Збиральна кампанія-2023: ячмінь уродив, але чи вдасться аграріям заробити на культурі

17 липня 2023, 05:51 6085

У 2023 році під ячменем засіяно 1,4 млн га, що на 43% нижче показника довоєнного 2021 року. Саме під ячменем посівні площі в Україні скоротилися найбільш суттєво порівняно з іншими зерновими культурами.

У господарстві НВП «Агро-Ритм» Любашівського району Одещини, яке є як виробником насіння, так і товарного ячменю, відзначають, що цьогоріч перенасичення ринку ячменем не буде, адже посіви під ним скоротили по всій країні, водночас дефіциту теж не очікується.

«Низький попит, гарний врожай по всій країні та незапланований вал у результаті зможуть забезпечити баланс. Але ризики є, і вони відслідковуються у поведінці трейдерських компаній, які ще з весни почали вперше аналітичну роботу щодо посівів ячменю», — пояснює комерційний директор НВП «Агро-Ритм» Вадим Стоцький.

За прогнозами аналітиків асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», у 2023/24 МР врожай ячменю буде на рівні 4 млн т. Цього вистачить для задоволення внутрішніх потреб, а також часткового експорту, оскільки загальний внутрішній фонд споживання скоротився. Левова частка внутрішнього споживання цієї культури припадає на використання у вигляді кормів для тварин — 2,5 млн т, ще 0,5 млн т — як насіння для майбутніх посівів, решта — для харчових цілей та нехарчової переробки.

propData.content.image
Світлана Литвин, аналітик УКАБ

Такий розподіл спостерігався до початку війни. Зараз загальний фонд внутрішнього споживання може бути меншим, оскільки в нас зменшилася кількість поголів’я сільськогосподарських тварин, зокрема через часткову окупацію частини територій, а також через зменшення посівних площ під ячменем.

За словами Світлани Литвин, у 2022/23 МР було вирощено 5,6 млн т, і за той же період експортовано 2,7 млн т ячменю. Водночас внутрішнє споживання до війни оцінювалося на рівні 3,8 млн т. Експортувати більше, ніж було вирощено за вказаний період, дозволили перехідні залишки, які не були вивезені через блокування морських портів російськими військами.

«Минулорічна ситуація на ринку збіжжя, яка характеризувалася нестабільним попитом і абсурдно низьким рівнем ціноформування на дану зернову культуру, спонукала нас зменшити посіви втричі. Минулого року були вимушені освоїти експорт і відправити свій автопарк за кордон, коли пшениця добре рахувалася, і складна процедура з тоннами документів та чергами в два тижні на митниці коштувала того, що ячмінь також не користувався предметним попитом з боку імпортерів Польщі, Румунії, Молдови. Це стало ще одним вагомим аргументом до такого різкого зниження кількості посівних площ у господарстві», — пояснює Вадим Стоцький.

У НВП «Агро-Ритм» вже завершилася зернозбиральна кампанія ячменю, і зараз тут предметно, опираючись на цифри, рахують і роблять висновки щодо врожайності та рентабельності культури. 

propData.content.image
Вадим Стоцький, комерційний директор НВП «Агро-Ритм»

Оскільки ми насіннєве господарство і під майбутню реалізацію висіваємо високі репродукції, які в симбіозі з правильно обраною технологією та сприятливими погодними умовами зробили своє діло, — зібрали рекордний, небачений мною раніше, урожай. На круг ми вийшли в 70 ц/га, а окремі площі взагалі давали по 80 ц/га. Комбайни, що з нуля працюють у нас на підприємстві на Одещині, взагалі не звикли косити таке.

За його словами, цей рік — ячмінний. Серед сортів, які показали найвищу врожайність, у господарстві виділяють Дев’ятий вал, який на окремих площах виходив з урожайністю 80 ц/га. Луран, Валькірія та Снігова королева за середнім показником дали такий самий урожай.

Щодо рентабельності, то виробник розповідає, що цього року затрати на вирощування ячменю, включаючи орендну плату, склали близько 25 тис. грн/га. Вадим Стоцький прогнозує, що в цілому за такої урожайності та ціни в Одесі (5400 грн/т) ячмінь буде рентабельною культурою, хоч і не у великому відсотковому відношенні. 

Аналізуючи цінову ситуацію, Світлана Литвин зазначає, що в липні 2023 року ціна на ячмінь на світовому ринку становить близько 230 USD/т (FOB), що на 23% нижче минулорічного показника. 

За даними аналітиків Spike Brokers, наприкінці минулого тижня ціни на ячмінь у напрямку річкових портів підвищилися на $5-7 за тонну порівняно з попереднім тижнем. Це сталося через обмежену пропозицію з боку продавців та потребу покупців у покритті своїх закупівель. Водночас ціни в порту Констанца залишилися стабільними, оскільки румунські фермери пропонували більше ячменю.

«Якщо ж говорити про український ринок, то ціна залишається відносно сталою, і господарства можуть реалізувати ячмінь у місці вирощування за 100 USD/т. Обмежений експорт і значні логістичні затрати формують свої умови для ціноутворення на українському ринку зернових не на користь агровиробників», — підсумовує Світлана Литвин.

Людмила Лебідь, AgroPortal.ua