замислювалася про продовольчу безпеку, ходила в супермаркет і спокійно купувала необхідні продукти. Але зараз ця тема набуває обертів в Україні та світі, стає важливою для мене особисто, адже від неї напряму залежать життя людей. Зокрема, життя моїх близьких і друзів.
Через війну Україна не може експортувати свою продукцію, та вже зараз експерти прогнозують можливий голод у світі. Поки росія знищує наші поля, розкрадає наше зерно, українці жертвують своєю безпекою та виходять працювати. Сміливість — відзнака не тільки наших військових. Пишаюся своєю країною, адже бачу багато відео, як люди на балконах починають вирощувати овочі, лікарські трави, зелень. Звичайні люди, ті, хто ніколи раніше цим не займався. Ця незламність і відповідальне ставлення до своєї справи пришвидшують нашу перемогу.
З початком повномасштабної війни чимало аграріїв збільшили в рази свою активність. Хтось віддав транспорт для ЗСУ чи надав кошти для закупівлі потрібного обладнання, хтось постачає продукти. Наприклад, деякі фермери на Полтавщині налагодили виробництво тушонки для українських захисників. Знаю історії, як фермери ділилися насінням, щоб вчасно провести посівну. Збирали кошти на відбудову ферми, в яку влучила російська ракета.
Таких історій тисячі, й усі вони про те, що кожен наближає перемогу, як може. І це викликає неймовірну повагу й бажання розповідати про аграріїв усьому світу. Тому збільшили на сайті кількість новин про АПК. Адже аграрії не лише намагаються тримати економіку під час воєнного стану, зберігаючи бізнес. Своєю працею вони подають приклад і показують, що українець — це синонім людяності й турботи.