«Схеми» нівелюють ефективність експорту зерна. Як вирішується питання ПДВ та повернення валюти в Україну?

14 жовтня 2022, 06:13 4906

Зараз існує дві основні проблеми на агроринку: ПДВ, яке не відшкодовується, та повернення валютної виручки від експорту зерна.

Про плани щодо вирішення цих питань розповів голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький під час п’ятого агрополітичного форуму «Агросектор 2022-2023: Стратегія виживання». 

За його словами, є серйозні недопрацювання Державної податкової служби у справі відшкодування ПДВ. Як наслідок — багато аграріїв потрапляють до зони ризикованого підприємництва без належних на це підстав. Це надалі демотивує купувати агропродукцію з податком на додану вартість і додатково нищить ринок безготівкової торгівлі зерном. 

Щодо експорту зерна та повернення валютної виручки, Мар’ян Заблоцький наголошує, що Офіс Президента доклав великих зусиль, щоб розблокувати морський експорт. Але зараз звучать заяви путіна, який нібито незадоволений роботою цієї угоди і планує з неї вийти. До того ж Генеральний секретар ООН вимагає включити і експорт російського аміаку до зернової угоди. Це дуже складні переговори. 

«Найбільш болюче те, що з незначної частини експортованого зерна зайде валюта в Україну. Проблема почалася ще в 2014 році, коли НБУ запровадив правило продажу валютної виручки за курсом НБУ, який нижчий за ринковий. Це додатковий стимул купувати зерно за готівку».

Він додає, що навіть якщо НБУ скасує дані обмеження, є великий відтік капіталу з України у зв’язку з воєнними діями, і ринок зерна зокрема буде використовуватись для цього. 

«Я не знаю, які цифри зараз, але на початок серпня НБУ зафіксував суму понад $5 млрд неповернення валютної виручки в Україну. З них $4 млрд — це зерно та олія. Тому не слід очікувати надалі, що в Україну зайде валюта з експорту зерна, що зі свого боку призводить до девальвації курсу». 

За словами парламентаря, проблема до війни була відносно невеликою щодо загального експорту агропродукції, хоча на цю тему звертали увагу. Зараз ситуація зовсім інша. По-перше, іншого експорту немає, по-друге, значно виросла частка цінового експорту. В середньому, згідно офіційних даних НБУ, на ринку зерна не поверталось близько $500 млн виручки на рік.

Найближчим часом основним завданням Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики буде припинення роботи цих «схем». Іншого варіанту немає, зазначає нардеп. 

«Якщо будуть продовжувати існувати «схеми», користь з експорту зерна буде мінімальною. Але вже найближчим часом ми розробимо стимули, коли експорт буде дозволений лише у тому випадку, якщо експортер гарантує повернення валюти в Україну. Я думаю, це буде комплекс як законотворчих, так і інших заходів»

Щодо причин існування такої ситуації вказують на корупцію не лише у державних органах, а й у міжнародних трейдерних компаніях. 

Також народний депутат зауважує, що дану проблему можна вирішити і без законодавчих змін. Потрібно, щоб краще працювали правоохоронні органи. 


Наталія Помянська, AgroPortal.ua